Mongolsko - na koni i na Altaji

Termín 17. 07. - 08. 08. 2021
Odjezdupřesníme
DestinaceMongolsko
Číslo akce341
Účastníků9
Cena32 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Mongolsko tě uchvátí svou velikostí a rozmanitou přírodou, hrdí potomci Čingischána zase svou skromností a přátelskou povahou. Tahle země skrývá mnoho zajímavých míst, ke kterým nevedou asfaltové cesty, ale v sedle koně je se mnou můžeš objevit!  Když se zatouláš, můžeš celé měsíce křižovat drsnou a nedotčenou přírodu a narazíš přitom jen na stáda jaků, koz, velbloudů, ovcí, koní nebo gazel. Mongolsko je totiž jeden z nejméně zalidněných států světa - žije tady 27 krát víc koní než lidí! :-) Kam se hrabe Divoký západ! Bude tě bolet zadek, budeš muset zvládnout svého koně a udělat si z něj parťáka, zkrátka zažiješ dobrodružství, o kterém budeš vyprávět ještě hodně dlouhou. Byl tohle vždy tvůj sen? Sny jsou přece od toho, aby se plnily! 

Kromě rozlehlých zelených plání uvidíš i zasněžené špičky velehor, široké ledovce, čisté horské bystřiny a průzračná jezera. To vše hluboko v pohoří Altaj, kam se také vydáme! Pokud je centrální část Mongolska špatně dosažitelná, tak mongolský Altaj jde ještě o úroveň dále. Do tohoto extrémně izolovaného pohoří trvá pozemní cesta skoro 3 dny. Abychom ušetřili čas, jeden směr si zkrátíme přeletem. Odměnou nám bude liduprázdná panenská příroda. Společně dojdeme pod monumentální Chujten, z jehož úpatí budeme obdivovat největší mongolský ledovec. Navštívíme kazašské sokolníky a projedeme se na dvouhrbém velbloudovi. Poté se po zemi pomalu přiblížíme k jezeru Khovsgol, kde začne tvé první mongolské dobrodružství na koni!  

Malá ochutnávka

Video upoutávka

Náročnost je 2+ z 5

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Jízda na koni není nikterak náročná, v sedle se udrží téměř každý, jde o to vydržet :-) Na Altaji nebudeme chodit na těžko, pouze na lehko. Na večer se vždy vrátíme k zázemí auta. 

Cíl naší cesty

Říká se, že „cesta je cíl“. To v této zemi platí dvojnásob. Kočovný styl života místních obyvatel je spojen s vytrvalým a nikdy nekončícím cestováním už po celá staletí. A tak se i my vydáme poznávat tuto nedotčenou přírodu a jedinečnou zemi v sedlech místních koní. Prozkoumáme tradiční mongolský způsob života, jenž zahrnuje život na koních, v jurtách či kočování se stády koz, jaků, ovcí či velbloudů v nekonečném prostoru. A pojedeme až do nejzazší části Mongolska, na Altaj. Liduprázdné a rozlehlé hory v čisté přírodě nám na 5 dní vyčistí myšlenky. Přemístíme se v čase a mysli a vyměníme moderní civilizaci za svobodu!

Průvodce

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, svoji ženu a určitě i Expedition Club. S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko nebo třeba Kavkaz. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. V backofficu se stará jak o offline marketing, grafiku, tak třeba i o členství. Tzn. ty super členské výhody, expediční noviny i třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce :-) Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu!

Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 30.11.2019.

Doprava

Dopravíme se letecky do Ulaanbaataru a poté vnitrostátním přeletem až do Ölgii. Zde si pronajmeme buchanku a 6 dní budeme prozkoumávat Altaj. Z Ölgii se vydáme na dalekou pozemní jednosměrnou cestu do Ulanbaataru. V půli cesty se zastavíme u jezera Khovsgol, abychom kola vyměnili za koně a po 9 dní budeme putovat horskou krajinou na tomto nádherném stvoření. 

Ubytování

6x přespíme v místním ubytování - hotelu nebo jurtě. Po zbytek nocí budeme spát v divočině ve vlastních stanech nebo pod širákem.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám za sebe. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech, čímž zároveň vyzkoušíš místní delikatesy a speciality. Jen se připrav na to, že tamní obchody nabízí zcela rozdílný sortiment potravin a výběr je skromnější než u nás. Alespoň nebudeš muset dlouho vybírat :-) V průběhu expedice bude samozřejmě také možnost občerstvit se v místních „hostincích“. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Na koních si budeme vařit převážně společně ze zásob, které nakoupíme na místě. Nutno podotknout, že vegetarián nebude z mongolské stravy příliš nadšený, maso je tady základ jídelníčku, ale samozřejmě při troše snahy tu i vegetarián přežije :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak venku. Vezmi si proto s sebou oblečení normální i funkční sportovní. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit. Vybavení by mělo odpovídat podmínkám našeho podzimu, někdy i zimy, takže nepotřebuješ nic speciálního. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro občany České republiky je pro vstup na území Mongolska nutný cestovní pas (s minimální platností 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země). Dále platí vízová povinnost. Podmínky pro vystavení víz najdete zde: http://prague.embassy.mn/index.php?moduls=36. V případě potřeby ti s jejich zařízením rádi pomůžeme.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Povinné očkování zde není žádné, nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Shrnutí

32 990 Kč

 Cena
17. 7. - 8. 8. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Vnitrostátní přelet Ulaanbaatar - Ölgii
 • Zajištění průvodcovských služeb - Sofie
 • Veškerou dopravu na místě (půjčení jeepu prakticky na celou dobu mimo dny, kdy budeme na koních)
 • Půjčení koní na 9 dní
 • Jízdu na velbloudech
 • Místního guida a další koňáky, kteří se o nás budou starat
 • Permit do pohraničí a povolení ke vstupu do NP Tavan Bogd
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické podobě, GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Let do Mongolska
 • Vízum (60 euro) + individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 


Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Evropy podle dostupnosti letenek.

2. den: Přílet do Ulánbátaru – hlavního města Mongolska. Podle příletu si prohlédneme město. Výlet k památníku Zaisan, prohlídka náměstí Süchbatar s parlamentem a sochou Čingischána, buddhistického chrámu Choijin Lama Temple nebo zimního paláce posledního monarchy. Ubytování v guest housu.

3. den: Vnitrostátní přelet na Altaj do města Ölgii. Zajištění permitu do pohraniční oblasti a půjčení auta s řidičem. Spánek ve městě v guest housu/v jurtě. 

4. - 8. den: Během 5 dnů se s půjčeným jeepem pokusíme objevit co nejvíce z krás Altaje. Navštívíme NP Altai Tavan Bogd, kde se podíváme k jezerům Dayan Nuur a Khov Sol. Vylezeme si na jednu nebo dvě velmi lehké třítisícovky. Navštívíme kazašské sokolníky, projdeme se kamenným městem a projedeme se na velbloudu dvouhrbém. Večer si ugrilujeme maso u ohně a pokocháme se romantickým západem slunce. Ale především... Na konci naší poutě dojdeme až do základního tábora nejvyšší hory Mongolska! Utáboříme se u Potaninova ledovce, který je největším v Mongolsku, a nad námi se bude tyčit Chüjten (4374 m). 

9. den: Přejezd jeepem do města Ulaangom, které se rozprostírá uprostřed nekonečných mongolských stepí. I přesto, že má cesta pouze 300 km, strávíme na ní skoro celý den, protože je nezpevněná. Během jízdy se zastavíme  u jedné z mnohých jurt a vyzkoušíš kumys, zakousneš šašlik nebo ochutnáš místní samohonku.

10. den: Dnešní den si užiješ jízdu přes nekonečné mongolské pláně. Tenhle den ucítíš na vlastní zadek, jak je Mongolsko veliké. Jedeš stepí ve vyjetých kolejích, koukáš kolem sebe na tu nádhernou krajinu, koně, louky a nekonečné horizonty. Večer dojedeme až do města Moron, odkud pomalu začne naše putování na koních.

11. den: Ráno zajdeme na Naram Tuul Market a nakoupíme všechno potřebné pro naši výpravu na koních. Jídlo pro nás a koňáky, kotlík a něco tvrdšího na večerní rokování u ohně. Odpoledne se přesuneme jen kousíček k jezeru Khovsgol, které je napájeno více než stem přítoků. Tady nás bude čekat Baagi se svými koni. Příprava na odchod do pustiny, balení věcí.

12. - 20. den: Ráno osedláme koně a vyrazíme. Začíná naše dobrodružství v koňském sedle! Putování koňmo kolem jezera Khövsgöl Nuur a dále, až do nejsevernější části Mongolska Tsagaan Nuur. Oblast obklopují horské vrcholy i nekonečná tajga. Okolí jezera je obývané nomády, jejichž způsob života se po staletí ani trochu nezměnil. Naše cesta povede především kolem třítisícových hor, nekonečnou stepí, věčně zelenou tajgou protkanou nesčetným množstvím řek, potoků, pramenů a močálů. Putovat budeme za doprovodu deště, mrazu, sněhu, větru, ale i slunečních paprsků. Spíme ve vlastních stanech, vaříme si sami na ohni. Po večerech budeme chytat ryby a pokud se podaří, večer si je upečeme na ohni. Vše potřebné k přežití povezou ty nejodolnější koně planety! Celkem urazíme 300 km.

21. den: Přejezd z Khatgalu zpět do hlavního města Ulaanbaataru. Spánek v hotelu.

22. den:  Odpočinek, nákupy na černém trhu - Naram Tuul Market. Sehnat se dá úplně vše na jednom místě za nízké ceny. Šály a svetry z pravého kašmíru, ponožky z velbloudí vlny apod. :-) Večer odlet domů.

23. den: Konec srandy, návrat do reality :-) Přílet do ČR/Vídně.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celé výpravy i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané události).

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace