Pákistán - Baltoro trek

Termín 19. 06. - 10. 07. 2021
OdjezdDle letenek z ČR
DestinacePákistán,Karakoram
Číslo akce609
Účastníků9
Cena19 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tahle akce je klubovým speciálem. Jedna z těch, které stojí na vrcholu pomyslné pyramidy zážitků, ke kterým směřujeme. Hlavním cílem je dostat se do jedné z nejizolovanějších horských oblastí světa, zažít a vidět něco výjimečného, otestovat své fyzické rezervy, poznat více sebe sama a samozřejmě vrátit se v pořádku domů. K tomu nám poslouží kulisy ledovce Baltoro pod osmitisícovkami, kde se psala historie alpinismu. Jak by se dal pospat Karakorám a Baltoro trek? Představ si Himaláje a namačkej je na 3x menší plochu. Kilometrové vertikální stěny, jeden ostrý štít vedle druhého, neprostupná sedla, to vše tyčící se do osmi tisíc. Takovou kulisu nikde jinde na světě nenajdeš.  Těš se, že zažiješ atmosféru pravé vysokohorské výpravy se vším všudy, včetně všech strastí a radostí, které s sebou nese. Budeš se účastnit domlouvání nosičů, komunikace se styčnými důstojníky a celého kolotoče příprav na náročný trek. Ucítíš kontrast hlučného tepajícího bazaaru v Islamabádu s tichem a posvátným klidem horských údolí. Rušnou atmosféru smlouvání vystřídá náročná 15-ti denní trasa vedoucí pod majestátními štíty jako Uli Biaho, Shipton Tower, Muztagh Tower, Chogolisa, Broad Peak a v neposlední řadě K2. Tolik krásy na jednom místě prostě musíš vidět! Navíc v zemi, která je sama o sobě příslibem zážitků na celý život...

Kromě treku samotného Ti výprava nabízí možnost být součástí opravdové vysokohorské expedice na Gashebrum II (8035 m.n.m.) vedené Martinem! Prožiješ s nimi atmosféru příprav a aklimatizace na 13. nejvyšší horu světa. Skupinu mířící k vrcholu doprovodíš během treku po ledovci Baltoro až do základního tábora Gashebrum II. Zde se odpojíme a vyrazíme nasát atmosféru BC pod K2 a vrátíme se údolím Ghondokoro zpět do civilizace. 

Malá ochutnávka

Podívej se na video Martina a Kudrny z jejich expedice na Alchori san odehrávající se hned ve vedlejším údolí ledovce Biafo.

Bezpečnost

Na horách - Trek po ledovcích je náročný, ale nijak objektivně nebezpečný. Na výpravě nás doprovodí zkušení nosiči a guidi, kteří na cestě zřizují dočasné tábory na ověřených místech. Čeká nás několik náročných míst (např. sedlo Gondokhoro pass zajištěné lany kde nasadíme i mačky) a musíme počítat s postupnou aklimatizací během treku. Horolezecká zkušenost ale není nutností. V Pákistánu funguje záchranná služba vrtulníkem, na který budeme skládat deposit před expedicí v hotovosti. Expedition Club tomu napomůže satelitním zařízením. 

Mimo hory - o Pákistánu se toho v médiích napsalo a namluvilo více než dost, podle mě je ale realita výrazně odlišná. Řeknu k tomu jen to, že za těch deset let, co aktivně cestuji, byl pro mě Pákistán cestovatelsky asi nejpozitivnější zkušeností s úžasným štěstím na lidi, kteří jsou štědří, zvídaví, slušní, milí a usměvaví. Akorát je třeba respektovat tamní zvyklosti. Na druhou stranu se budeme pohybovat ve skupince lidí, a proto se budeme snažit co nejméně zdržovat v civilizaci a nepoutat zbytečně pozornost. Města tak budeme využívat především k přespání a vyhneme se zbytečnému potulování se po nich.

Náročnost 4 z 5

Trek je přiměřený terénu, výšce a vzdálenosti. Součástí ceny permitu jsou i nosiči a plná penze po dobu treku. Nosič vezme každému 15kg a vzhledem tomu, že si nemusíš nést jídlo, protože máš plnou penzi, tak budeš mít na zádech jen 10kg batoh. Nečekej tedy, že budeš mít na zádech pořádnou činku :-) Kromě komfortu, který nám umožní si trek opravdu vychutnat, tak dáme přivydělat si i místním lidem. Trasa treku vede po ohromných, nicméně celistvých a odkrytých ledovcích, na kterých nehrozí nebezpečí pádu do trhliny. Denně strávíme 7-8 hodiny chůzí, zbytek se budeme kochat výhledy na horské velikány. Nejtěžším místem treku bude zajisté Gondokhoro pass, sedlo ve výšce 5700m jehož přechod je zajištěn lany a nasadíme na něj i mačky. 

Průvodce

Hlavním průvodcem pro tutu akci je Víťa, ale až do 12. dne půjde s tebou i Martin, který se odpojí pod vrcholem Gasherbrumu.

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovku Manáslu (8156 m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Číně, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • Martin vedl v roce 2019 první úspěšný klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - více ZDE
 • Martin vede tento rok 2021 první klubový pokus o výstup na osmitisícovku - Gasherbrum 2 - více ZDE
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

     Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Vít Dubec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, nenašel bych na tuto otázku stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí ze zasněžených vrcholků Alp a Kavkazu, kde vylezl nejeden vrchol. V Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku, a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

 • Víťa společně s Tomem udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si určitě můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 15. 10. 2020.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Istanbul - Islamabád. Z Islamabádu poletíme letecky do Skardu. Pokud bude špatné počasí, pojedeme po zemi přes Karakoram Highway. Na letišti v Islamabádu si nás převezme místní agentura a po celou dobu expedice se o nás bude starat. Vyhodí nás zase na letišti o 21 dní později.. Dále viz program. Návrat po stejné ose. 

Ubytování

Ve městech v hotelech. Na treku a v základních táborech vždy ve stanu, který je součástí ceny. Nemusíš tedy tahat nic z domů.

Stravování

V rámci výpravy budeme mít zajištěnou plnou penzi po celou dobu treku. V civilizaci, kde strávíme cca 4 noci si jídlo koupíme v restaruracích. Nemusíš si teda nic připravovat z domů. V Pákistánu není zvykem organizovat expedici bez kuchařů. Přispějeme trochu místním lidem, aby si přivydělali. Nemluvě o tom, že je to jiný luxus mít navařeno. Člověk se pak může soustředit na hlavní cíl - dokončit dlouhý trek a užívat si krásy okolo. Pákistán je navíc pro Evropana velmi exotickou zemí a stejně tak jeho gastronomie. Rozhodně bude co ochutnávat a zkoušet.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky a bude konzultován na osobní schůzce. Seznam základní doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Pákistánu jsou třeba víza. Se zvacím dopisem nám pomůže pákistánská agentura. Víza samotné se zařizují na ambasádě v Praze. S obstaráním víz ti samozřejmě pomůžeme. Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Detailní info ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

19 990 Kč

Cena
19. 6. - 10. 7. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Zajištění 2 zkušených průvodců a náklady na jejich osoby (letenka, jejich balíček atd.) - Vít Dubec a Martin Ksandr
 • Organizace výpravy
 • Satelitní telefon s tarifem
 • individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Balíček pakistánské agentury zajišťující veškerý servis.. Platí se přímo na místě místní agentuře.

                  6 - 7 účastníků   US $2385 = cca 55000 CZK
                  8 - 9 účastníků   US $2050 = cca 48000 CZK

 • Vízum  a individuální pojistku
 • Letenku do Islamabaadu
Servis zahrnutý v balíčku u pakistánské agentury
 • Veškerá doprava na místě, transfery z letiště, doprava jeepy ze Skardu do Askholi/Hushe a zpět
 • Veškerá ubytování (Islamabaad, Skardu )
 • Veškeré zázemí během treku, stany, společenský stan, kuchyně, toaleta, kuchyňský stan atd..)
 • Letenka z Islamabaadu do Skardu a zpět vč. zavazadel. V případě špatného počasí doprava po Karakoram Highway
 • Mzda, pojištění a jídlo za nosiče a kuchaře
 • Místní průvodce - styčný důstojník po celou dobu treku
 • Plná penze po celou dobu treku 
 • Briefing ministerstva turismu pakistánské vlády
 • Společné expediční vybavení zajištěné nosiči (Společenský stan, kuchyně,...)
 • Platy nosičů (low altitude porters) - 15kg výbavy/osoba
 • Poplatky za kempy, silnice, mosty pro nosiče i členy výpravy
 • $100 trekking permit
 • Depozit na záchranou akci, pojistku 
 • Po přihlášení zašleme, kompletní seznam balíčku.

Program

1. a 2. den: Letecký přesun po trase Evropa Istambul - Islámábád. Transfer na hotel a prohlídka moderního i starého města Islamabádu. Navštívíme taky veliký bazaar.

3. den: V ranních hodinách transfer na letiště a přelet do Skardu. Neobyčejný přelet nad vysokými horami je hodně závislý na aktuálním počasi. Alternativně je možné do Skardu přejet jeepy po Karakoram highway podél řeky Indus. Dlouhá cesta auty je vyčerpávající, ale na oplátku nabídne výhledy na Nanga Parbat (8125m), vrcholy Haramosh etc.

4. den: Rezervní den pro případ, že bychom museli cestu absolvovat po zemi. V případě letu aklimatizace a příprava ve Skardu. Prohlídka města známého jako vstupní brána do Karákoramu.

5. den: Brzký ranní start a začátek 7-8 hodinové cesty jeepy do vesnice Askoli (3050m), posledního trvalého osídlení v údolí Shigar. Dlouhá cesta tentokrát vede přes řadu drobných usedlostí ve kterých můžeme zastavit a seznámit se s tradičním životem. Noc ve stanech.

6. den: Rozdělení zavazadel mezi nosiče a zahájení treku k ledovci Baltoro (6h). Trasa vede podél divoké řeky Braldu do kempu Jhola (3200m). Většina trasy vede po dobytkem vyšlapané trase až na některé náročnější úseky kolem morén ledovců, které spadajících do údolí.

7. den: Pokračování treku do tábora Paiju (3450m), cca 7-8h chůze. Po cestě nás čeká několik brodů přitékajících řek, ale zato se nám v údolí se otevřou první věže, které stojí za zapamatování jako Trango, nebo skupina Cathedral.

8. den: Rest day v kempu Paiju nutný k aklimatizaci.

9. den: Přibližně hodinu chůze z kempu Paiju již leží čelo ledovce Baltoro. Cesta do kempu Horbose (3795m) vede po jeho moréně a občas i po odkrytém ledu v závislosti na podmínkách. Do kempu ve stínu vrcholů Paiju, Trango towers, Uli Biafo a dalších dorazíme až k večeru.

10. den: Pokračování po moréně, nebo po samotném ledovci do kepmpu Urdukas (4200m). Strážcem tohoto dne je "bezejmenná věž", ikonická špice nad ledovcem. Kemp samotný je postavený 100m nad ledovcem na terasách vykopaných expedicí hraběte Abruzzi v roce 1909! 

11. den: Trek do kempu Goro po snadném terénu odkrytého ledovce ke konci údolí, ve kterém se otevře výhled na vrcholy Broad Peaku (8047m) a Gashebrumu IV (7925m). Přibližně 5h chůze.

12. den: Trek do kempu Concordia, křižovatky na konci ledovce Baltoro, odkud se rozchází cesty do základních táborů K2, Gashebrumu, Broad Peaku a dalších hor. Kemp leží na setkání ledovce Baltoro a Godwin Austin vedoucího od K2. Zde naposledy posedíme se skupinou mířící k vrcholu osmitisícového Gashebrumu než se naše cesty rozejdou.

13. den: Rozloučíme se s horolezci a vyrazíme po ledovci Godwin Ausztin do základního tábora K2. Ačkoli jí prvenství sebral Mont Everest, dosáhnout vrcholu ve výšce 8611m je náročnější. Horolezci musí zdolat náročnější terén a vyšší převýšení. O zajímavou společnost v BC tedy nebude nouze. Přespíme ve stanech.

14. den: Rest day v base campu K2.

15.den: Návrat stejnou trasou do kempu Concordia a odpočinek před druhou fází treku. Cesta zpět údolím ledovce Vigne je sice kratší, ale chystá na nás náročnější překážky.

16. den: Vyrazíme do kempu Ali. Zpočátku nás čeká náročný terén, kde nás průvodci provedou bludištěm trhlin Baltoro ledovce až k ledovci Vigne jehož terén je znatelně přívětivější. Ke spánku se uložíme co nejdříve kvůli zítřejšímu přechodu sedla Godogoro, které nemůžeme podcenit,. Noc v kempu Ali (5060m).

17. den: Ještě za tmy opustíme tábor (okolo 3:00) a začneme výstup do sedla Gondogoro pass (5700m). Během výstupu použijeme i mačky, cepíny a místními vůdci natažená fixní lana. Náročnost výstupu je velmi závislá na podmínkách. Odměnou nám ale budou výhledy na vrcholky K2 a Broad Peaku ozářené ranním sluncem. Sestup ze sedla je strmý a vyžaduje dobrou stabilitu na kamenitém terénu, není to ovšem nic, co by ostřílený horal nezvládl. Noc v kempu v cca 4600m.

18. den: Dlouhým traverzem ledovce Gondogoro postupně zahájíme sestup do údolí. Přibližně 6-7h chůze.

19. den: Sestup k řece Gondogoro kolem hor K6 a K7 (věděl jsi že existují? :)). Postupně začneme míjet drobné usedlosti a dočasné tábory pastevců z okolí vesnice Hushe. To nám snad dovolí si trochu okořenit jídelníček po dlouhé době. Spaní ve vesnici.

20. den: Transport jeepy do Skardu (6-8h). Večer krátký briefing od Ministerstva turismu.

21. den: Přelet ze Skardu do Islamabádu, transfer na hotel, odpočinek.

22.den: Letecky cesta zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace