Hory Černé Hory - PLNO

Termín 02 - 10. 07. 2021
Odjezd Brna ve 19:30
DestinaceČerná Hora,Černá Hora,Albánie,Chorvatsko
Číslo akce678
Účastníků8
Cena10 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament :) Čeká tě nádherná, fotogenická, ale i drsná krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, nijak zvlášť vysoké hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora a část Albánie, kterou ti chceme ukázat.

Jak se říká, na všem zlém je i něco dobrého. Díky tomu si Černá Hora i Albánie zachovala svou tvář a původní způsob života, na jaký jsou místní lidé zvyklí po desítky let. Proto nebude neobvyklé, že potkáme baču s ovcemi a jejich obrovskými pasteveckými psy, na vesnici budeme pít čerstvé mléko a jíst domácí sýr, svezeme se na převozu, potkáme místní bábušky a setkáme se s obrovskou pohostinností, která je v Evropě raritou. Pokud chceš zažít syrový Balkán, užít si pár dnů v divokých horách s partou kamarádů, neváhej.

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Ondrovi, Honzovi a Romanu Murárovi

Video z velká části pokrývá, kam nahlédneme i v této výpravě. 

Náročnost 3

Všechny výstupu uskutečníme na lehko. Většina z nich bude jednosměrných, a proto se nemusíš bát, že bys to nezvládl/a.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytovaní

První nocleh bude v Kotoru v apartmánu/hostelu. Poté, až do posledního večera budeme spát v kempovištích, nebo ve stanu v přírodě. Upečeme buřty, dáme pivko, budeme se koupat v jezerech. Poslední noc před odjezdem budeme spát v apartmánu v okolí Dubrovníku. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v místních restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe. Určitě si vem vařič a nějaké jídlo ke stanu.  Ale všechno z domů netahej, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Režim vstupu

Pro návštěvu Černé Hory a Albánie stačí platný občanský průkaz, doporučujeme mít s sebou i cestovní pas. Vzhledem tomu, že jsou oba státy dlouhodobě otevřeny bez testu a karantény na vstupu, nemusíme se bát, že by se výprava nerealizovala.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

10 490 Kč Cena
2. - 10. 7. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování - Guest housy, případné poplatky za kempy.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

Den 1:
Odjezd z Brna z naší milované klubovny v 19:30. Přejezd přes Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko.

Den 2:
Příjezd do Kotoru, krásné historické město, které si projdeme. Dáme si společně oběd a probereme co všechno tě na téhle výpravě čeká. Po obědě si dáme krátký vyšlap na pevnost sv. Ivana, odkud je super výhled na město. Jestli nám to dovolí počasí tak se vykoupeme v moři. Ubytování v hostelu.

Den 3:
Ráno odjezd do NP Lovčen. Pojedeme po starých serpentinách nad Kotorem, odkud jsou boží výhledy na celý Kotorský záliv, Boka Kotorska. Vyjedeme na vyhlídku Jezerski (1657 m.n.m.) a pak si dáme krátký trek přes Mali Bostur, Majsotri,  Babina glava a Treštenički vrh. Trasa ZDE. Potom dojedeme až do Cetinje - město, kde sídlili Černohorští panovníci. V podvečer přejezd pod vrchol Bobotov Kuk 2523 m.n.m.  Spaní na kempovišti Lokvice nad Černým jezerem. Trek = 4,5 km.

Den 4:
Výstup na druhý nejvyšší vrchol Černé Hory – Bobotuv Kuk.  Leč do km se nejedná o dlouhý trek. Je to celodenní plnohodnotná túra. Odměnou nám bude cenný skalp a krásné výhledy. Projdeme hřeben přes vrcholy Bobotov kuk (2523 m), Lučni vrh (2396 m), Bandijerna (2409 m). V podvečer sejdeme na stejné kempoviště Lokvice.

Den 5:
Dopoledne si dáme kratší trek přes vrchol  Terzin Bogaz (2306 m) Velikyj Meděd (2287 m). Potom se spustíme zpět k autu a přejedeme k Djurdjevićovu mostu a kdo bude chtít, sveze se přes řeku Taru na lanovce. Podle chuti můžeme navštívit monastýr archanděla Michaela. V podvečer se přesuneme k Albánským hranicím do vesničky Vusanje. Přespíme u altánku u auta. večer si uděláme oheň, opečeme špekáčky a dáme si pivko. Spánek ve stanu

Den 6:
Dnešním cílem nebude nic menšího než nejvyšší hora Černé Hory – Zla Kolata 2525 m.n.m. Trasa ZDE. Po výstupu se vrátíme stejnou cestou k našemu kempovišti. Půjdeme tedy na lehko. Spánek ve stanu.

Den 7:
Zahájení výstupu na horu Rosni Vrh (2525 m.m.n.). Vylezeme do sedla pod vrcholem ve výšce 2000 m a pak až na vršek. Užiješ si parádní výhledy a pak se vrátíme k našim stanům. Nocleh ve stanu. Pokud budeme silní, je možnost zkusit místo toho nejvyšší vrchol celých Proklatých Hor - Maja e Jezercës 2694m, ale ti bychom museli být joo rychlí. Pořešíme až na výpravě. Trasa ZDE.

Den 8:
Ráno se sbalíme a vyrazíme směr Chorvatsko :-) Prohlídneme si Dubrovník, zajdeme se okoupat na pláž a ochutnáme rakiji a víno prošek :) Nocleh v apartmánu.

Den 9:
Ráno si dáme dobrou snídani na nábřeží a s výhledem na moře a pomalu se začneme přesouvat domů do Brna. Po cestě se můžeme stavit ještě někam na koupačku. Příjezd do Brna v noci. Možný nocleh v klubovně.

A když budete hodní a překecáte Honzu, třeba to bude chtít protáhnout až do neděle :-)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.