Dramatické útesy vystupující z hlubin tyrkysově modrého Atlantského oceánu a strmé svahy mohutných fjordů porostlé trávou rozhodně lákají k prozkoumání.
Není tomu zas tak dlouho, co jsme poprvé objevili dechberoucí krásu Faerských ostrovů. Měli jsme jen letmé povědomí o skalnatém kusu pevniny v divokých vodách Severního Atlantiku a netušili nic o jejich kouzlu. O to větší překvapení pro nás byly! Nachází se mezi Skotskem, Islandem a Norskem. Toto severské souostroví se skládá z osmnácti ostrovů a pyšní se nejen krásnou přírodou, ale taky zajímavou historií. Mimo jiné byly Faerské ostrovy v 9.-10. století osídleny také norskými Vikingy a nyní jsou autonomní součástí Dánského království. Dramatické útesy vystupující z hlubin tyrkysově modrého Atlantského oceánu a strmé travnaté svahy mohutných fjordů přilákaly kdysi k prozkoumání Vikingy stejně jako dnes tebe. Ale nenech se zmást, tento ráj je více než 50x menší než Česká republika a v poměru 50000:80000 co do počtu obyvatel vedou ovce.
Teď už se raději společně vydáme sny a představy přetvořit na zážitky. V malé skupince devíti dobrodružných duší se vydáme na objevnou cestu, při které využijeme snad všechny způsoby dopravy. Ostrovy projedeme ve vypůjčených autech, ale čeká tě taky trajekt, podmořské tunely a pokud budeme mít štěstí na počasí, proletíš se i vrtulníkem. Necháme se přivítat místními lidmi, jejichž starodávný jazyk, zvyky a živoucí “life off the land” instinkty (které jim velí, jak ulovit či vypěstovat cokoliv pro vlastní obživu) nám připomínají, jak silná může vůbec lidská povaha být.
Tvou kuráž zde neprověří tisíce výškových metrů v nohách, ale drsné severské podnebí. Dovolíme mu zocelit nás deštěm a nesmírně silným větrem, díky kterému pravděpodobně okusíme, jaké to je, když prší směrem nahoru. Možná sis doteď nevážil suchého spacáku tolik, jak tomu bude na této výpravě. Odměnou za rudé tváře ošlehané větrem nám budou vodopády, ikonické majáky, neuvěřitelné výhledy a malebné vesničky s domky, jejichž střechy jsou porostlé mechem. Nevynecháme ani ostrov Mykines, který je známý především pro četné kolonie papuchálků. Ti se na něm usazují od začátku dubna do konce srpna. Ještě váháš? Na ostrov poletíme vrtulníkem! Pokud nám to tedy dovolí počasí, v záloze je trajekt :) Slibuji, že na tebe dám pozor, až ti z těch panorámat bude padat brada!
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Jedná se o velmi bezpečnou destinaci, kde největší nebezpečí představují prudké změny počasí. Především déšť a mlha mohou pobyt venku velmi znepříjemnit.
Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.
Letecky se dopravíme do města Sorvágur (cena okolo 10 000 Kč). Termín akce můžeme o den posunout v závislosti na vhodnému letu. Trasa: pravděpodobně Praha - Kodaň - Sorvágur. Na místě se budeme pohybovat ve 2 vypůjčených autech.
Po celou dobu budeme využívat placené kempy, ve kterých budeme spát ve vlastních stanech. Volné spaní na Faerech není dovoleno. Kempy jsou klasicky vybavené sprchou, dostupnou elektřinou a dalším zázemím. Kempy mají většinou velkou společenskou místnost pro trávení společných večerů.
Jídlo řešíš sám za sebe, určitě využijeme možnost ochutnat místní speciality, ale budeme si taky na místě vařit sami v kempech. Kempy jsou vybavené a mají kuchyňky. Na místě si koupíme plynovou bombu, kdybychom si náhodou na útesu s výhledem chtěli udělat čaj nebo kafíčko. Průvodce ti poradí, co s sebou z domu vzít a co ne.
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na ZDE.
Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!
Jelikož jsou Faery známé pro své proměnlivé počasí, musíme mu přizpůsobovat program. Pokud bude na jihu ostrova mlha, pojedeme na sever atp. Proto, i když je program jasně daný, můžeme dny přeházet a program jet v jiném pořadí. Všechno je kousek, takže to není problém.
