Kyrgyzstán


Kyrgyzstán – sousedí s Tádžikistánem, Čínou, Kazachstánem a Uzbekistánem. Nejhornatější stát světa. Více si vygoogli, tohle není příspěvek na wikipedii, ale krátké ohlédnutí za tím, jak jsme Kyrgyzstán zažili my.

Asi nejúchvatnější část této země je hřeben vysokého Tien-shanu. Teda alespoň pro nás horolezce/horomilce. S Expedition clubem jsme se do těchto končin vypravili už 3x a vysoký Tien shan nás vždy táhl jako magnet. Letos (2019) se sem chystáme v rámci 2 akcí: Kyrgyzstán – výstupy a Kyrgyzstán. Jaký teda Kyrgyzstán je? Nahodím pár hesel, které pak trochu vysvětlím. Post-sovětský. Divoký. Krásný. Ošklivý. Povědomý.

Post-sovětský – netřeba asi moc vysvětlovat. Známky bývalého režimu zde nese kdeco. Od všemožných absurdit, nefungujícího systému, přes maršrutky, typické zastaralé panelové sídliště, až po všudypřítomného Lenina, který na vás z bytelných piedestálů shlíží prakticky v každém městě!

Divoký – pochopíte, když se dostanete doprostřed horského údolí, kde žije jen pár pastevců se svými stohlavými stády, Ladou Niva a absolutně žádným dohledem. No vlastně nemusíte jít ani tak hluboko do hor, stačí kousek za město.

Krásný – hory jsou zde prostě všude. Jsou tu nízké travnaté kopce plné vegetace, vyprahlé kamenité čtyřtisícovky i ledem pokryté hrozivé a monumentální sedmitisícovky. Prostě nádhera!

Ošklivý – někde pánbů přidal a někde zase ubral. Města jako například Karakol rozhodně nejsou perly světové architektury. Ba ani hlavní město Bishkek vás ničím moc neoslní. Chlouba téhle země jsou jednoduše hory.

Povědomý – měl jsem zde pocit, že nejsem vůbec tak daleko od domova jak tomu ve skutečnosti bylo. Místní znají Českou republiku a mají nás rádi. Ani typická krajina v nížinách není na první pohled moc jiná. To, že jste jen pár desítek kiláků od číny, vám připomene až shánění povolení vstupu do pohraniční zóny.

Kyrgyzstán jsme si hned po naší první návštěvě roku 2015 oblíbili a rozhodně sem letos nejedeme naposledy. Pokud jsi to s námi dosud nestihl tak nevěš hlavu, letos ještě nějaká místa jsou a příští sezónu sem určitě zamíříme znovu.