Přeběh nejvyššího pohoří Ukrajiny PLNO

Termín 28. 05. - 06. 06. 2021
Odjezd28. 5. 2021 z Brna ve 21:00
DestinaceUkrajina
Číslo akce481
Účastníků8
Cena11 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem 

Běžecky, nalehko s naprostým minimem vybavení. Rozhodli jsme se tímto stylem zdolat nejvyšší hřeben ukrajinského oblouku Karpat s nejvyšší horou Ukrajiny, Hoverlou (2 061 m). Nenajde se příliš lidí, kteří touží po náročném šestidenním přeběhu, kdy každý den zdolají průměrně 30 kilometrů. Pokud patříš mezi ně, je tahle akce určena právě pro tebe. Nebudu ti mazat med kolem huby, může pršet a foukat silný vítr. Možná nás potká nějaká ta bouřka a existuje reálná šance, že se místy popasujeme i se zbytky sněhu. Bude to dřina a na řadu přijdou ty krásné vlastnosti, které často potkáme jen na horách. Houževnatost, sebezapření a překonání se nechť jsou naším doprovodem. Naopak, pokud bude pěkně, bezvětří a pod nohama nekonečně zelený hřeben polonin, bude to lahoda pro duši a tělo. Nechme se překvapit, jak to dopadne!

Náročnost je 4+ z 5

Řeknu ti to na rovinu. Tahle výprava není pro žádné slečinky a je určena zkušenějším horským běžcům. Čeká tě přeběh 160 km (7 000 m převýšení) dlouhého pohoří Černohorská polonina. Denní dávky budou mezi 14 - 34 kilometry s více než tisícimetrovým převýšením. Každý den (vyjma jedné noci) se bude spát hezky v teple na posteli a jeden ze 6 dnů přeběhu bude odpočinkovější. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce Ondru, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán. 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Malá ochutnávka

Video jsou pouze ilustrační. V roce 2019 jsme uspořádali první výpravu tohoto typu v rámci přeběhu treku Peaks of Balkans a tady je malá ochutnávka.

Cíl cesty

Poznat fajn partu lidí a probádat další kousek světa, po kterém chodíme, tentokrát z pohledu běžce. Prozkoumáš hranici svých psychických i fyzických možností a vyzkoušíš si, jestli jsi schopný uběhnout každý den přes 20 km. Také můžeš očekávat detox od stresem překypujícího civilního života. Jen ty, hory a běžecké střevíce. Troufáš si?

Průvodce

Ondřej Švirák

Člověk s železnou disciplínou, marketingový guru, otec, běžec.

Ondra je jeden z našich nejzkušenějších průvodců a zároveň tvůrce vizuálního a kreativního obsahu EC. Vedle březové kůry a zavíracího špendlíku má v Kápézetce taky svůj Dron, se kterým dělá dechberoucí záběry ze všech koutů planety. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší, který k životu bytostně potřebuje překonávat výzvy. Svědčí o tom například tyto dosavadní úspěchy. Během roku 2017 projektem ULTRA26 vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.)! "Tak s tímto borcem těžko udržím krok", říkáš si? Pak já na to odvětím: "Tento borec se o tebe zvládne postarat za každých okolností". Na výpravách si nic dokazovat nepotřebuje a jeho skvělá fyzička už mnohokrát napomohla k úspěšnému dokončení výpravy. Sečteno podtrženo, Ondra je člověk se kterým můžeš vyrazit kamkoliv. Na to vem jed.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 2.12.2019.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

7 z 8 nocí budeme trávit na předem domluvených ubytováních a spaní bude zajištěno na posteli. Při takto dlouhých a náročných přebězích je totiž nejdůležitější pořádná regenerace. Hned první den budeme však spát na hřebeni buď v salaši nebo ve stanu - bohužel se v těchto místech nenachází žádná lepší možnost ubytka. Některá ubytování budou v horských penzionech, jiné se nacházejí v malebných podhorských vesničkách. 

Stravování 

Každý účastník si v běžeckém batůžku ponese jídlo pouze na jeden den (výjimkou je 1. den, kdy se ponese na 1,5 dne). Jedná se především o tyčinky, gely a sušené maso. Jednotlivá ubytování disponují buď kuchyňkou nebo jsou v okolí stravovací zařízení. Trasa několikrát křižuje města, kde je možnost doplnit potraviny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení na přejezd, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Ke vstupu do jednotlivých zemí je nutný platný cestovní pas.

Shrnutí

11 990 KčCena
28. 5. - 6. 6. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Pronájem auta, nafty, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění průvodce
 • Ubytování
 • Video z výpravy (dron + GoPro)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy


Program

1. den (28. 5.): Odjezd z ČR - Slovensko - Vyšné Německé - Ukrajina - Užhorod.