Odlet z České republiky přes Kodaň na Faerské ostrovy. Na letišti na ostrově Vágar si vyzvedneme auto a vyrazíme na trek Trælanípa kolem jezera Sørvágsvatn včetně vodopádu Bøsdalafossur, který se vylévá do moře. Spaní v kempu. První den se přizpůsobí příletu
Hned druhý den se přesuneme z Vagáru na ostrov Mykines. Nestává se to často, ale někdy se kvůli počasí stane, že se na ostrově můžeme seknout. A to je přece lepší ze startu, ať nám neuletí zpáteční letadlo :-) Rovněž nám to poslední 2 návštěvy nevyšlo kvůli počasí :-( Pokud nám to dopřeje počasí poletíme vrtulníkem (budeme-li mít smůlu, přejedeme trajektem). Uvidíš skálu, které se přezdívá kamenný les, staré majáky a osady. Přespíme na ostrově v kempu.
Ráno přeletíme vrtulníkem zpět do Vagáru, popř. pojedeme trajektem. Dnešní den začneme neznačeným hikem na místo zvané Dunnesdrangar, které je TOP! Poté přejedeme do vesničky Bour kde jsou domky s travnatou střechou a když je vidět, jsou boží výhled na útesy Drangarnir. Přejezd do Gasadálúr a procházka k vodopád Múlafossur, který padá z útesů do moře v místě jako ze severských bájí. Když budeme mít štěstí, zahlédneme papuchálky hnízdící v útesech. Spaní v kempu
Navštívíme Hvalvík, kde se nachází nejstarší dřevěný kostel na Faerech a pravděpodobně tam poprvé uvidíme faerské stromy. Poté se rozdělíme. Jedna skupina přejedem do nejsevernější vesnice Faerských ostrovů Tjørnuvíku. Po cestě zastaví u nejvyššího vodopádu ostrovů - Fossá. Druhá skupinka dojede do vesničky Saksun - nádherné vesnice s drobnými domky s trávou na střeše. Poté si v půlce 7 km dlouhého treku vyměníme klíčky od auta. Cestou zpět obhlédneme co viděla druhá skupinka a sejdeme se opet v Hvalvíku. Spaní v kempu.
Přejedeme na hlavní ostrov Streymoy, kde si projdeme hlavní město Torshavn a jeho okolí. Nepojedeme nejrychlejší trasou, ale starou, vyhlídkovou cestou přes hory. V Torshavnu sídlí i faerská vláda v asi nejmenší budově parlamentu na světě :-) Navštívíme místní přístav, čtvrť Tinganes, pevnost Skansin, které dominuje vysoký maják, a podle počasí a přání klidně i národní muzeum. Potom přejedeme do města Kirkjubour, malou vesničkou s bohatou historií a se zachovalou středověkou katedrálou. Když nám to čas dovolí, projdeme i další místa. Spaní v kempu.
Vyrazíme směr Klaksvík. Pojedeme dlouhým podmořským tunelem, v jehože středu je super kruhový objezd. Podle fronty na trajekt snad ještě zvládneme hike “path of love” na Klakkur. Na trajekt mají přednost místní a proto je opravdu nutné tam být dost předem. Po přejezdu na ostrov Kalsoy dojedeme jednosměrnými tunely do vesničky Trollanes, odkud vyrazíme na krátký trek na známý maják Kallur. Večer strávíme ve vesničce Mikladalur.
Vrátíme se k trajektu a přejedeme na hlavní pevninu. Z Klaksvíku přejedeme na Vidareidi a vydáme se na trek na mis Enniberg. Svislá skalní stěna na Ennibergu dosahuje výšky 754 metrů nad mořskou hladinou. Je tak druhým největším pobřežním útesem v Evropě a je zároveň nejsevernějším bodem celého souostroví. Trek je na faerské poměry celkem náročný, a proto některým bude stačit jen vrchol vrchol Villingadallsfjal. Cílem dnešního dne bude vesnice Gjóg. Tento zapadlý kout ostrovů ukrývá jedny z nejstarších usedlostí i krásný přírodní přístav, ikonickou průrvu, která je v noci osvětlená. Spaní v kempu.
Ráno podjedeme nejvyšší horu Slættaratindur (880 m) a přejedeme do vesnice Vestmanna na výlet lodí, který nás vezme do fjordů pod několikasetmetrové štíty. Tenhle výlet opravdu stojí za to ;) Na loďi si dáme rybu a budeme jen s otevřenou pusou koukat na ty výhledy. Zbylou část dne si necháme jako rezervu na věci, které jsme nestihli. Večer přejedeme tam, kde jsme začali, do Midváguru do kempu. Poslední společný večer.
Odlet zpět do ČR.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.