Sibiř - od Bajkalu po Altaj

Termín 05 - 25. 07. 2021
Odjezdodlet z Prahy či Vídně 5. 7. 2021
DestinaceRusko
Číslo akce497
Účastníků10
Cena22 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co tě napadne, když se řekne Sibiř? Tajga, lesy, medvědi, Transsibiřská magistrála, Bajkal, zima? Neboj, všechno bude :-)

Jelikož kontrasty si člověk zapamatuje nejvíce, začneme naši výpravu v Moskvě. Omrkneme Rudé náměstí, zkontrolujeme, jestli je Lenin pořád ještě mrtvý, koštneme něco vodky a vyrazíme dál na východ!

Čeká tě Asie a Rusko - jinými slovy Sibiř, ale ty tam nepojedeš za trest, ale dobrovolně, dokonce za odměnu! Což je dobře, protože na to nejsou v Rusku zvyklí, takže je na Sibiři turistů opravdu poskrovnu :-) Na Altaji půjdeme devítidenní trek, který prověří tvou fyzickou zdatnost. Připrav se na medvědy, třítisícové vrcholy a denně cca 20 km s batohem na zádech. Odměnou ti bude panenská příroda, nádherné výhledy, horská jezera, úžasné skalní štíty Altaje a ledovcové vrcholy zdejších čtyřtisícovek. Pokud přežiješ, můžeš se těšit na druhou část akce - na Bajkal!

Strávíme dva dny v ruských vlacích - tedy na Transsibiřské magistrále, kde můžeš prověřit, zda se ve vlaku opravdu dodržuje zákaz konzumace alkoholu :-) Rusko je nejen veliká země, ale má taky svoji hloubku, to poznáš na Bajkale - nejhlubším jezeře na světě. Projdeme a projedeme Krugobajkalskou železnici po břehu Bajkalu, dojedeme maršutkou až na ostrov Olchon, abychom tu hledali místního šamana v trenkách, projeli se UAZem a přespali na pláži. Zkrátka Sibiř!

Taková malá ochutnávka z minulých výprav

Za parádní fotky děkujeme Evě Dunglové a Vojtu Lokšovi!
Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost je 3 z 5

Nejnáročnější část výpravy je devítidenní trek na Altaji, počítej s náloží 20 km denně s batohem na zádech.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Hlavním cílem naší výpravy je seznámit se se sibiřskou přírodou a kulturou. Vidět nejhlubší jezero na světě. Poznat, jak žijí místní, a zažít s nimi spoustu srandy. Projet část Transsibiřské magistrály, prochodit Altaj a dojít pod ledovce k Šavlinským jezerům. 

Druhým a neméně důležitým cílem je dát dohromady skupinu lidí, kteří budou táhnout za jeden provaz, vzájemně si pomáhat a třeba se potom stanou i dobrými přáteli.

Průvodce

Jirka Střípek

Jirka Střípek, drsnej týpek! Když ho v mládí odtrhli od bratra Tarzana, aby se socializoval, povedlo se jim to jen zčásti. Protože do přírody, především do hor, ho to táhne pořád. Zároveň má však rád i lidi, a tak se z něj stal učitel. Ale bere to spíš jako koníček než diagnózu. Přes týden se snaží obohatit studenty, ve volnu se snaží obohatit sám sebe cestováním. Bát se nějakých mouder na výpravě?! Cha! Nikdy! Na výpravě je totiž na své dovolené. Od Jirky můžete čekat nečekané – se strachem z výšek si vyšlápl na Stok Kangri (6153 m n. m.), se zlomeným kotníkem „prošel“ dvě země (ve Vietnamu mu řekli, že kotník je „OK“). Kdo ho poznal víc, ví, že je na něj spoleh jak na málokoho, a můžeš si být jist, že se o tebe skvěle postará.

j.stripek@seznam.cz 737729284 Reference

Doprava

Doprava letecky, letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín a průvodce Ondra poletí s vámi. Cestou tam se zastavíte v Moskvě. Z Altaje pojedeme autem. Část trasy budeme absolvovat vlakem - Transsibiřskou magistrálou. A část výpravy budeme šlapat po svých :-)

Ubytování

Většinu času budeme stanovat ve volné přírodě nebo v kempech, pár nocí dáme v hostelu nebo hotelu, budeme spát taky ve vlaku a čeká tě i noční přejezd autem.

Stravování

V rámci výpravy si řeší jídlo každý za sebe. Na Sibiři to není nikterak drahé, a proto se v civilizaci budeme stravovat hlavně v restauracích a nakupovat v místních obchodech. V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích, které si vezmeme z domu (POZOR - plynovou bombu koupíš na místě - do letadla ji brát nesmíš). Doporučuji si suroviny koupit až v Rusku a tím zároveň poznat i místní speciality a sibiřskou kuchyni. Nicméně na trek na Altaji je vhodné vzít si s sebou z domu nějaké travel lunche. 

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš na FB skupině. 

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro vstup do Ruska je třeba vízum, tudíž i nutně pas! Ondra a kluci z Expedition clubu ti aktivně pomůžou při získání víza. Kvůli administrativní zátěži je nutné si dát přihlášku minimálně 1 měsíc předem. Lze udělat i expres vízum do týdne, ale je to dražší. Platnost pasu musí být 6 měsíců po vycestování z Ruska.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

22 990 Kč Cena
5. 7. - 25. 7. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování na místě
 • Permit do pohraničí 
 • Transsibiřskou magistrálu
 • Ruskou baňu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Zpáteční letenku (cca 12 000,- Kč)
 • Vízum (2 000,- Kč)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy - cca 500 Kč


Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR. Přílet do Moskvy. Moskva – procházka městem, nocleh v hostelu.

2. den: Den strávíme v Moskvě, abychom poznali i opačnou stranu Ruska. Podíváme se na Rudé náměstí, na Kreml... Odpoledne odlet do Novosibirsku. Po příletu – ubytování v hostelu, domluvení odvozu na další den a Sibiř welcome party.

3. den: Celodenní přesun VANem do Chibitu. Je to kus cesty, takže nás čeká cca 12 hodin v autě, uděláme si zastávky na oběd a na to, abychom se trošku protáhli. Zastavíme se taky nakoupit zásoby na náš devítidenní trek. Nocleh ve stanu u Chibitu.

4. - 11. den: Ráno sbalíme stany, připravíme bágly a vyrazíme na trek. Přejdeme cca 24 km k soutoku řek, těsně pod nástupem k Šavlinským jezerům. Šavlinská jezera jsou jednou z nejkrásnějších přírodních atrakcí v Altajském pohoří. Šavla znamená v altajštině "mladý strom", a stejně se jmenuje také horská říčka, která pramení z ledovců Severočujského hřbetu. Následující dny strávíme v divočině. Užijeme si parádní výhledy, budeme brodit divoké řeky, podíváme se na ledovec a plnými doušky si užijeme panenskou přírodu. V rámci treku vystoupáme do výšky cca 3000 m n. m. a každý den zdoláme vzdálenost kolem 20 km.

12. den: Dokončení treku = návrat do Chibitu. Tohle už bude za odměnu, seběhneme dolů do údolí, nakoupíme si pivka, nějaké špekáčky a večer ve stanech u Chibitu oslavíme dokončení treku.

13. den: Ráno nakoupíme zásoby do auta a vyrazíme dodávkou do Novosibirsku. Bude to opět přejezd na celý den. Tam buďto přespíme v hostelu, nebo stihneme vlak směr Irkutsk a rovnou do něj naskočíme :-)

14. den: Transsibiřská magistrála, železniční trať, kterou chceš alespoň jednou za život projet - výhledy, pohodlná postel v ruském spacím vagonu, družba s místními a spousta her, co pro tebe mám připraveno... To je to, co tě čeká!

15. den: Přijedeme do Irkutsku, z vlaku přestoupíme na maršutku a dojedeme do Sludanky, tedy na nejjižnější místo Bajkalu. Tady si uděláme pohodu, omrkneme Bajkal a ubytujeme se v hostelu.

16. den: Ráno se svezeme kousek maršutkou do Kultuku, odkud jezdí historický vlak do města Bajkal. Tebe ale svezení tímhle vlakem čeká až další den, dneska budeme chodit = projdeme se podél trati do vesnice Angasolskaya, něco nakoupíme, večer rozložíme stany a uděláme oheň na břehu Bajkalu.

17. den: Ráno tě ještě čeká lehčí trek a pak už se svezeme historickým vlakem až do konečné stanice - Bajkal. Odtud pak poplujeme lodí do Listvjanky. Tam tě čeká hotel, koupání, pivko, vodní dýmka a baňa na břehu Bajkalu - prostě lehárko.

18. den: Ráno z Listvjanky odjedeme maršutkou do Irkutsku – tam na autobusáku přemluvíme nějakého řidiče dodávky, aby nás odvezl na ostrov Olchon. Cca čtyři hodiny jízdy a trajekt na ostrov nás zavedou do města Chužir. Tady nakoupíme a půjdeme na Šamanskou skálu na mysu Burkhan. Noc strávíme ve stanu.

19. den: Brzy ráno vyrazíme na Šamanskou skálu, nebudou tam lidi a bude to parádní východ slunce nad Bajkalem :-) Zajdeme si na snídani a domluvíme si místního řidiče - nejlépe s UAZem, který nás vezme na cestu po ostrově. Zažiješ cesty necesty, vodku, oběd, který pro nás místní udělají, i super výhledy na Bajkal. Odpoledne budeme zpět a podle času a domluvy buďto přespíme další noc na ostrově, nebo se vrátíme do Irkutsku do hostelu.

20. den: Irkutsk, dáme si prohlídku města, projdeme centrum a půjdeme nakoupit nějaké suvenýry ze Sibiře. Skočíme na dobrou večeři a uspořádáme rozlučkovou party.

21. den: Všechno jednou končí, takže nás čeká loučení a let domů do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace