Kungsleden - Královská cesta severním Laponskem

Termín 28. 02. - 10. 03. 2021
OdjezdUpřesníme dle letenek
DestinaceŠvédsko
Číslo akce646
Účastníků8
Cena13 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Nadechni se mrazivého vzduchu, připni pás od naložených saní a vyjeď do stopy mířící na jih. Krajina daleko za polárním kruhem je synonymem rozlehlosti a klidu, přesto se v ní najdou lidé toužící spatřit polární záři, večeřet v útulné chatičce i choulit se před mrazem v péřovém spacáku. Může se to zdát jako bláznovství vyrazit v zimě za ještě větší zimou, ale zkušenosti mi říkají, že slovíčko "zima" je velmi relativní pojem. Jinak řečeno, člověk si zvykne na všechno a dokáže svoji komfortní zónu posunout někam hodně, hodně daleko. A pak se stane to, že přestaneš vnímat "zápory" spojené s chladným prostředím a začneš sklízet benefity, které ti krajina severního Laponska nabízí. Je to oblast sobů, Sámů, ledovcem tvarovaných údolí a stolových hor. Drsná ve své kráse. Často se musíš poprat se silným větrem, sněžením či brzkým soumrakem, ale vše ti večer vynahradí polární záře, pro jejíž sledování je Laponsko jednou z nejlepších destinací na světě, jelikož je tady viditelná až 200 dnů v roce. Nevím, jestli je to zimními podmínkami či polohou, ale západy slunce jsou tady takové, že se člověku otisknou do paměti, a to hodně hluboko.

Letošní sezóna polárním výpravám nepřeje tak, jak bychom si přáli. Švédské Laponsko je ale jednou z mála oblastí, kam je možné cestovat. Není to ovšem žádná laciná náhrada. Kungsleden, "Královská cesta", je opravdovou výzvou i v létě a v zimě je pravým prostředím a možností, jak proniknout do krás a strastí polárních výprav. Celá trasa měřící bezmála 500 km začíná v Abisku a táhne se přes NP Sarek až pod polární kruh. Míjí nejvyšší vrcholy Švédska i rozlehlá jezera, přes které lze v zimě bez obav přejet. Řadu nocí přespíme v útulných chatách, roubenkách zařízených ve švédském stylu - se saunou, krbem a výhledem do zasněžené krajiny. 

Malá ochutnávka

Za ilustrační fotky děkujeme účastníkům výpravy na Inari 2020.

Náročnost 4

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Odlehlá krajina a teploty hluboko pod nulou představují objektivní riziko pro každého, kdo se do Laponska vypraví. Na trase je ovšem řada záchytných bodů - chat vybudovaných švédským klubem turistů, které nám několik nocí poslouží jako zázemí pro přenocování v teple a jindy jako nouzový bod. Trasa vede vyjetou stopou sněžnými skútry a předchozími běžkaři. Na místě poneseme také GPS zařízení, které nás bude sledovat, takže budeme moci vždy přivolat pomoc.

Průvodce

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. V Brně ho najdeš buď ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Doprava

Letecky z Prahy do Stockholmu. Tady nastoupíme do lůžkového vozu a přes noc se pohodlně vyspíme ve vlaku směrem Abisko. Vyhneme se tak náročným transferům a noci na letišti. Z Abiska zahájíme na běžkách celý trek. Na konci treku ve vesnici Nikkaluokta nás odveze autobus zpět do Kiruny, odtud opět vlakem do Stockholmu a letecky zpět.

Ubytování

Ubytování je zařízeno v cíli treku ve vesnici Nikkaluokta. Na trase jsou otevřené chaty, ve kterých můžou přespávat registrovaní členové švédského klubu turistů. Pro využití chat se v klubu registrujeme. Vzhledem k tomu, že vyrážíme z kraje sezóny, některé chaty mineme ještě zavřené. Celkem 3 noci tak strávíme venku. Pro větší pohodlí s sebou povezeme společenský stan Hilleberg Altai XP a petrolejový ohřívač, ať máme polární noci komfortnější :-)

Stravování

Stravování je na každém účastníkovi. Většinu jídla si povezeme na saních nebo v batohu. V některých chatách je ale možné zásoby dokoupit, případně si dát místní večeři a ochutnat tak švédskou kuchyni. Během večerů bez chaty budeme vařit na vařičích.

