Patagonie

Patagonie je název pro rozsáhlou horskou oblast rozprostírající se na území Argentiny a Chile. Tuto světovou perlu asi není potřeba moc představovat. Poprvé jsme zde s Expedition clubem zavítali v roce 2018, pod vedením Ondry Šviráka a cílem byly světoznámé NP Los Glacieres, Torres del Paine a Ohňová země.

Los Glacieres

Národní park „Los Glaciares“ je chráněné území v Patagonii rozprostírající se na hranici Argentiny a Chile, které bylo v roce 1981 zapsáno na seznam UNESCO. V parku se nachází 47 hlavních ledovců a okolo 200 menších, méně významných ledových mas. Zatímco všude jinde po světě bývá normální, že ledovce začínají v nadmořské výšce okolo 2500 m, ledovce v Los Glaciares se nacházejí i ve výšce pod 1500 metrů nad mořem. Co si pod tím vším představit? Tak třeba Perito Moreno!

Torres del Paine

Torres del Paine byl v roce 1978 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO a představuje jedno z nejkrásnějších míst, jež můžete v Patagonii spatřit. S rozlohou 242 242 hektarů se jedná o jeden z největších národních parků Chile a každý rok jej navštíví téměř 100 000 turistů. Park je otevřený celoročně a můžete se v něm pohybovat po desítkách kilometrů cest v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů. Díky vysokým šítům hor a rozlehlým ledovcům je právě tenhle kus světa to pravé místo, kde si uvědomíte lidskou zranitelnost.

Ohňová země

Pohoří Dientes de Navarino v Ohňové zemi ukrývá v sobě nejjižnější trek světa. Túra okolo “navarijských zubů” je však větší vzrůšo, než se může na první pohled zdát. Můžete napříkad vycházet v triku a po pár hodinách se propadáte po kolena ve sněhu. Nevyzpytatelné počasí tu může na několik dní uvěznit trekaře, kteří kvůli extrémnímu sněhu a větru nemohou pokračovat dál nebo se vrátit zpět.

Více se dozvíš v článku na našem blogu - ZDE