2. den (29. 5.): Procházka Užhorodem - zařídíme výběr / výměnu peněz, zajdeme si na snídani a projdeme centrum. Přejezd do Seredně - zde si dáme koštovačku vína a s trochou štěstí i koupačku v termálních jezerech. Cestou do vesnice Bohdan (místa startu přeběhu) se ještě zastavíme na jídlo a na nákup zásob. Skočíme na vydatnou večeři, podle zájmu se proklušeme po okolí a pomalu se připravíme na přeběh.

3. den (30. 5.): Už první den přeběhu nebude procházka růžovou zahradou. Hned od začátku musíme zdolat téměř 1 300 metrů vysoký kopec. Dobrou zprávou je, že se stoupá relativně zvolna po hřebeni a kopec je rozložen do 16-ti kilometrů. Druhá polovina trasy bude už jen po rovince nebo mírně z kopce. Spát budeme buď ve stanu nebo v salaši - záleží na aktuálních podmínkách a na naši vzájemné domluvě. 

30 km, ↑ 1 300 m, 6,5 hod.

4. den (31. 5.): Druhý den bude o fous jednodušší, než ten první. Naštěstí se budeme nacházet na hřebeni a pokud nám bude přát počasí, užijeme si překrásných výhledů na pohoří Černohorská polonina. Po úvodních pěti kilometrech ve zvlněném terénu se budeme muset vydrásat o 700 metrů výše na starou meteorologickou stanici nacházející se na vrcholu kopce Pop Ivan (2 022 m). Zbylé 2/3 trasy jsou více méně po rovině nebo z kopce a budeme spát pod Hoverlou v hotelu Zarosliak.

28 km, ↑ 1 000 m, 6 hod.

5. den (1. 6.): Ranní rozcvička bude ve znamení výstupu na nejvyšší horu Ukrajiny, Hoverlu (2 061 m). Po tomto intenzivním (3 km / 750 m) zahřátí bude následovat 7 kilometrů dlouhý seběh a rovinka před další náročnou stojkou v podobě hory Petros (2 020 m), na kterou vede 1,3 kilometrů dlouhá trasa s převýšením 450 metrů. Druhá polovina trasy už je na pohodu a jedná se o seběh do vesnice Trostianets, kde si dáme večeři a přespíme v místním penzionu.

27 km, ↑ 1 100 m, 6 hod.

6. den (2. 6.): Tento den bude odpočinkovějšího charakteru. Čeká nás sice největší převýšení z celého výběhu, ale trasa je o polovinu kratší. Jelikož nechceme riskovat zranění, půjdeme tento den úplně volně nebo pěšky. První 2/3 trasy jsou do kopce a poslední třetina z kopce do ski resortu Dragobrat, kde složíme hlavu.

14 km, ↑ 1 400 m, 3,5 hod.

7. den (3. 6.): Vzdálenostně nejdelší, ale převýšením nejpohodovější den, který si troufám tvrdit, že bude i nejpestřejší. Čeká nás výstup na vrchol hory Stig (1 704 m), čímž během tří kilometrů zdoláme většinu převýšení a zbytek dne se můžeme kochat nádhernými výhledy. Přeběhneme přes kopec Gerisaska (1 762 m) a Tempa (1634 m) až do malebné vesnice Usť-Čorna, kde si dáme za odměnu šašlik.

34 km, ↑ 500 m, 6 hod.

8. den (4. 6.): Poslední den běhu si můžeš zkrátit trasu na 24 kilometrů (450 m převýšení) nebo si stopnout auto do Koločavy. To by však byla škoda! Připravil by ses tak o parádní výstup na nejvyšší horu pohoří Krásná, Syhlanskyj (1 563 m). Závěrečný den je sice z hlediska převýšení náročný, ale rozhodně stojí za to a odměnou nám bude překrásný výhled na údolí Koločavy, které je i naší cílovou destinací. Tady nás bude na Četnické stanici čekat paní domácí, která nám uvaří něco dobrého a večer si skočíme do místní sauny.

29 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.

9. den (5. 6.): Volnější (rezervní) den, který věnujeme poznávání okolí a zasloužené regeneraci. Projdeme Koločavu, zajdeme k hrobu Nikoly Šuhaje a do kostela svatého Ducha. Pokud bude čas a chuť navštívíme medvědí osadu a také okoukneme jezero Synevyr, kam často jezdil se svým skautským oddílem Jaroslav Foglar. Kdo bude chtít, může si vyklusat namožené nohy. Průvodce zatím skočí pro auto a vybavení. Večer si uděláme závěrečný večírek spojený s dalším saunováním.

10. den (6. 6.): Poslední den je věnován cestě domů. V případě teplého počasí si můžeme dát v Maďarsku koupačku a zpříjemnit si tak 10-ti hodinovou cestu domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace