Čína - Muztagh Ata 7546 m

Expedice na Muztagh Ata byla pro nás vrcholem roku 2019 a jedním z největších dosavadních úspěchů klubu. Osm statečných se vydalo zdolat první sedmitisícovku v rámci výpravy Expedition clubu!

 Původním plánem bylo pokusit se dokonce o první Český výstup na sedmitisícovku Koskulak, která se zvedá do výšky 7028 m hned vedle Muztagh Ata, a dát tak celé akci trochu zářivější punc. Dlouhou dobu to vypadalo, že naší výpravě nestojí nic v cestě, a tak se 7 účastníků a průvodce Martin Ksandr fyzicky i psychicky připravovali na tuto výzvu. Ještě při odjezdu z ČR na aklimatizaci v Kyrgyzstánu tomu vše nasvědčovalo. Na poslední chvíli se, ale věci změnily, jelikož armáda Čínské lidové republiky byla toho názoru, že jedna sedmitisícovka v oblasti musí horolezcům stačit. Takto totiž můžou mít všechny ovečky v jednom stádu, pohromadě v jednom BC. A tak se stalo, že se naše výprava musela přeorientovat na jiný, dokonce o 500 m vyšší cíl, horu Muztagh Ata (7546 m).

Muztagh Ata je samozřejmě velká výzva a rozhodně lepší cíl, než cesta domů s prázdnou, nicméně jedná se o velmi komerční horu v obležení agentur, což podstatně změnilo charakter celé akce. Naší výpravě to sice nechalo lehce hořkou příchuť, ale ta se velmi brzy vytratila, když se borci dostali do BC a začali se soustředit na výstup. Podobné věci se prostě v Číně dějí a člověk s tím nic nenadělá, stejně jako s velmi tvrdou prohlídkou na hranicích a vědomím porušování lidských práv všude kolem.

Jak celý výstup proběhl, se nejlépe dozvíš od samotných účastníků v ROZHOVORU a ČLÁNKU na našem Blogu.