Portugalsko - podél pobřeží PLNO

Termín 14 - 24. 10. 2022
Odjezdupřesníme
DestinacePortugalsko
Číslo akce632
Účastníků8
Cena17 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kamaráde, Portugalsko! Je to sice trochu dál, ale o to větší zážitek. Panoramatická města, nádherná architektura, vínečko, pivečko, kafíčko, rybičky, zeleninka, ovocíčko a ty nejfotogeničtější pláže v Evropě s príma vlnama. V říjnu příjemné klima, teplo a velmi málo lidí. Minulý rok touto dobou jsem šel severním pobřežím Portugalska do Santiaga a byla to nádhera a ohromná pohodovka. Tento rok je cílem propojit příjemný trekking na jižním skalnatém pobřeží Algarve s plážemi i s troškou toho kulturního poznání v malých vesničkách, projít legendární Rybářskou stezku, ale také se ztratit s vínem v Portu, Lisabonu, Fátimě, Sintře, Louse, Lagosu. Pozorovat surfaře, západy slunce, prostě udělat si to krásný v této divné době. Přes den chodit, večer si otevřít víno a sledovat šum měst, vesniček a oceánu dálky.  

Takové je trekování po Portugalsku. Teď jen pár holých faktů. Portugalsko je jen o trochu větší než Česká republika a má zhruba stejný počet obyvatel. Tahle "nudlička" na konci Evropy je však stejně jako naše kotlina velmi různorodá. Je zde toho tolik k objevování! Portugalsko je odpradávna ovlivňováno prolínáním odlišných civilizací a dlouhou dobu stálo ve stínu svého jediného souseda, Španělska. To je ovšem velká škoda a kdo sem jednou zavítá, téměř zaručeně propadne portugalskému kouzlu! Kromě přátelského obyvatelstva, skvělé gastronomie a celoročně přívětivého podnebí se můžeš těšit na nedotčenou přírodu ovlivněnou "velkou louží", tedy Atlantským oceánem. Surfařský ráj s chutí portského vína, to je Portugalsko!

Malá ochutnávka

Více fotek z listopadu 2020 - ZDE . Pozor, všude je obličej Martina se Sabčou :)

Průvodce

Honza, co k němu říci? Snad jen to, že umí plynně Portuglasky a celou oblast zná jak své boty :-)

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Náročnost 2+

Cestovat budeme vypůjčenými auty, spaní bude zajištěno v guest housech, apartmánech, hostelech. Denně toho dost nachodíme (cca 10 - 15 km) na trecích na pobřeží, ale i v zeleném vnitrozemí, zlatým hřebem bude třídenní trek po Rybářské stezce v Algarve. Tam ujdeme denně 15 - 20 km. Do Portugalska poletíme jen s malým odbaveným zavazadlem, tahat těžké batohy nebude třeba. Vodu a jídlo budeme dokupovat dle potřeby na místě. 

Doprava

Doprava letecky (letenky nejsou v ceně) z Prahy/ Vídně nebo. Cena letenek se často pohybuje okolo 200 euro za zpáteční let. V Lisabonu si na celou výpravu půjčíme 1 auto - dodávku pro 9 lidí, kterou se budeme postupně přemisťovat. Většinu dne prochodíme na trecích a po městech. 

Ubytování

I přes to, že jsou v říjnu průměrné teploty v této oblasti kolem 22°C, rozhodli jsme nebrat stany a zvolit všechna ubytování pod střechou. Během celé výpravy budeme spát v místních hostelech a apartmánech. Spaní na plážích v místech, kam se chystáme, je bohužel zakázáno, i to je jeden z důvodů, proč spát vevnitř. Ubytka jsou pěkná a čistá. S sebou tedy bude stačit lehký spacák, který bude sloužit primárně jako hygienická vložka.

Stravování

Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-) Žádné jídlo (kromě svačiny na cestu) není třeba brát z domu. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme portugalskou kuchyni a vynikající víno, které je na místě často levnější než voda (tak jak u nás pivo).

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v přírodě. Vezmi si proto s sebou oblečení do města i na trek. Teploty budou okolo 20 stupňů. Na trek ti stačí tenisky. Vzhledem k tomu, že nám budou vždy k dispozici auta, můžeme klidně cestovat pouze s malými zavazadly a jídlo vždy doplnit po cestě. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás -  ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

17 990 KčCena
14. - 24.10. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Zajištění průvodce, mluvící plynně portugalsky
 • Veškeré ubytování na místě po celou dobu 10x
 • Veškerou dopravu na místě, pronájem vlastních vozidel
 • Půjčení 2 vozidel po celou dobu výpravy naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo a Individuální pojištění
 • Letenku
 • Vstupy (50 euro)

Program

1. den: Odlet z Vídně v do Lisabonu. Na letišti si půjčíme auta, ubytujeme se a vyrazíme na procházku historickým centrem až k řece Tejo. Večer dáme pár sklenek vína a první pořádné seznámení.

