Turecko - Lýkijská stezka - PLNO

Termín 26. 11. - 05. 12. 2021
Odjezd26. 11. 2021. odlet z Prahy
DestinaceTurecko
Číslo akce688
Účastníků9
Cena10 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Turecko není jen státem, kam se nemusíme bát, že by nás nepustili... Je to především země s velmi bohatou historií, která na tebe dýchá doslova ze všech koutů. Země, která se může pyšnit spoustou nádherných kopců, ale i krásným mořským pobřežím. Země lahodné kuchyně a v neposlední řadě taky země, která tě přivítá příjemným klimatem. Teploty mezi 20 - 25 °C, co více si v říjnu přát?  Pojeď s námi navázat na podařenou silvestrovskou výpravu, kdy se tato výprava uskutečnila poprvé.  

Naše průvodkyně Sofie tě tímto zve na návštěvu jejího druhého domova! Její rodina má kousek u Fethiye pod horou Babadag (1969 m) apartmán, kam jezdí už spoustu let. Díky tomu ti může ukázat nejkrásnější turecký region Mugla-Antalya takřka očima "místňáka", který bude navíc, díky této podivné době, naprosto bez turistů. Pravdou je, že lidé se zde i v normální sezoně drží především u moře, takže pokud na stezkách bývalo dříve málo lidí, teď tam nebude nikdo! Cesta bude plná malebných horských vesniček, kde ti místní rádi uvaří čaj anebo upečou palačinku. Kdyby tě náhodou omrzel pohled na horská údolí, stačí jen otočit hlavu a můžeš se pro změnu kochat výhledem na moře. Celý čtyřdenní trek zakončíme párty v naší vesnici a po pořádném odpočinku vyrazíme navštívit přírodní dědictví Pamukkale, kde vytékají minerální prameny bohaté na vápník vytvořily krásné travertinové jezírka.  Poté se podíváme  se na krásné turecké jezero Salda a historická skalní města. To a mnohem více tě čeká v Turecku s naší Sofi!  

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme účastníkům silvestrovské výpravy

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

 

Sofia Arsentyeva Gothard

Rázná sibiřanka, milovnice vodní dýmky, ředitelka festivalu Nadivoko, organizátorka

Co bych o Sofyi napsal? Je mezi námi už 6 let a jsme za to moc rádi. Má spojenou historii jak s naší klubovnou, kterou vedla, tak s klubem cestovatelů :-) Je organizátorka festivalu Na Divoko, který společně se Standou Dadákem založili. Každý rok se zde sejdou milovníci dalekých končin a rokují o nich. Kromě toho, že má Sofi cestování v krvi, je to i naše skvělá kamarádka.

Facebook sofia.gothard@gmail.com 604108538 Reference

Proč jet se mnou?

Turecko je pro mě druhým domovem. Od roku 2012 mám v cestovním pasu víc razítek z této země než z Ruska, odkud pocházím a kde mám rodinu. Ta si v Turecku v roce 2008 pořídila byt, kde bývám 1-2 krát za rok. Pokaždé to místo poznávám z jiných stran a myslím, že ti zde mám co ukázat. Krásná příroda, přátelští lidé, příjemné klima a výborná kuchyň.

Doprava

Poletíme letadlem z Prahy přes Istanbul do Dalamanu, který je jen 1 hodinu autem od Sofiina apartmánu. Let je přímočarý, přestup jen 3 hodiny. Flexibilní zpáteční letenky stojí cca 5000 Kč. Na místě se budeme dopravovat soukromou autodopravou a půjčenými auty. V první části výpravy, když půjdeme přes Lýkijskou stezku, využijeme i MHD.

Ubytování

Spát budeme hlavně v apartmánu u Sofi ve vesnici Fethiye. Při návštěvě Pamukkale budeme spát v guest housech. Na treku budeme muset spát 4x venku. Ale neboj se, po cestě jsou krásná místa na kempování s božími výhledy a klima bude příjemné. Stačí lehký spacák a karimatka. Na stanech se domluvíme před výpravou.

