Treking v Kazachstánu

Termín 20. 08. - 01. 09. 2021
Odjezdupřesníme podle letenek
DestinaceKazachstán
Číslo akce661
Účastníků9
Cena14 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Jaká je tvá představa o Kazachstánu? Taková, jakou ti naservíroval film Borat? Tvrdá postsovětská realita, která zaostává za okolním světem o pár desítek let? Tak pozor. Dle údajů světové banky za rok 2017 je Kazachstán v HDP na obyvatele jen o 8 příček za Českem a dokonce o 8 příček před Slovenskem! Kdo by to byl do "Boratistánu" řekl, že? Sasha Baron Cohen asi ne.

Kazachstán má překvapivě nejsilnější ekonomiku ve střední Asii. Dojem z Kazachstánu je ale ve skutečnosti o dost jiný... Tahle země je obrovská a stejně tak jsou obrovské i rozdíly mezi lidmi, kteří tu žijí. Města jako Astana či Almaty jsou pravé moderní metropole, na míle vzdálené primitivním rustikálním obrazům z filmu Borat. Stačí však opustit město a vydat se někam do hor nebo širé stepi a člověk se hned setká s místními zemědělci a pastevci žijícími v tradičních jurtách. Je to zkrátka země plná kontrastů.

Taaaak, dost bylo keců, tohle není encyklopedie :-). Teď vážně - proč vlastně vyrážíme do Kazachstánu? Je to jednoduché. Nádherné čtyřtisícové kopce se zvedají jen pár kilometrů za Almaty, nemluvě o malebných hlubokých horských údolích plných zeleně a pasoucích se koní. Severně, zhruba 150 km vzdušnou čarou, se nachází poušť a bizarní krajina plná geologických rarit, národní park - Altyn Emel. Pokračuj zhruba 80 km na jihovýchod a najdeš kaňon Charyn - mladší asijskou sestru Grand Canyonu. Další zastávkou jsou ikonická jezera Kolsay ve stejnojmenném NP. Připomínám, že jsme pořád v okruhu 200 km od Almaty. Je to zkrátka jedinečné místo, které na zemi jen tak nenajdeš. V rámci našeho putování horami a pouští zdoláš čtyřtisícové sedlo, užiješ si nádherné pohledy na okolní hory, z nichž nejvyšší dosahují výšky 4500 m. A neboj se, rozhodně nás nečekají žádné davy selfie-chtivých turistů. Přespíš pod hvězdami v poušti, zaposloucháš se do bizarních zvuků Zpívající duny a poznáš místní tradiční pastevecký způsob života. Uděláš si zkrátka svůj vlastní, nezkreslený obraz Kazachstánu. Tak co ty na to, přidáš se ke mně na tohle dobrodružství? 

Malá ochutnávka

Za fotky moc děkujeme Zuzaně Kabrhelové z loňské výpravy.
Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost 3

Pětidenní trek a přechod sedla ve výšce 4000 m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám. Trek nevede příliš technickým terénem, jen na pár místech budeme muset překonat suťové pole moreny a přebrodit pár řek. Myslím si, že tohle je akce pro každého, kdo se chce podívat do světa vysokých hor v zajímavé destinaci :-). Průvodce s tebou určitě zkonzultuje vhodnost akce a náročnost, abys věděl, do čeho jdeš.

Bezpečnost

Od května 2018 je v jižním Kazachstánu zvýšený výskyt meningokokové infekce - doporučuje se tedy očkování proti meningitidě. Je zde rovněž vyšší výskyt tuberkulózy a krymsko-konžské hemorhagické horečky. Žádná další větší rizika onemocnění nejsou. 

Kriminalita je srovnatelná s ČR. Kazachstán je pro turisty bezpečná země. 

Během treku v horách a výstupů se budeme pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, ovšem s řádnou postupnou aklimatizací. Výška 4000 m by pro zdravého člověka neměla představovat větší problém. V závislosti na individuální fyziologii však riziko výškové nemoci nelze vyloučit. 

Cíl naší cesty

Na této výpravě chceme podniknout několikadenní trek přes čtyřtisícové sedlo v NP Ile-Alatau. Chceme prozkoumat poušť a nezvykle formované geologické útvary a hory v NP Altyn Emel, podívat se do kaňonu Charyn a k nádherným jezerům v NP Kolsay lakes. Nemine nás ani svérázná cesta starým sovětským vlakem z Astany do Almaty a prohlídka těchto dvou metropolí. 

Průvodce

Petr Uhmann

S Petrem jsem se poznal před 3 lety, když jsem jako průvodce vyrážel do Nepálu. Stál s krosnou u Grandu a jelikož bylo na první pohled jasné, že oba vyrážíme na dlouhý horský trek, pustili jsme se do řeči. A světě div se - letěl do Nepálu stejným letadlem jako my. Už po 5 minutách mi bylo jasné, že jsem potkal chlapíka, se kterým se rozhodně nevidím naposledy. Petrovo hobby i práce je architektura a na vlastní triko procestoval desítky zemí po celém světě. Na jeho cestách hledá ty nejodlehlejší místa a nikdy nevynechá hory, které jsou jeho vášní. Odmala se věnuje orientačním sportům, takže se v neznámém prostředí cítí jako ryba ve vodě. Ondra

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web uhmannp@seznam.cz Reference

Doprava

Zpáteční letenky z Prahy do Astany se běžně pohybují v ceně okolo 300 EUR. Termín akce přizpůsobíme vhodnému letu. Trasa: pravděpodobně Praha - Astana / Almaty - Praha. 

Ubytování

Spát budeme 4 noci v guesthouse nebo v hotelu, 1 noc v lůžkovém vlaku a zbylé noci strávíme pod stanem v horách nebo v kazašské stepi a poušti. 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Nedílnou součástí výpravy je ochutnávání místní kuchyně a specialit. Tomu se pochopitelně budeme oddávat v co největší míře. Do hor na trek však doporučuji vzít dehydrované potraviny z Česka.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Režim vstupu a očkování

Od 1. ledna 2017 mohou občané ČR cestovat do Kazachstánu bez víza na dobu 30 dnů. Pro vstup na území Kazachstánu je potřeba cestovní pas s minimální platností 6 měsíců. Díky koronaviru byly krátkodobě víza zavedena do 1.5.2021. - naší výpravy v roce 2021 by se to nemělo týkat.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 14 490 Kč  Cena
20.8. - 1.9. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou místní dopravu
 • Noční lůžkový vlak z Nur Sultan do Almaty
 • Pronájem dvou aut na část výpravy a náklady na pohonné hmoty
 • Veškeré ubytování v guesthouse a hotelech 
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Vstupy + Individuální pojištění

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR, přílet do Kazachstánu do Astany (Nur Sultan). Ubytování v guesthousu.

2. den: Prohlídka Astany a především areálu EXPO. Projdeme si město, mrkneme na nejvyšší mrakodrapy ve střední Asii, národní operu, prezidentský palác a nakoukneme do národního muzea. Večer se starým sovětským nočním vlakem přesuneme do Almaty. Bude to jízda! 

3. den: Ráno přijedeme do Almaty a namíříme si to rovnou na tzv. Green bazar, kde dokoupíme všechno potřebné na následující dny v horách, včetně plynových bomb. V rychlosti nakoukneme do města (ale neboj, budeme mít na něj více času později) a odpoledne se přesuneme do výchozího bodu treku vesnice Medeu, který je z Almaty vzdálený opravdu jen pár kilometrů. Ještě ten den urazíme prvních pár kiláků až pod Pik Furmantov (3050 m n. m.), kde se utáboříme.

4.-7. den: Následující dny nás čeká 5-ti denní trek, který povede po ostrém hřebeni, hlubokými zelenými údolími, ledovcovou morénou i přes sedlo vysoké 4000 m! Sem tam budeme muset přebrodit ledovcovou řeku a překonat suťovisko. Celá trasa nám zabere 5 dní a během ní budeme obdivovat četné čtyřtisícovky a masivní ledovce. Spát budeme celou dobu ve stanu a všechno si poneseme v batohu s sebou. Trek zakončíme u Almaty lake. 

8. den: Přesuneme se od Almaty Lake do vesnice Kokshoky, kde si dáme za odměnu vynikající oběd. Odtud autobusem zpátky do Almaty, kde se ubytujeme v hotelu a odpočineme si. Dokoupíme zásoby na následující etapu a užijeme si večerní prohlídku města.

9. den: Půjčíme si auta a vyrazíme do nedalekého NP Altyn Emel, cestou se ještě stavíme okoupat v jezeru Kapčagaj. Potom se vydáme prozkoumat tuto fantastickou pouštní krajinu. Podíváme se k Zpívající duně, ugrilujeme si večeři a noc strávíme v parku pod hvězdami. 

10. den: Prozkoumáme další část NP Altyn Emel - bizardní útvary a barevné hory v Aktau mountains. Strávíme zde druhou a poslední noc ve stanu v Altyn Emel. 

11. den: Čeká nás cesta do NP Kolsay lakes. Cestou se stavíme na prohlídku kaňonu Charyn, což je malý kazašský Grand Canyon. Pak přejedeme k nádherným jezerům v Kolsay NP a zde si užijeme poslední noc v přírodě. 

12. den: Přejezd zpět do Almaty. Zbytek dne využijeme k prohlídce města a k nákupu suvenýrů. Noc strávíme opět v hotelu.

13. den: Odlet domů - čas odletu v závislosti na výhodných letenkách.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.