Kazachstán

Kazachstán - země mnoha kontrastů, země mnohých překvapení, země s neskutečnou rozmanitostí a plná vstřícných lidí. Takhle jsme Kazach poznali při naší první výpravě v létě 2019.

Výprava pod vedením průvodce Víti Dubce, měla za cíl čtyřtisícové vrcholy v pohoří Severní Tien Shan v NP Ile-Alatau. Po příletu do Nur Sultan (hlavní město, bývalá Astana) se nám rozplynuly všechny předsudky o Kazachstánu, když nás ohromily obrovské okázalé budovy a bulváry. Představa o Kazachstánu vytvořená filmem Borat je opravdu hodně mylná. Je to nejbohatší země v regionu a lidé žijící v blízkosti velkých měst se zde rozhodně nemají zle. Vzhledem k rozloze země jsou zde však obrovské rozdíly v životní úrovni. Naskočili jsme na noční vlak do Almaty a co nejrychleji se spakovali do hor. Severní Tien Shan je vskutku nádherný a přijal nás s otevřenou náručí a krásným počasím. Užili jsme si parádní trek, pokusili se zdolat čtyřtisícovku Pik Toguzak, přešli jedno vysoké čtyřtisícové sedlo a plnými doušky jsme si vychutnali tu nádheru všude kolem. Třešničkou na dortu byl dvoudenní roadtrip do pouštního NP Altyn Emel. Zní to jako velká pohoda co? Asi proto, že jsem záměrně vynechal všechny průšvihy, které nás potkaly a stmelily. Tak třeba pokažená auta, skoro zmeškaný vlak, problémy snad s každým rezervovaným ubytováním, brodění divokých ledovcových řek, okamžiky vyčerpání a sbírání posledních sil. No prostě výprava se vším všudy a zatraceně silnými zážitky, díky kterým jsme poznali vstřícnost místního lidu. Hezky bez příkras to sepsal účastník Tomáš Roub na náš BLOG.

Stejnou výpravu jsme si zopakovali ještě v září téhož roku pod vedením Dana Borna. Tentokrát si zažili méně překvapení a nenadálých situací, ale zato vylezli na vrchol čtyřtisícovky Pik Toguzak (4400 m) a zkusili si trochu drsnější horské klima.

Co zbývá ještě dodat? Rozhodně jsme zde nebyli naposledy!