Irák - Kurdistán


Motto Expedition clubu je “Vydej se s odvahou do míst,která nejsou pro každého” a toto platí dvojnásobně pro Irák. Jako jediní v ČR pravidelně jezdíme do severního Iráku, tzv. Kurdistánu a to nejen za zážitky a poznáním, ale hlavně pomoci místním lidem. Výtěžek z expedice jde na rekonstrukci školy ve vesnici Bozan pár desítek kilometrů od Mosulu. Díky našim kontaktům jsme schopni zajistit maximální bezpečnost a získávat aktuální informace kam jet a kam radši ne v průběhu akce.

Když se řekne Irák nebo Kurdistán, tak si asi většina lidí představí vojenské konvoje, černé vlajky s bílými arabskými nápisy a výbuchy bomb. Bohužel senzacechtivá média nezajímají obyčejné životy běžných lidí různých etnik, náboženství i kultur, které na tomto malém kousku světa žijí společně po tisíce let. Pokud se říká, že blízkovýchodní národy vynikají svou pohostinností, tak o obyvatelích severního Iráku to platí několikanásobně. Mnoho lidí zažilo krutosti tzv. Islámského státu a starší generace pamatuje zvěrstva Saddámova režimu, ale i přes to si obyvatelé této země zachovali svou lidskou tvář a vítají cestovatele s otevřenou náručí.

Při jarní expedici jsme se účastnili velkolepých oslav “nourúzu”, tradičního kurdského nového roku v den jarní rovnodennosti. Stovky pochodní, se kterými mladí muži vybíhají na posvátnou horu nad město Akre, ohlušující salvy ze samopalu a přespání v kanceláři Demokratické strany Kurdistánu byly jen zlomky nepopsatelných zážitků….

Nemá smysl vyjmenovávat nesčetné množství památek, přírodních zajímavostí nebo kulturních perel, které Kurdistán nabízí. Nejlepší bude, když se vydáte s odvahou na naši expedici, která není pro každého.