Stravování

Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit :-)  Na apartmánu je kuchyňka, a proto není problém si skoro každý den vařit. Žádné jídlo (kromě svačiny na cestu) není třeba brát z domu. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme tureckou kuchyni.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v přírodě. Vezmi si proto s sebou oblečení do města i na trek. Vzhledem k tomu, že nám budou k dispozici auta a hlavně si můžeme před trekem věci odložit v apartmánu, nemusíš moc řešit, jak máš těžký batoh. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE.  A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality

Pro vstup na území Turecka je třeba cestovní pas platný více než 6 měsíců po vstupu do země. K datu 3. 5. 2021 je pro vstup do Turecka potřeba negativní PCR test.  Vzhledem k přístupu Turecka neočekáváme, že by jej zavřeli. I při nejpřísnějším lockdownu na Silvestra, kdy jsme zde měli poprvné výpravu se restrikce nevztahovaly na cizince a silvestrovskou výpravu si všichni užili.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 10990 Kč 

Cena

26. 11. - 5. 12. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v apartmánu v městečku Fethiye
 • Všechno zbylé ubytování
 • Pronájem vozidel a všechny poplatky s tím spojené
 • Veškerou zbylou dopravu na místě včetně MHD.
 • Průvodce Expedition Clubu - Sofii
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenky ( cca 5000 Kč)
 • Individuální pojištění a vstupy
 • Jídlo

Co cestou uvidíš

1. den: 
Odlet z ČR přes Istanbul do Dalamanu. Noční přílet do Dalamanu. řesun do Fethiye a Oludenizu.

2. den:
Dopoledne se trochu vyspíme po nočním příletu a potom se trochu seznámíme s okolím. Vyrazíme pěšky do řeckého mrtvého města nad vesničkou Kayaköy. Poté dojdeme až na písečnou pláž Ölüdeniz, kde dáme koupačku. Večer se vrátíme na apartmán a uděláme si pohodu.  

3. den:
Prozkoumáme hlubší vnitrozemí. Kdo by neznal Pamukkale? Notoricky známé kaskádovité bazény ze sněhově bílého travertinu. V bazénech je díky blízkému tektonickému zlomu teplá voda a dá se v nich koupat. Když nepočítáme Istanbul, jedná se společně s Kappadokií asi o nejznámější tureckou atrakci. Normálně je zde hodně lidí, my se toho ale v dnešní době bát nemusíme. Strávíme zde celé dopoledne. Zajdeme na oběd a se stavíme na archeologické vykopávky ve městě Kibyra. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko Efes. Spánek v apartmánu.  

4. - 7. den: 
Ráno si necháme všechny nepotřebné věci v apartmánu a rovnou od něj se vydáme se na 4,5 denní trek podél pobřeží.  Celkem ujdeme 90 km (což dělá cca 20 km denně) a nastoupáme přes 2500 m.  Přibližná trasa ZDE. PO cestě si uděláme krátké odbočky k pláži a dovnitrozemí. Skončíme ve městečku Gelemiş. Lýkijská stezka je známá pro svou divokost. Nepřístupné pláže, ostré útesy a krásné scenérie nás budou doprovázet celou dobu. Nemusíš se bát, terén je příjemný a na zádech nebudeme mít moc zátěže, určitě to zvládneme. Po cestě budeme potkávat rybáře, kteří nám za malý peníz ugrilují čerstvou, právě vylovenou rybku nebo nám udělají čaj. Budeme spát na kempovištích s výhledem na moře při západu slunce. 4x spaní ve stanu. 
8. den:
Poslední den půjdeme hlavně po písečné pláži, kde se můžeme kdykoliv okoupat. Dojdeme do vesničky Gelemiş, kde náš trek končí. Dáme si dobré jídlo a autobusem se přepravíme zpět k našemu apartménu do Fethiye. 

9. den:
Dopoledne volnější program. Rádi byste letěli na paraglidu? Nabo zašli na hamam? A nebo budeme muset na testy před odletem? To je ten den :) Odpoledne se vydáme na průzkum okolí. Zajedeme do Fethiye a prošmejdíme jeho historické centrum. Prozkoumáme staré skalní hrobky a blízké okolí i malá městečka a vesničky u pobřeží. Večer se vrátíme do našeho útočiště, kde se sbalíme na zítřejší brzkou cestu domů. Poslední společný večer před odjezdem.

10. den: 
Vstávačka, poslední společná snídaně  a v 8:00 hod přeprava na letiště v Dalamanu. Odlet v 11:00 hod, přestup v Istanbulu a v 15:35 přílet do Prahy. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.