Sportovní lezení v ikonických oblastech Skandinávie spolu s horskými treky málo navštěvovaných norských pohoří.
Jak vypadá ikonická jeskyně Flatangeru s nejtěžší cestou světa? A potkal jsi už pižmoně? Rozhodli jsme se zkombinovat naši lásku ke skandinávským trekům s druhou vášní - lezením. Protože Norsko skrývá jedny z nejhezčích skalních terénů, které každý někdy viděl v některém z lezeckých filmů, jen je doopravdy najít. A nejde jenom o Flatanger, který se zapsal nejtěžší cestou světa od Adama Ondry. Zalezeme si i na hezkých plotnách na mořských plážích, nebo pohodových loučkách v horských údolích.
Kombinace lezení s trekem je skvělou fůzí restdaye a objevování. Takže zatímco ti bude dorůstat kůže na prstech, vyrazíme na třídenní trek do Dovrefjellu. Trochu opomíjeného a díky tomu méně turistického pohoří, které tvrdě formovaly ledovce. Vystoupíme tu na nejvyšší vrchol Snøhettu - Sněžku a s trochou štěstí narazíme i na pižmoně. Jejich stáda sem byla vysazena z Grónska a je to jediné místo na světě, kde tyto obludy můžeš na evropském kontinentu vidět.
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě. Lezecké oblasti nabízí dobře zajištěné cesty od cca 5a do 9c, neboj, těch lehčích je to dost :). Jeník se ti bude na výpravě věnovat, nejedná se ale o lezecký kurz. Každý účastník by tedy měl být schopný vylézt samostatně alespoň 5a cestu na toprope a bezpečně jistit lezce na laně. Zkušenosti minimálně z lezecké stěny jsou tedy nutné.
Norsko je bezpečná země, z toho tedy obavy mít určitě nemusíš. Na treku se budeme pohybovat na značených cestách a budeme vybavení i satelitním zařízením, kdybychom se dostali do problému. Sportovní lezení je potom specifický sport, na který rozhodně doporučujeme dobré pojištění. Po celou dobu se ti bude věnovat Jeník - certifikovaný insturktor skalního lezení. Lezení ale bude vyžadovat i trochu tvé samostatnosti, nejedná se o kurz. Proto je lepší, abys už měl/a alespoň z umělé stěny základní průpravu, tedy jak bezpečně jistit a lézt, alespoň na toprope.
Pro vstup do Norska stačí občanský průkaz. Vezmi si přesto s sebou dva doklady. Pokud máš, přibal i řidičák. Nezapomeň na kartičku pojištění odpovídající náplni výpravy.
Poletíme letecky z Prahy, nebo Vídně do Trondheimu. Letenky nejsou v ceně výpravy a pohybují se okolo 8000,- za zpáteční let. Ušetří nám to extrémní množství času v autě. Na letišti nás bude čekat expediční dodávka, kterou po celých 10 dní plně využijeme. Řídit bude většinu času průvodce, ale pokud máš řidičíák, přibal ho s sebou, kdyby bylo potřeba se prostřídat.
Spát budeme v kempech, nebo na treku ve stanu. Budeš tedy potřebovat dobrý spacák, karimatku a minimálně do dvojice stan - domluvíme ve skupině přihlášených. Minimálně 6 nocí strávíme v kempech se zázemím.
Stravování je plně na tobě. Doporučujeme přivézt nějaké jídlo s sebou, ale samozřejmě nebude problém zastavit se po cestě a doplnit zásoby. Případně někam zajít na večeři.
Podrobný seznam výbavy ti pošleme v předstihu před odletem, Počítej ale s výbavou na třídenní trek i jednodenní výpady do skal. Lezecké vybavení si můžeš (až na lezečky) půjčit v expediční půjčovně. Povinnou výbavou pro každěho je sedací úvazek, přilba, jistítko a karabina. Počítej také s tím, že do společných zavazadel zabalíme minimálně 4 lana, rozdělíme se kvůli váhovým limitům.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet z Prahy, nebo Vídně do Trondheimu. Na letišti si vyzvedneme expediční dodávku podle času příletu se buď přesuneme rovnou k lezecké oblasti Kvitnes. Večer můžeme vyrazit na oblhlídku skal na pobřeží, vykoupat se v moři, nebo jenom přebrat materiál a probrat metodiku před plnými lezeckými dny.
Užijeme si plné dva dny lezení v oblasti Kvitnes. Několik set metrů lezeckých sektorů se nachází přímo na pláži malého ostrova na kterém budeme pobývat. Nebude tak nouze ani o koukání, neskutečné scenérie a pořádné přelezy. Druhý den odpoledne se ještě přesuneme na jih k národnímu parku Dovrefjell. Tady ještě k večeru vyrazíme od auta směrem k jeho nejvyšší hoře Snohettě.
Třídenní trek NP Dovrefjell, který je menším bráškou známého Jotunheimenu. Projdeme přes ledovcem vyhloubené kaňony, až po vršky dvoutisícových hor, které se i v létě tu a tam zakryjí sněhem. S trochou štěstí potkáme pižmoně, který byl právě sem vysazen z Grónska po vyhubení v Evropě. Spát budeme ve stanech a dáme zase na chvíli zabrat nohám, aby prsty po lezení zregenerovaly. Pátý den dojdeme k Zpět k autu a přesuneme se do kempu.
Brzy ráno přejedeme na sever do Flatangeru,. Kdo by ho neznal. Flatanger je v lezeckém světě pojem. Kdo by neznal fotky nejsilnějších lezců světa v ikonickém stropu jeskyně. Skrze něj vede Adamova cesta Silence, vůbec první 9c. Je tu ale něco i pro normální smrtelníky? Ano! A ne málo. Flatanger je mnohem více, než převislé projekty. V rozlehlé oblasti najdeme řadu sektorů s cestami od 5a, stačí si vybrat. Strávíme tu celkem 3 lezecké dny. Během jednoho z nich si ale pravděpodobně uděláme restday a vyrazíme na jednodenní trek po okolí. Spát budeme v centru lezecké komunity, v lezeckém kempu mezi skalami.
Přesun na letiště v Trondheimu a odlet zpět do ČR.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.