2. den: Dnešním cílem bude přesun na sever! Program bude sice bohatý, ale začneme zlehka, žádné velké chození, spíše nasajeme místní atmosféru. První zastávka bude Nazaré, legendární Praia do Norte, kde se tvoří největší vlny na světě. Pokud budeme mít štěstí a budou velké vlny, třeba uvidíme něco podobného. Další zastávka bude v Batalze, na náměstíčku před klášterem si dáme Pastel de nata a kafíčko. Batalha je jen zastávka na naší cestě do Fatimy, jednoho z nejdůležitějších křesťanských míst Evropy. Fátima přitahuje věřící z celého světa. Stala se známým poutním místem po tom, co se tu v roce 1917 třem malým dětem údajně zjevila Panna Maria. V podvečer se přesuneme do Porta, kde dáme večerní vínečko u slavného železného mostu krále Ludvíka s výhledem na staré město. 

3. den: Ráno bude čas si projít ještě jednou centrum města a kdo chce, může se se mnou jít proběhnout po nábřeží. Ještě dopoledne vyrazíme na úsek trasy Camino de Santigo z Porta na sever, čekají nás nádherné pláže, lesy i mini caféčka s presem za Euro. 

4. den:  Výhledy do údolí řeko Douru, kde se dělá to nejlepší víno v Portugalsku. Projedeme malebnými vinicemi s klikatící se řekou kam oko dohlédne. Navštívíme Lamego a v podvečer dojedeme do zeleného pohoří Caramulo. Na večer dojedeme do Coimbry (UNESCO), ve které se nachází nejstarší univerzita v portugalsky mluvících zemích. Dáme pozdní večeři. 

5. den:  Přejezd do zeleného pohoří Serra da Lousã. Zavítáme na trek Rota das 5 Aldeias, kde nám budou dělat společnost zelené kopce s vodopády a kamenné vesničky v horách. Ujdeme asi 15km. Odpoledne se osuneme na jih. Naším cílem bude pobřeží regionu Alentejo, konkrétně vesnička Porto Covo ležící na slavné Rybářské stezce, která je součástí soustavy dálkových tras Rota Vicentina. Večer si odpočineme před trekem v místní taverně a podíváme se na krásné pláže v okolí. 

6. den: Ranní krátký přejezd do Vila Nova de Milfontes a zahájení treku jižním směrem do Almograve (15 km). Pobřežní krajině budou dominovat velkolepé skalní útvary okrové a cihlově červené barvy. Stezka několikrát opouští pobřeží a vede hustou vegetací. Některé sekce jsou velmi těsné a dobrodružné. Brzké odpoledne dorazíme do Almograve a večer strávíme na písečném pobřeží třeba s koktejl v plážovém baru. 

7. den: Ráno se trochu vyspíme a v pozdním dopoledne vyrazíme dále na jih. Z Almograve přejdeme do Zambujeira do Mar (22 km). Po pobřežní,plážové cestě budeme postupovat až do Porto das Lapas das Pombas, malého přístavu s rybářskými chatami. Později opustíme pobřeží a vydáme se do vnitrozemí, do nenápadné vesničky Cavaleiro. Odtud stezka vede k majáku u Cabo Sardao. Mezi Cabo Sardao a Entrada da Barca je v moři impozantní čapí hnízdo korunující kamennému sloupu. Stezka končí u malé rybářské osady Entrada da Barca, dále vede už jen po malé silničce do Zambujeira do Mar. Dnešní úsilí bude náležitě odměněno. Zambujeira do Mar je nejmalebnější vesnice na Costa Vicentina.

8. den: Ze Zambujeira povede stezka do Mar do Odeceixe (18 km). Poslední etapa Rybářské stezky nás zavede do města Odeceixe v Algarve. Ve srovnání s ostatními etapami má dnešní den nejnápadnější stoupání a klesání. Stezka vede na jih ke krásné písčité pláži Praia do Carvalhal. Po sestupu strmou cestou na pláž přejdeme přes skalní most. Podél výběhu divoké zvěře vyrazíme i do vnitrozemí. Uvidíme zebry a pštrosy. Na oběd dojdeme do Azenha do Mar, malé rybářské osady se dvěma restauracemi. Od Azenha do Mar trasa pokračuje podél pobřeží až k vyhlídkovému místu Rio Seixe a Praia de Odeceixe-Mar. Po dokončení treku přejdeme auty na legendární Mys Svatého Vincence, k majáku na nejzazším jihozápadním místě evropského kontinentu. Noc v letovisku Lagos, večerní párty. 

9. den: Hned ráno se vydáme na ikonickou a asi nejznámější pláž v Algarve – Benagli. Na pláž lze buď dojet lodí, doplavat, dojet na kayaku nebo na paddleboardu. Výběr bude na tobě! Odpoledne nás čeká Seven Hanging Valleys Trail (6 km jedním směrem), asi nejkrásnější stezka v Algarve, malebné pláže ukryté mezí skalisky a rozeklaným pobřežím. Noc v letovisku Albufeira. 

10. den: Ranní přejezd na sever k Lisabonu. Probádáme ikonickou obrácenou věž v Sintře a staré město s maorským hradem, bývalé letní sídlo portugalských králů. Také se podíváme na nejzápadnější pevninský výběžek Evropy, Cabo da Roca a odtud se mezi skálami a panenskými plážemi přemístíme do Azenhas do Mar (11 km). Jedná se o vesničku umístěnou na bílých útesech nad oceánem. Přespíme v Ericeiře – vyhlášené surfařské vesnici, pokoukáme vlny a také hodíme oko na surfaře při západu slunce.

11. den:  Cestou do Lisabonu se zastavíme u Belémské věže – místa, odkud vyráželi mořeplavci za svými objevy a sny. Prohlídka Lisabonu a odpolední odlet domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace