Elbrus - Kavkaz - PLNO

Termín 01 - 12. 09. 2021
Odjezd1.9. Společný odlet z ČR
DestinaceRusko
Číslo akce486
Účastníků10
Cena13 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodní slovo

Elbrus, vrchol, který má spoustu horolezců ve svém hledáčku, jedná se totiž o nejvyšší horu Evropy! Alespoň podle přirozené geografické hranice, kterou je hlavní hřeben Kavkazu. Patří proto taky do seznamu 7 nejvyšších vrcholů planety - Seven summits :). Zároveň je i nejvyšší horou Ruska. Vzhledem k svojí dominanci je často cílem horolezců z mnoha koutů planety. Výstup na něj jsme už absolvovali klasickou cestou z jihu, i náročnou severní cestou. Tento rok zvolíme opět tu severní! Je to hlavně proto, že pro svou technickou nenáročnost volí výstup z jižní strany veliké množství lidí. Abychom se jim vyhnuli, zvolíme cestu severní, která je sice náročnější, ale stále objektivně bezpečná a především méně známá. Co k tomu říci? Zvu tě na Kavkaz – na nejvyšší horu Evropy!
Abychom se namlsali i krásné krajiny okolo, bude výstupu předcházet aklimatizační 5 ti-denní trek. Zavede tě do východních svahů Elbrusu. Společně přejdeme dvě třítisícová sedla, prozkoumáme opuštěné doliny, hluboká údolí, přejdeme ledovec a hlavně vylezeme na 2 vyšší třítisícové vrcholy Čatkara 3888m a Mukal 3899m.

Malá ochutnávka z minulé výpravy

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost 4

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Horské výstupy s sebou nesou objektivní rizika, která nelze vyloučit. Krom počasí to bude pohyb ve vysokých nadmořských výškách a chůze po ledovci. Žádné skalní lezení nás ovšem nečeká. Veškerá rizika se pokusíme maximální eliminovat jak sledováním předpovědi, dobře vybavenou expediční lékárničkou aj. na ledovci se budeme pohybovat navázan í v lanovém družstvu a součástí výpravy bude také zaškolení do základních technik záchrany. Přesto bude ke zdolání vrcholu nutná jistá samostatnost a dobrá fyzická kondice. Průvodce na akci zajišťuje pouze maximální podporu a logistické zázemí, samotný výstup je na každém z nás.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Prahy/ Vídně do města Miněralnyje Vody.  Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty a hlavně pěšky.

Ubytování

Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Dvakrát budeme spát v hotelu a párkrát v kempu.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Já osobně dokoupím dost jídla až v Rusku. Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :-)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat především ve vysokohorském terénu. Nutností je tedy kvalitní oblečení na trek a výstup na skoro šestitisícový vrchol. Podrobné informace k výbavě zdůrazní osobně průvodce. inspirovat se ale můžeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Odpovědnost

Organizátoři nejsou kompetentní, aby kohokoliv vedli na Elbrus. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterými organizátoři nejsou. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, tak celý výstup jdete sami za sebe! 

Víza a vstupní formality

Pro vstup do Ruska je třeba vízum, tudíž i nutně pas! Průvodce ti aktivně pomůže při získání víza. Kvůli administrativní zátěži je nutné si dát přihlášku minimálně 1 měsíc předem. Lze udělat i expres vízum do týdne, ale je to dražší. Platnost pasu musí být ještě 6 měsíců po vycestování z Ruska.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Shrnutí

13 990 Kč Cena
1. - 12.9.2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Zajištění  organizátora s bohatými zkušenostmi
 • Veškeré ubytování v Rusku
 • Zajištění registrace OVIR
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Vizum do Ruska
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Společný odlet po trase Praha/Vídeň do města Mineralnye Vody. Spaní v hotelu.

2. den:  Dokoupíme zásoby a plynové kartuše. Vyřízení formalit - registrace OVIR. Procházka trhů. Přesun na začátek aklimatizačního treku do vesnice Verkhniy Baksan. Začátek treku dolinou Syltran. Spánek ve stanu ve výšce cca 2350 m.

3. - 5. den: Aklimatizační trek na těžko s výstupem na horu Mukal 3899 m nebo Čatkara 3888 m. Klidně obojí :-) Budeme spát u jezery Syltran a poslední noc spánek přímo v sedle Čatkara 3500 m. Sestup přes ledovec k severnímu Base Campu 3750 m. Tábor se nachází na úpatí ledovce a je na kamenech. Trek je průměrně náročný, budeme mít ale těžké batohy, tak to může jít cítit. Spánek ve stanu. Mapa treku ZDE.

6. den: Dopoledne zaškolení do ledovcové techniky a relax v BC. Odpoledne aklimatizační trek na lehko do výšky 4650m a zpět. Okoukneme podloží na stavbu zítřejšího tábora. Spánek ve stanu. 

7. den: Výstup do C1 - 4650 - 4750m.  Postavení stanů a brzký spánek. V tomto je výstup severní cestou lepší, z jižní strany se vychází z 4100 m. Vrcholový den je tedy o 650 výškových metrů kratší. Spánek ve stanu

8. den:  Vrcholový den. Vstávačka ve 3 ráno - výstup na hlavní vrchol Elbrusu 5642 m. V sedle 5350 m se naše trasa napojí na normálku z jihu. V ideálním případě sestup do BC 3750 m. Ti nejlepší mohou dát oba vrcholy.

9. den: Rezervní den při nepříznivém počasí. Jinak sestoupíme do nádherného údolí Джилы-Су. Koukeneme se na kamenné hřiby, vodopád Sultán a  večer si dáme za odměnu ruskou baňu a pivko! 

10. den: Rezervní den při nepříznivém počasí. Ráno odjezd do Kislovodsku. Pokud bude čas a chuť, můžeme si udělat výlet do Archyzu a projet se na koních popř. do Groznyj.

11. den: Přesun do civilizace. Návštěva Pyatigorsku a místních lázní. Nákup suvenýrů a závěrečná party :-) 

12. den: Odlet domů po stejné trase :-)


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace