Sierra Nevada - Poslední místo

Termín 29. 05. - 05. 06. 2021
Odjezdpodle letenek
DestinaceŠpanělsko
Číslo akce388
Účastníků9
Cena9 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kolik třítisícových vrcholů jsi za svůj život zdolal? Pět? Deset?? Patnáct??? Co když ti povím, že jich na výpravě po Sierra Nevadě zdoláš klidně i dvacet během několika málo dnů a přitom se ani příliš nezapotíš? Že to zní jako utopie?

Vrcholy pohoří Sierra Nevada (v překladu „Sněžné hory“) na jihu Španělska se tyčí k nebi sotva 40 kilometrů vzdušnou čarou od pobřeží Středozemního moře. Zatímco na severních svazích Nevady se lyžuje, dole u pobřeží je skoro pořád hezky. Skrz celé pohoří vede celistvý hřeben a z něj se vždy tyčí špička jednoho z 3 000 metrů vysokého vrcholu. Takže jakmile se dostaneme na hřeben, máme prakticky vyhráno a můžeme si jen odškrtávat jeden kopec za druhým :-)

Navíc se jedná o zcela jiné hory, než známe ze zbytku Evropy. Na první pohled působí pustě a vyprahle, zeleň neroste ani v okolí horských jezer. Svahy Sierra Nevady se zvedají strmě nad okolní krajinu, takže nabízí úchvatné výhledy do okolí. Z vrcholu Mulhacénu (nejvyšší hory pevninského Španělska) se za dobré viditelnosti rozprostírá výhled až k africkým břehům a ne nadarmo se tomuto vrcholu přezdívá "Střecha Ibérie".

Malá ochutnávka

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jakub Frank

Srdcař, snílek, horal, dobradruh a zakladatel Travel Native

Asi před čtyřmi lety jsem potkal Kubu, kluka s neuvěřitelným zápalem pro věc a jiskrou v oku. Radil jsem mu tenkrát s jeho cestovatelským projektem Travel Native. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Kubovi se to povedlo, a tak má teď svůj malý cestovatelský portál. Kubovou vášní je brát lidi do jeho srdci nejbližších zemí - Nepálu, Indie a Srí lanky a představit je v jejich ryzí nezkreslené podobě, se všemi krásami a neduhy. Při cestování chce lidem ukázat nejenom památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je seznámit s místními lidmi. Vždy klade důraz na to, aby místní komunitu nějak zapojil, dal jim práci a pomohl tak zlepšit jejich životní úroveň. Protože víme, že Kuba je kluk se srdcem na pravém místě, duší dobrodruha a chutí pomáhat, nadchlo i nás jeho povídání o životě v Nepálu a pomoci místním dětem ve školách. Spojili jsme tedy síly v nelehkých dobách a pořádáme teď některé výpravy společně. Jsme hrdí na to, že je Kuba i v našem týmu. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web kubafrank24@gmail.com + 420 723 766 694 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je zdolat vrchol Mulhacénu (3 478 m n. m.), který je nejvyšší horou pevninského Španělska, celého Pyrenejského poloostrova a také nejvyšší nealpskou horou Evropy. Potřebujeme ji zdolat pro náš projekt Nejvyšší evropské vrcholy. A také si chceme vytvořit nový rekord Expedition clubu v počtu vylezených třítisícových vrcholů během jedné výpravy. Tak co, troufáš si? :-)

Doprava

Do Španělska se přepravíme letecky z Prahy (resp. Vídně) do Malagy nebo Valencie. Letenka stojí běžně kolem 2000 Kč. Na start treku se dopravíme půjčenými auty, která následně využijeme i na prohlídku Alhambry a pro výlety na pláž.

Ubytování

Čtyři noci strávíme ve stanu, v okolí Mulhacénu je možné přespat v kamenném bivaku. Na závěr výletu se hodíme do vůně v místních hotelech nebo penzionech, kde strávíme dvě závěrečné noci.

Stravování

Na hřebenové trase přes Sierra Nevadu není téměř žádná možnost doplnění potravin a je tedy na každém účastníkovi, jaké dobroty si do batohu zabalí. S ohledem na váhu a velikost doporučujeme sáhnout po dehydratované stravě na zalití na 6 dní. Na začátku a na konci výletu je možné využít restaurace nebo dokoupit potraviny v supermarketu.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Nebudeme ale s sebou tahat nic speciálního. Stan, karimatka a spacák jsou však nutností. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 9 990 Kč   Cena
29. 5. - 5. 6. 2021  Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Všechna ubytování
 • Zajištění průvodce
 • Příspěvek na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy (resp. Vídně) do Malagy nebo Valencie, dokoupení zásob a přesun do vesnice Lanjarón, odkud začíná náš horský trek. Najdeme si hezké místo na přespání, kde si rozložíme stany a u pivka probereme taktiku na nadcházející dny.

2. den: Tento úvodní den treku bude bohužel ze všech nejnáročnější. Vstaneme brzy, abychom stihli vyrazit z vesnice Lanjarón co možná nejdříve. Na 23 kilometrech nás čeká přes 2000 metrů převýšení a je potřeba, abychom vyšli na hřeben do výšky 3000 metrů. Odměnou nám budou překrásné výhledy na celou Andalusii. Dojdeme až k bivaku Refugio del Caballo, kde si odložíme věci a pokud zbydou síly, vyšlápneme si nalehko necelý kilometr na naši první třítisícovku Pico del Caballo (3051 m).

3. den: Budeme pokračovat dál po hřebeni až na vrchol Tozal del Cartujo (3152 m) a následně k bivaku Refugio-Vivac de la Carihuela, který se nachází v sedle Collado del Veleta (3201 m). Pod námi se bude rozprostírat jeden z největších skiareálů celého pohoří Sierra Nevada. My však budeme pokračovat dál a pokud vše vyjde podle plánu, vystoupáme ještě tento den na nejvyšší horu pevninského Španělska, Mulhacén (3482 m). Následně sejdeme o trochu níže a strávíme noc ve stanu u laguny Hondera. Jedná se o překrásnou zelenou oázu s vodopádem uprostřed vyprahlých hor.

4. den: Vyjdeme zpátky na hřeben a začneme zdolávat jednu třítisícovku za druhou. Nejdříve vyjdeme na Puntal de las Siete Lagunas (3251 m), následně na Puntal de la Cornisa (3316 m), Alcazaba (3371 m), Puntal del Goterón (3071 m), Puntal de las Calderetas (3094 m) až po Cerro Pelado (3182 m). Celkově za tento den zdoláme 13 třítisícových kopců, což je něco zcela nevídaného. Dojdeme až k Laguna de Puerto, díky které budeme mít zdroj pitné vody.

5. den: Tento den si budeme muset ráno nabrat v Laguně de Puerto dostatek vody, protože další zdroj tekutin bude k dispozici až večer. Čeká nás 22 kilometrů po hřebeni, kdy budeme na sebe navlékat dvoutisícové kopce jako korálky. Zdoláme je v následujícím pořadí: Cerro de Trevelez (2877 m) - Cerro del Gallo (2912 m) - Cerro de la Trocha (2750 m) - Peñón del Lobo (2768 m) - San Juan (2786 m) - Morrón del Mediodía (2756 m), dojdeme až do sedla Puerto de la Ragua (2044 m). Zde se nachází i stejnojmenná hospoda, kde zaženeme žízeň a rozložíme stany na nedaleké vyhlídce.

6. den: Závěrečný den treku bude ve znamení klesání. A to pořádného! Na 17 kilometrů dlouhé trase sklesáme přes 1500 metrů a svou cestu skončíme ve vesničce Laroles. Dáme jídlo, oslavíme úspěšný trek a ubytujeme se v místním hostelu nebo penzionu. Průvodce dostopuje pro auto a ty si zatím užiješ chvilku klidu a pohody třeba u nedalekého jezírka.

7. den: Přesuneme se nad Grenadu, kde absolvujeme prohlídku hradu Alhambra. Maurští básníci Alhambru přirovnávají k „perle vsazené do smaragdu“ v narážce na barvy budov a lesy kolem. Přilehlý park na jaře překypuje bujnou flórou, pomerančovníky a myrtami. Po dopolední prohlídce si dáme něco dobrého na zub a pomalu se přesuneme zpět do Malagy. Pokud bude čas i chuť, smočíme si nohy v moři. Večer si projdeme Malagu a navštívíme pevnost Castillo de Gibralfaro nebo dům Pabla Picasa.

8. den: Poslední den výpravy si skočíme na snídani do některého z útulných podniků a uděláme vyhodnocení celé akce. Kdo bude chtít, může si ještě projít některé městské památky nebo nakoupit suvenýry pro své nejbližší. Odpoledne nás čeká odlet zpět domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.