Azory - Ponta do Pico

Termín 30. 04. - 10. 05. 2021
Odjezd1.5. - upřesníme podle letenek
DestinacePortugalsko
Číslo akce474
Účastníků9
Cena10 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Portugalské souostroví Azory je nezápadnější výspou Evropské Unie, vulkanickým kouskem země, který se nad oceán tyčí až do výšky 2357m. Je tvořen několika ostrovy, my navštívíme dva z nich. První část výpravy strávíme na ostrově Pico, na kterém se tyčí sopka Ponta do Pico 2351m, nejvyšší hora Portugalska a zároveň jedna z nejvyšších hor na světě (pokud tedy počítáš od mořského dna). Poté se přesuneme na ostrov São Miguel, který je největším z celého souostroví a ukrývá na sobě řadu zajímavých míst. Navštívíme tu například jediné evropské čajové plantáže, ananasovou farmu a nespočet termálních pramenů, ve kterých se skoro každý večer budeme moci umýt. 

Ponta do Pico, Montanha do Pico, Serra do Pico, Pico Alto. To jsou jen některé názvy, kterými je častován tento majestátní stratovulkán na ostrově Pico v souostroví Azory. Hora je z tohoto ostrova naprosto nepřehlédnutelná a přitahuje zrak jako magnet. Ještě aby ne, celý ostrov má na délku jen 46 km a Ponta do Pico se tyčí do úctyhodné výšky 2351 m! Že ti to připadá málo? Tak uvaž, že se zvedá přímo z hladiny oceánu. Další důvod, proč je to poměrně slušná výzva, je terén, který musíš cestou překonat. Ostré lávové kameny a suťoviska stoupání do výšky 2351 m nad hladinu moře rozhodně neulehčují. Pro zraky Evropana jsou ale nezvyklou podívanou, která stojí za tu námahu. Sečteno a podtrženo, Ponta do Pico je v mnoha ohledech výjimečný vrchol a rozhodně si ho chceš přidat do své sbírky "trofejí". Pokud tě to pořád nepřesvědčilo, polož si tuto otázku: Kdy jsi naposledy vylezl na sopku na maličkém ostrově uprostřed Atlantiku a užil si ten nezapomenutelný výhled? Kromě výstupu na Pico nás čekají další kratší treky, trocha velrybářské historie, a když se nám poštěstí, tak i plavba za velrybami! 

Malá ochutnávka

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle a zdravé dávky hecu zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Kovářík - Kiki

Sportovec a dobrodruh se srdcem záchranáře, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily. Během svých horských výběhů si stačí ještě vyhlídnout nějakou pořádnou skalní stěnu, kterou si s chutí vyleze – vždyť výzvy mají být smělé a pestré! V zimě pak lezečky vymění za skialpy a brázdí prudké svahy hor na lyžích v čerstvě napadlém prašanu. 

    

Facebook kiki.ondra@seznam.cz +420 776 588 476 Reference

Bezpečnost

Rizika této akce jsou minimální. Objektivní nebezpečí (například výbuch sopky) je zde mizivé, klima je začátkem května velmi přívětivé a projevy akutní horské nemoci ve výšce 2300 m rozhodně nehrozí :-) Jako největší riziko vnímám proměnlivé počasí s velkým množstvím srážek. Nic, co by nevyřešila dobrá bunda nebo pláštěnka. 

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je především vylézt na Ponta do Pico a užít si dvoudenní trek na ostrově Pico. Kromě trekování a výstupu se podíváme do muzea velrybářství, na místní unikátní vinice a pokud budeme mít štěstí, užijeme si i pozorování velryb. Jeden den taky strávíme na vedlejším ostrově Faial.

Doprava

Na Azory se dopravíme letecky. Trasa letu bude pravděpodobně: Praha - Lisabon - Ponta Delgada. Njelépe vychízejí zpáteční letenky s příletem do Ponta Delgada a návratem z ostrova Pico + dokoupení jednosměrného přeletu Ponta Delgada - Pico.

Ubytování

Spát budeme většinu času ve stanu, a to v kempu nebo volně během treku. Min. tři noci přespíme v guesthousech. 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme portugalskou kuchyni a vynikající víno, které se zde pěstuje na unikátních vinicích zapsaných dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Shrnutí

 10 990 Kč  Cena
1. 5. - 9. 5. 2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v kempech a guesthousech (2x guesthouse, 3x kemp)
 • Ubytování u chaty pod Ponta do Pico
 • Zapůjčení dvou osobních aut na ostrově Sao Miguel
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku (včetně přeletu mezi ostrovy)
 • Permit pro výstup na Ponta do Pico (20eur)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do muzea velrybářství, lávové jeskyně, muzea vinařství atd.)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy/Vídně do Lisabonu, kde strávíme noc ve městě a na letišti. Přiletíme ve 23:00 a v 8 ráno odlétáme na ostrov Pico, takže není ani dost času se někde ubytovat. Nevadí, využijeme to k tomu abychom poznali noční atmosféru Lisabonu! Těch pár zbylých hodin se natáhneme na letišti (spojení na Pico je trochu komplikované a toto je nejlepší možná varianta s ohledem na cenu).

2. den: Odlet v 8 ráno z Lisabonu a přílet na Pico. Po příletu se ubytujeme v kempu v Madalena, projdeme si městečko a odpočineme si na pláži po předchozí probdělé noci. Taky se symbolicky dotkneme hladiny moře, tak abychom na vrchol sopky Pico vystoupali z nejnižšího bodu. Noc v kempu.

3. den: Zahájíme výstup na Ponta do Pico, Nejvyšší horu Portugalska. Čeká nás od moře rovných 2351m. Urazíme během prvního dne asi polovinu a spát budeme ve stanech u chaty.

4. den: Vystoupíme nahoru na vrchol Ponta do Pico a užijeme si nádherný výhled z vrcholu sopky na celé souostroví Azor a širý Atlantik. Stejný den ještě sestoupíme zpět a výstup pořádně oslavíme. Noc opět v kempu.

5. den: Letecky se přesuneme na ostrov Sao MIguel do města Ponta Delgada. Prohlédneme si trochu město a navštívíme blízké ananasové plantáže Ananases A Arruda. Nocleh v Ponta Delgada v hostelu.

6. den: Přejezd k jezeru Sete Cidades a trek kolem kráteru starého vulkánu. Večer se přesuneme k moři k termálům Ponta do Ferraria. Spaní v kempu poblíž jezera.

7. den: Přejedeme do Porto Formoso. Zde navštívíme jediné evropské čajové plantáže kolem kterých si uděláme procházku spojenou s ochutnávkami čajů a čajových likérů. Na večer se přesuneme do kempu na pobřeží v blízkosti vodopádů. Spaní v kempu u moře.

8. den: Výlet k vodopádu Salto do Cabrita a návštěva biosférické rezervace Caldeira Velha s možností koupání v termálních pramenech. Trek v okolí jezera lagoa do Fogo. Odpoledne přejezd k jezeru Lagoa das Furnas. Ve vesnici Furnas jsou rovněž termální prameny, kde se dá koupat. Spaní v kempu.

9. den: Trek kolem jezera Lagoa das Furnas a výstup na Pico do Ferro. Navečer přesun do Ponte Delgada. Spaní v hostelu.

10. den: Odlet zpět domů, s přestupem opět v Lisabonu.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.