Senegal a Gambie


Na podzim roku 2017 se uskutečnila první výprava Expedition clubu do Senegalu a Gambie!

Senegal je ta pravá „černá“ Afrika, kolébka bubnů a domov mnoha druhů zvířat. Tahle akce není určena horalům, ale spíš cestovatelům, kteří ocení především přírodu. Právě přírodní rozmanitost a kulturní kolorit je to co nás sem přitáhlo (i vzhledem k faktu, že nejvyšší bod země má pouze 395 m a není zrovna na seznamu nejatraktivnějších hor). Při našem putování jsme projeli velkou část severní poloviny země a nakonec zavítali i do Gambie, malého státu, který se rozprostírá podél stejnojmenné řeky na jihu Senegalu. Hlavní lákadlo jsou jednoznačně zdejší Národní parky. Počínaje parkem Djoud (což je ideální místo pro pozorování migrujícího ptactva), přes park Niokolo koba (největší NP v Senegalu, kde lze vidět spoustu Africké divé zvěře, včetně velkých savců jako hroch a slon) a konče plavbou v NP Delta du Saloum, což je oblast delty řeky Saloum s mangrovovými porosty a četnými písečnými ostrůvky. Senegal je velmi specifický. Nečekejte uhlazenou organizovanou společnost jako v Evropě. Tohle je Afrika se vším svým temperamentem, zmatkem, nespoutaností a nepořádkem. Tady plyne čas trochu jinak.

Ač se to na první pohled nezdá, je Senegal poměrně pokroková země a v regionu patří mezi ty nejvyspělejší. Například je prvním státem Severní Afriky, který vydal plošný zákaz igelitových sáčků, aby se vypořádal se stále se zvětšujícím problémem jednorázových plastů hromadících se v oceánu. Je to taky místo, které díky skvělým podmínkám láká mnoho surfařů a má v cestovním ruchu obrovský potenciál. Přitom nekonečné písečné pláže jsou zde dosud panenské a liduprázdné.

Senegal je zkrátka místo, které rozhodně chceš vidět, protože zažít skutečnou Afriku je zážitek na celý život. Znovu se tam chystáme už letos na podzim. Více Info nalezneš ZDE.