Černá Hora - Sutjeska, Bioč a Durmitor - PLNO

Termín 17 - 25. 09. 2021
OdjezdOdjezd z Brna v pátek 17. 9. 2021 ve 21:00
DestinaceČerná Hora,Bosna,Černá Hora
Číslo akce606
Účastníků8
Cena9 390,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Na akci už nejsou volná místa

Výpravu do Černé Hory už máme bohužel plnou. Nezoufej, občas se stane, že se někteří účastníci odhlásí. Pokud tě láká s námi vyrazit, vyplň si nezávaznou přihlášku a my s tebou budeme počítat jako s náhradníkem. Do Černé Hory se navíc nechystáme naposled. Můžeš se přihlásit  ZDE .

Úvodem

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament :-) Čeká tě nádherná, fotogenická, ale i drsná krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, zdejší hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chci ukázat.

Naším hlavním cílem bude pohoří Durmitor, kde společně vylezeme nejvyšší horu Bobotuv Kuk (2 523 m n. m.) a dostaneme se až k bosenským hranicím. Na pomezí Černé Hory a Bosny se nachází pohoří Bioc, které je navštěvované jen výjimečně. Nespočetněkrát jsem ho měl jako na dlani při výstupu na Maglič a vždy jsem si přál jej navštívit. Dodnes se mi to nepoštěstilo, a proto to chci nyní napravit. Vystoupáme na jeho nejvyšší horu Veliki Vitao (2 397 m n. m.) a jelikož je pohoří Sutjeska hned vedle,  zdoláme i nejvyšší horu Bosny - Maglič (2 386 m n. m.). Čekají tě horská jezera, spaní ve výškách přes 2000 metrů, koupání v ledových horských bystřinách, ale taky pohodička u Středozemního moře, kde si dáme skleničku místního vína a grilované ryby :-)

Malá ochutnávka z minulého roku

Za fotky děkujeme účastníkům akce "Nejvyšší balkánské vrcholy" Davidovi a Danči.

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Průvodce 

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum 2 - úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

     Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Proč se mnou?

Na Balkán mě to vždy táhlo. Navštívil jsem ho bez přehánění více než 30x. V samotné Bosně a na Magliči jsem byl 13x. Každý rok si říkám, že bych chtěl na Balkáně navštívit minimálně jedno nové pohoří. Tento rok to bude trošku "podvod". V Durmitoru jsem byl, ale ne na nejvyšší hoře. V pohoří Sutjeska a Bioc jsem rovněž byl, ale opět ne na nejvyšší hoře a ne z černohorské strany. Tento rok to chci napravit a vzít tě s sebou. Zároveň budeme první výprava Expedition Clubu, která stane na vršku Velikiho Vitaa a prozkoumá detailněji pohoří Bioc.

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si určitě můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 10. 10. 2020.

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek, které vynikají spolehlivostí a dají se použít i mimo asfalt :-) Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Více se o autu, kterým pojedeme, dozvíš ZDE.

Ubytování

Spát budeme 2x v guesthousu nebo apartmánu, 4x pod širým nebem. Stany a spacáky tedy s sebou.

Stravování 

Jídlo není v režii průvodce a je na tobě, jak si jej zajistíš. Během cesty se budeme zastavovat v obchodech a restauracích = nemusíš tahat zásoby z ČR. Ceny nejsou vyšší než ty české. V průběhu treků si můžeš uvařit jídlo na vlastním vařiči.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

9 390 Kč Cena
17. - 25. 9. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách, kempech a apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Vstupy do NP Durmitor a vstup do NP Bioc
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den:
Odjezd ve 21:00 hodin z Brna směr Černá Hora s přejezdem přes Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko. Dostatek svačin a trocha něčeho ostřejšího v placatce je velmi doporučeno :-)

2. den:
Příjezd do Kotoru. Krásné historické město, které si projdeme, dáme si společně oběd a probereme, co všechno tě na téhle výpravě čeká.  Po obědě si dáme krátký výšlap na Pevnost sv. Ivana, odkud je super výhled na město. Uděláme si procházku a popovídáme si o historii Černé Hory. Kdo chce, může navštívit námořní muzeum nebo muzeum ponorek. Pak už jen koupačka a večer dobré jídlo v místní restauraci a seznamovací party. Nocleh v apartmánu.

3. den:
Ráno odjezd do NP Lovčen. Pojedeme po starých serpentinách nad Kotorem, odkud jsou boží výhledy na celý Kotorský záliv - Boka Kotorska. Vyjedeme na nejvyšší dostupné místo, vrchol Jezerski. Potom dojedeme až do Cetinje - města, kde sídlili černohorští panovníci. Odpoledne přejedeme pod vrchol Bobotov Kuk 2 523 m n. m. do městečka Žabljak - tam si dáme pozdní oběd, připravíme bágly a vyrazíme od Černého jezera vzhůru. Spát budeme kousek od salaše Lokvice. Tento den tě čeká jen krátký trek cca 4 km. Spaní ve stanech pod hvězdami.

4. den:
Brzy ráno budeme odcházet od našich stanů a zamíříme na lehko na vrchol Bobotuv Kuk (2 522 m n. m.). Trasa na vrchol má opět jen necelé 4 km, ale není to žádná dávačka, počítej s pohybem mezi velkými kameny a také strmým stoupáním. Odměnou ti budou super výhledy a dobrý pocit z dobytí nejvyšší hory Durmitoru. Na vrcholu se rozhodneme, zda budeme sestupovat zpět ke stanům nebo si trek maličko prodloužíme a dobudeme ještě vrchol Bandijerna a další vrcholky přes 2000 metrů. Poté se vrátíme zpět ke stanům a přespíme na stejném místě.

5. den:
Brzy ráno vyrazíme opět na lehko k vrcholkům Velký a Malý Meděd a Terzin Bogaz, všechny přes 2000 metrů. Odpoledne po návratu do tábora sbalíme stany a vyrazíme dolů k autu. Projdeme se kolem Černého jezera a přesuneme se do Žabljaku. Přespíme v apartmánu.

6. den:
Ráno doplníme zásoby a přesuneme se cca 100 km směrem k bosenské hranici pod pohoří Bioc a Sutjeska, kde se nachází naše cíle Veliki Vitao  (2 397 m n. m.) a Maglič (2 386 m n. m.). Po obědě vyrazíme k sedlu nad jezerem Trnovačko. Pohodový trek na těžko na místo, kde si připravíme nocleh a strávíme zde opět dvě noci. Kdo bude mít dost sil, může už dnes na lehko vyběhnout na vrchol Magliče, který bude dostupný pozvolným stoupáním po louce - 3 km. Spánek ve stanu.

7. den:
Brzy ráno vyrazíme na lehko do hlubin pohoří Bioc. Naše trasa není v mapách zanesena, ale jedná se o přechod několika vrcholů po hřebeni, které vyústí na Velikém Vitao. Pokud půjde vše dobře, staneme i na vršcích Bubreg a Kom, odtud se pak vrátíme zpět ke stanům a přespíme opět v sedle nad jezerem Trnovačko.

8. den:

Dopoledne se vydáme na Maglič, nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny. Ti, kteří na něj vystoupili již první den, mohou jít opačným směrem a vylézt vrchol Trzivka, který je jen o pár metrů nižší. Kolem oběda sbalíme stany a přesuneme se zpět k autu. Odjezd kolem Pivského jezera do Sarajeva, kde strávíme poslední večer. Prohlédneme si město, nakoupíme poslední suvenýry, dáme si poslední večeři a vyrazíme zpět do ČR.

9. den:

Příjezd domů okolo oběda.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.