Balkán


Akce Nejvyšší balkánské vrcholy je pro nás srdcovka. Kdo tuto výpravu zažil, ví, že je to jedna z nejlepších automobilových akcí, kterou jezdíme. Opravdu. Je to v podstatě roadtrip po balkáně, člověk toho vidí cestou opravdu hodně a navštíví 8 balkánských států (státy které jen projíždíme, nepočítám)! Díky tomu, že hlavním cílem akce je zdolat v každém státu jeho nejvyšší horu, není to jen nekonečné sezení v autě, ale mnohdy taky slušná fyzická výzva.

Minulý rok se nám výprava parádně vydařila a sešla se vynikající parta lidí. Podařilo se nám zdolat postupně vrcholy Sinjal, Maglič, Zla Kolata, Djeravica, Velký koráb a Musala. Viděli jsme rozmanitost balkánu, od historických měst a klášterů, přes hluboké lesy a ostré skalní štíty Národního parku Sutjeska, až po vyprahlé a letními požáry zmítané pohoří Korab v Makedonii. Zažili jsme krásu i strach a velmi intenzivní chvíle při pokusu o záchranu místních pastevců, kteří měli nehodu v kosovských horách. Vystoupali jsme na nejvyšší bod celého Balkánu – Musalu (2925 m), za kterou jsme zaplatili velmi mokrou daň v podobě několikahodinového pochodu v dešti při návratu. Tahle akce se mi prostě nesmazatelně zaryla do paměti a troufám si říct, že ostatním taky…

Nejvyšší balkánské vrcholy řadím mezi pomyslné vlajkové lodě výprav Expedition clubu, v sekci automobilové. Kdo chce poznat Balkán ať neváhá.