Výbava a půjčovna

Kvalitní výbava do zimních podmínek je nutností a bude ji s tebou konzultovat průvodce. Nutností bude kvalitní spacák a karimatka a také běžky, na kterých celou cestu zdoláme. V ceně výpravy je zahrnuté půjčení polárnických saní od Expedition Clubu. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

13 990 Kč Cena
28. 2. - 10. 3. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • 1x ubytování v cíli ve vesnici Nikkaluokta
 • 1x ubytování v Abisku
 • Pronájem expedičního vybavení - společenského stanu Hilleberg Altai, petrolejového topidla, polárnických saní
 • GPS zařízení s možností oboustranné komunikace s platným pojištěním pro záchranou akci
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku na trase Praha - Stockholm a zpět + jízdenku na noční vlak Stockholm - Abisko & Kiruna - Stockholm (cca 8-10000,-)
 • Ubytování na chatách na trase s registrací do klubu švédských turistů (celkem 3 noci, dohromady s registrací cca 4700 Kč)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Společný sraz na letišti a doprava přes Stockholm do Kiruny. Ve Stockholmu přesedneme na vlak a v lůžkových vozech se vydáme na dalekou cestu na sever. Ušetříme si tak náročné přestupy a noci na letištích a do Abiska dorazíme odpočatí a plní výhledů na severskou krajinu.

2. den: Příjezd do Abiska. Odpoledne strávíme ve městě a porozhlédneme se tu, dokoupíme nutné zásoby a vybavení a přespíme v místním guesthousu.

3. den: Zapřáhneme za sebe saně a vyrazíme na Královskou trasu směrem na jih. Naším prvním cílem bude necelých 14 km vzdálená chata Abiskojaura oplývající krbem a saunou. Chaty jsou často stroze zařízené a je nutný vlastní spacák, ale k místní krajině a životnímu stylu to krásně sedí. Posedíme u čaje a s trochou štěstí se pokocháme polární září.

4. den: Čeká nás dlouhá dvacetikilometrová etapa rozlehlými údolími, ve kterých nám budou dělat společnost jen stáda sobů. Cílem je chata Alesjaure. U té sice najdeme základní zázemí, bude ovšem se vší pravděpodobností zavřená. Strávíme tak první noc jako praví polárníci venku na sněhu. Společný večer a večeři si užijeme v kruhu v jurtovém stanu s kamny uprostřed a společnost nám bude dělat jen vítr opírající se do stanu.

5. den: Krátká etapa k chatě Tjaktja vede v zimě skoro celou dobu po zamrzlé řece. Při větším množství sněhu si to ani neuvědomíme :-) Chata Tjaktja také otevírá až později v sezóně, strávíme proto druhou noc venku ve stanu. Spát více nocí za sebou v zimě je vždy krokem k posunutí svých dovedností a komfortní zóny - zde je k tomu skvělá příležitost s nouzovou chatou za zády.

6. den: Po dvou studených nocích se odměníme útulnou a vytopenou chatou Salka. Usušíme věci, rozmrazíme prsty na nohou a pořádně si odpočineme před dalším pokračováním. Nic nám také nebrání rozehřát se v sauně, jsme přeci ve Švédsku :-)

7. den: Dlouhé údolí lemující vrchovinu Kebnekaise se dnes skloní především z kopce. Jednodušší etapa nám tak dá možnost načerpat síly před poslední polární nocí ve stanu. Chata Singi je také ještě uzavřená, využijeme z ní tak jenom kadiboudu. Touto dobou už ale budeme mít se spaním venku řádnou praxi a nic nás nezarazí.

8. den: Je před námi dlouhý den, lehce přes dvacet kilometrů podél úpatí Kebnekaise - nejvyšší švédské hory pokryté ledovcem. Večer dorazíme do Kebnekaise Mountain Hut, asi nejlépe zařízené chaty na naší trase. V létě i v zimě je výchozím bodem pro zdolání nejvyššího vrcholu Švédska a se skupinkou, jako jsme my, si tu dovedou poradit. Můžeme se rozmazlit skvělou večeří, saunou a pohodlnými postelemi. Po několika nocích venku nám to zajisté přijde vhod.

9. den: Poslední etapou se odkloníme z Královské cesty a zamíříme východně k osadě Nikkaluokta. Z tohoto místa totiž vyráží pravidelný autobus do Kiruny. Poslední etapa není nejkratší, ale zavede nás projetou cestou až do příjemného ubytování v teple.

10. den: Přesuneme se autobusem do Kiruny. Ještě ten večer nasedneme na noční vlak a necháme se odvézt až na jih do Stockholmu.

11. den: Návrat ze Stockholmu letecky do Prahy/Vídně.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.