Omán - přechod pouště Wahiba

Termín 25. 04. - 08. 05. 2021
OdjezdOdlet z Prahy 25. 04. 2021
DestinaceOmán
Číslo akce623
Účastníků10
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Naaarodil se Kristus Pán, veselme se... České Vánoce a tradiční vůně doutnajícího františka! Houbelec – ve skutečnosti vůně Ománu, protože právě Omán je jeden z největších producentů kadidla, ze kterého děláme homolky vánočních františků! A to není jediná voňavá zajímavost této země! Při cestování po Ománu ucítíš vůni kardamomu, šafránu a hřebíčku a ochutnáš datle, čerstvé banány, velbloudí mléko nebo shuwu. Navštívíme rybí trhy, koupíme si gril a budeme si užívat grilování barakud, žraloků a tuňáků na liduprázdných plážích. A potom, co si ugriluješ super rybku, počkáme si na líhnutí želviček - protože zdejší pláže jsou jednou z největších líhní karet - no a taky ty malé pašáky doprovodíme do moře, ne? :-)

Kromě skvělého jídla a koupání se želvami tě čeká putování jednou z největších písečných pouští - Wahiba Sands. Máš na to, abys se mnou přešel přes vysoké duny, vypořádal se s obrovskými vedry a chladnými nočními podmínkami? Máme v plánu ujít napříč pouští přes 100 km! Jedná se o výzvu, kterou by měl každý správný dobrodruh absolvovat! Jak se říká, aspoň jednou za život. Chceš si vyzkoušet, jaké je to stát se tulákem mezi nekonečnými dunami uprostřed největší písečné pouště na světě? Abychom to zvládli, potřebujeme v našem týmu jednak odvážlivce, kteří vyrazí na přechod pouště, ale také ty, kteří přes poušť jít nechtějí, ale rozhodnou se vzít naše offroady, udělat si tři dny pohodový program a pak nás vyzvednout na konci treku :-)

Kromě toho tě čeká taky dobrodružný prostup kaňony Wadi Shab, Wadi Tiwi a výstup na nejvyšší horu Ománu - Jebel Shams, Sluneční horu, na níž uvidíš východ slunce - a to je něco, co bys měl zažít! Celá tahle super akce bude v offroadech = máme 4x4 velké sedmimístné Toyoty, takže se připrav na neskutečné přejezdy pouště i skalnatých hor!

Taková malá ochutnávka z loňska

Fotky od skvělých lidí, co se zúčastnili naší akce v letech 2016 - 2019

Náročnost 2-4

Pokud se rozhodneš absolvovat přechod pouště, náročnost je 4.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Musíš se rozhodnout, zda se chceš účastnit i přechodu pouště. Pokud půjdeš na pochod, počítej s tím, že nejnáročnější je vyrovnat se s vysokými denními teplotami. Za jeden den chceme urazit cca 25 km a takové dny budou čtyři za sebou = čeká tě cca 100 km pochodu pouští. Nejkritičtější bude hospodaření s vodou. Proto pošlapeme v noci, potáhneme si zásoby vody a přes den budeme odpočívat pod plachtou mezi dunami rozpálené pouště Wahiba :-)

Kdo se nechce účastnit přechodu pouště, má možnost vzít si naše offroady a zařadit se do týmu, který nás na konci treku přijede vyzvednout = přechod pouště není povinný. Omán nabízí neskutečné možnosti, co se offroad cest týče. Určitě nebudeš vědět, kam zajet dřív.

Bezpečnost v poušti

Přejít 100 km v poušti vypadá na velmi rizikový podnik. Určitě jsi viděl mnoho filmů, jak se tulák plahočí po poušti a vyčerpaný a dehydratovaný s sebou praští o zem. Nemusíš se ničeho bát, my nechceme nic takového riskovat. Aby sis nemyslel, že je to nerozvážný počin, máme spoustu důvodů k tomu, abychom tě přesvědčili:

 • Adam na předešlých čtyřech výpravách Expedition Clubu postupně navyšoval počet kilometrů, které s předchozími skupina v poušti urazili = má zkušenosti a ví, jakou trasu na základě předchozích zkušeností zvolit. 
 • Trasa vede podél offroad cesty napříč pouští, kde každý den projíždí offroady. Tuto cestu budeme kopírovat a nebudeme od ní dál než 2 km =  v případě nouze není problém požádat projíždějícího o pomoc. Navíc máme vysílačky a náš vlastní tým, který nás může vyzvednout.
 • Budeme vybaveni satelitním zařízením Garmin InReach Explorer+, takže z míst, kde nebudete mít signál, si můžeme kdykoliv zavolat pomoc.

No a co se týče zbytku státu? Obavy? Proč? Omán je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Díky posledním letům bouřlivého rozvoje vedou do každé vesnice nové silnice, je tu vysoká úroveň vzdělání a hlavně spokojený usměvavý národ, který nás přivítá s otevřenou náručí.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, přenašeč dobré nálady, podnikavec, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT


Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Společně poletíme z Prahy do Muskatu. Z Prahy létají skoro každý den charterové lety. Cena se pohybuje okolo 10 000 Kč za zpáteční letenku.

Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit Adam, druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto je pojištěné + je to automat. Najedeme cca 1600 km.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát primárně venku - ze zkušenosti to bude hlavně pod širákem. Stan není třeba, protože v Ománu na podzim téměř neprší, ale pokud někdo chce, může si jej vzít. Omán je takřka opuštěný, všude je spousta prostoru pro nerušené spaní, ať ve vnitrozemí, nebo v altáncích u pobřeží. Vrcholem bude spaní v Jebel Shams pod obrovským převisem. V Ománu je nespočet sladkovodních wádí, ve kterých se budeme koupat. Veřejné toalety v Ománu jsou kategorií sama pro sebe. U každé je Ind nebo Pákistánec, který má svoji toaletu, jsou krásně čisté a voňavé a zajít si na veřejné toalety je takřka za odměnu! (Toalety jsou na ománských hradech a hlavních turistických atrakcích.)

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Ománu jsou některé potraviny velmi levné – zejména ryby a ovoce. Kilo čerstvého prvotřídního tuňáka stojí 140 Kč, takže budeme co nejvíce grilovat ryby na grilu, který potáhneme v kufru. Místní jsou rovněž zlatí, tudíž si popř. budeme kupovat jídlo v restauracích, které jsou levnější než v ČR. V každé vesničce je obchůdek, kde se dají koupit potraviny. Z domu si tedy vezmi max. svačinu na cestu :-)

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Ománu je nutné si vyřídit dopředu elektronické vízum, cena víza není v ceně akce a vyjde přibližně na 1100 Kč. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců po opuštění země. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu a víza (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné (v případě, že předtím budeš pobývat v oblasti s výskytem této nemoci = pokud před Ománem plánuješ projet Afriku, nech si naočkovat žlutou zimnici). Nikdo to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Ale ujišťuji tě, že kromě letního spacáku, stanu, plavek a čelovky není třeba brát nic neobvyklého. Je ale důležité dodržovat místní tradice a zvyky. Proto je dobré, aby měly ženy zahalená ramena a dlouhé sukně. Omán je ale poměrně tolerantní stát. Turistky zde mohou chodit v nátělníku a šortkách, je to ale neuctivé. Na plážích se můžeme koupat, jak jsme zvyklí, stejně tak ve wádí je běžné chodit v plavkách = v tomto ohledu je to v Ománu zcela bez problému.

Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

19 990 KčCena
25. 04. - 08 05. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 8
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Pronájem aut + pohonné hmoty
 • Pojištění aut do Ománu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Satelitní zařízení Garmin InReach Explorer + mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (gril na ryby, expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Ománu
 • Vízum (1100 Kč)
 • Vstupy - cca 500 Kč

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy do Muskatu. Půjčení aut, zastávka v Carefouru, kde nakoupíme jídlo, gril atd. S plnými auty zamíříme na jih - směrem k městečku Tiwi. Kousíček od něj přespíme na liduprázdné pláži - probereme detaily našeho programu a seznámíme se :) 

2. den: Pokud to nestihneme první den (záleží na času příletu) - tak pojedeme nakoupit zásoby. Pak už tě čeká koupání v Bimah Sink Hole - obrovském kráteru kousíček od moře. Odvážní Ománci tu skáčou z okraje útesu do kráteru - ty ale můžeš být v klidu a koukat na ně zespodu s nohama ve vodě, kde ti je budou okusovat rybičky. Odpoledne vyrazíme k Wadi Shab – jeden z nejpěknějších kaňonů, jaké jsem kdy viděl. Začneme krátkou plavbou na loďce a pak pěšky průchod kaňonem - cca 3km a na konci cesty tě čeká koupání. Super zážitek, kdy plaveš kaňonem až k jeskyni, ve které je vodopád. Tohle je kouzelné místo - bez kudrlinek to patří k těm nej místům jaké jsem viděl. Poté sejdeme zpátky k moři a přespíme na krásné a liduprázdné White beach.

3. den: Ráno vyrazíme do hor. Vyjedeme na Salma Plato k Majlis al Jinn – druhému největšímu jeskynnímu komplexu na světě - budeme se koukat přes okraj do hlubokých jeskyní a místní děti nás u toho budou nabádat, abychom si dávali pozor. Odpoledne zajedeme do Wadi Tiwi - offroadem se dá dostat až na konec cesty - do malé vesničky, kde nás přes afláže - místní zavlažovací systém - okolo datlových palem, provede některé z místních dětí až k vodopádu a krásnému koupání. Na večer se vrátíme zpátky k moři, koupíme u místních nějakou rybku. Večer budeme grilovat a přespíme na Pebels beach. 

4. den: Ráno přejezd do města Sur - budeme povídat o historii Ománu, navštívíme zdejší pevnost a prohlídneme si místní loděnici, kde staví klasické lodě dhau. Pak vylezeme na strážní věž nad městem a projdeme místní trh. Přejezd na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova do vesnice Ras Al Jinz. Tady bydlí můj kamarád - zdejší rybář. Pokud to půjde tak nás ubytuje u sebe doma a přiveze nám také úlovek dne = nějakou hezkou rybu, kterou s ním pak večer ogrilujeme. Je to také jeden z dobrovolníku pro ochranu želví populace a tak není nikdo lepší než on, aby nás večer - většinou okolo půlnoci naložil na korbu svého pickupu a jel s námi na pláž pozorovat líhnutí malých želviček. 

5. den: Dopoledne se rozloučíme s rybářem a vyrazíme do želvího centra u Turtle beach – super muzeum, kde je popsaný život želv a jejich putování světovými oceány. Pak budeme pokračovat do města Al Kamil Wal Wafi, kde tě čeká neobvyklé muzeum Old Castle - jde v podstatě o opevněný dům z dob dávno minulých, kde jeho majitelé nastřádali předměty denní potřeby z doby před sto až dvěmi sty lety - dáme si s nimi datle a trošku šafránového čaje a oni nám rádi vše ukážou a popíšou některé zajímavosti z tradic a života v Ománu. Odpoledne vyrazíme na přechod pouště. Čeká tě pochod pouští celou noc = cca od 17:00 odpoledne, kdy vyrazíme, do 5:00 ráno = budeme šlapat cca 25 km. Pokud by ses na pochod pouští necítil, můžeš se přihlásit do týmu pro převoz aut = budeš mít k dispozici offroad, doporučím ti, kam se zajet podívat, a na konci treku nás po třech dnech přijedeš vyzvednout. Věděl jsi, že vznikla kniha "Nejkrásnější offroad trasy Ománu?" Můžeš se zajet podívat na ostrov Masirah, Wadi Bani Khalid a mnohé další. 

6. a 7. den: Přes den budeme odpočívat pod plachtou ve stínu, hodně pít a čekat na západ sluníčka. Se západem opět vyrazíme a půjdeme cca 25 km pouští. 

8. den: Po nočním pochodu nás čeká spánek a přečkání dalšího horkého dne pod vlastním přístřeškem. Večer pak vyjdeme na poslední etapu našeho přechodu = posledních 25 km do cíle naší cesty.

9. den: Tento den dokončíme přechod pouště - čeká tě pár hodin spánku a pak už vyrazíme opět autem do horské oblasti Ománu. Přejezd k městu Nizwa - zde je obrovský souk - po Maskatu druhý největší - tržnice, kde se poztrácíme v úzkých uličkách a budeme kupovat kadidlo, chandžary a další potřebné věci :-) V Nizwě je taky hezký hrad a samozřejmě mešita. Po obědě se přesuneme k hradu Jabrin a Bahla – je na seznamu UNESCO a mají tam super sprchy :) Přespíme pod vrcholky pohoří Al Hadžar a nažhavíme gril.

10. den: Ráno vyrazíme do Misfat al Abriyyin – nádherné oázy, kterou projdeme a dáme si tady šálek skvělého čaje - na místě, kde si ho vychutnával princ Charles. Projdeme se systémem zavlažování - falaj a pak už budeme pokračovat do města, kde doplníme zásoby a zajdeme si na dobrý oběd. Odpoledne přejedeme pod Jebel Shams – nejvyšší horu Ománu 3.028 m.n.m. Sbalíme batohy a vyrazíme k vrcholu - je to relativně krátký trek = cca 10 km, ale v kombinaci s místním sluncem a převýšením nám určitě nějaké síly vezme. Cílem je dojít pod vrchol na místo, kde přenocujeme - krásné výhledy, hvězdy a čerstvý horský vzduch (v noci bude chladno).

11. den: Ráno budeme vstávat velmi brzy a půjdeme na vrchol - na východ slunce, přece jen nejvyšší hora se jmenuje Jebel Shams = Sluneční hora a tak přivítáme slunce na jejím vrcholku. Pak začneme pomaličku sestupovat. Okolo oběda už budeme u auta a vyrazíme po prašné horské cestě k městu Rustaq (super trasa s parádními výhledy) a  dál do města Nakhla, u kterého se vykoupeme v termálním pramenu s rybičkami, které okusují nohy. Spaní u Muskatu. 

12. den: Prohlídka paláce sultána Kábuse, ománské opery, mešity sultána Kábuse a taky perfektního muzea armády a historie Ománu. Večer pak súk – tržiště, které stojí za to a kde koupíš zlato, kašmírové šály nebo všudypřítomné kadidlo. Prohlídka města. Na večer přejezd do menších ománských fjordů u Muskatu – Yiti. Spánek na pláži a grilování.

13. den: Vše krásné jednou končí a tak i my zamáčkneme slzu a vyrazíme domů. Odlet z Muskatu, přílet do ČR.

14. den: Přílet domů do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.