Turecko: Přechod Kačkaru

Termín 13 - 23. 08. 2021
Odjezd13.8. letecky z Prahy
DestinaceTurecko
Číslo akce689
Účastníků9
Cena13 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Strmé svahy, na kterých rostou čajovníky a rododendrony postupně přecházení v jehličnatý les. Ten po chvíli mizí a před sebou máš divoké a opuštěné hory s ostrými špičkami štítů, sytě modrými jezery a výhledy na nedaleké Černé moře. Takový je Kačkar. Místo, kde se dá potkat turecké pastevce v osadách obývaných jenom v létě, povečeřet s rodinami, které v údolích pěstují čajovníky (Naprostá většina tureckého čaje pochází odsud) a pokochat se rozhledy z vrcholů, odkud je vidět až do Gruzie. Turci sami do hor nechodí a proto je toto trochu zapomenuté pohoří tak krásným cílem. Symbolicky se dotkneme hladiny moře a postupně vystoupáme až na 3923 m vysoký mt. Kačkar v srdci hor. Okolí měst Trabzonu a Rize, které prozkoumáme na závěr bylo vždy bránou do Asie a kulturní křižovatkou, která vytvořila místa starých zvyků a tradic, která jsou místními dodnes dodržovány. Navštívíme majestátní, do skály vsazený klášter Sümela a další zajímavosti na pobřeží Černého moře.

Malá ochutnávka


Náročnost 3 z 5

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE. 

Bezpečnost

Na místě nehrozí žádné nebezpečí krom samotného pohybu v horách. Terén by se dal přirovnat k přístupným vrcholům Vysokých Tater. Vždy se také budeme pohybovat poblíž malých vesniček, ze kterých lze v případě problému z hor ustoupit.

Průvodce

Jirka Střípek

Jirka Střípek, drsnej týpek! Když ho v mládí odtrhli od bratra Tarzana, aby se socializoval, povedlo se jim to jen zčásti. Protože do přírody, především do hor, ho to táhne pořád. Zároveň má však rád i lidi, a tak se z něj stal učitel. Ale bere to spíš jako koníček než diagnózu. Přes týden se snaží obohatit studenty, ve volnu se snaží obohatit sám sebe cestováním. Bát se nějakých mouder na výpravě?! Cha! Nikdy! Na výpravě je totiž na své dovolené. Od Jirky můžete čekat nečekané – se strachem z výšek si vyšlápl na Stok Kangri (6153 m n. m.), se zlomeným kotníkem „prošel“ dvě země (ve Vietnamu mu řekli, že kotník je „OK“). Kdo ho poznal víc, ví, že je na něj spoleh jak na málokoho, a můžeš si být jist, že se o tebe skvěle postará.

j.stripek@seznam.cz 737729284 Reference

Doprava

Letecky z Prahy do Trabzonu. Cena letenky se pohybuje okolo 7000 Kč. Odtud se dopravíme autobusem do města Rize a dále už pronajatou dodávkou.

Ubytování

Celkem čtyřikrát přespíme v guesthousu nebo hotelu. Na treku budeme spát ve stanech, většinou u nádherných horských jezer, nebo na loukách v údolí. Pokud budeme mít štěstí, třeba budeme pozvání k místním v některé z vesniček.

Stravování

Ve městech a během přesunů využijeme místní kuchyně - jídlo je tu totiž levné a výtečné. Ideální je proto si vždy vychutnat co místní nabízí a sledovat jak se jídelníček mění od pobřeží moře do podhůří Kačkaru. Před a po treku bude možné zajít do místních obchodů, které jsou plně vybavené a doplnit zásoby. Na treku si poneseme jídlo na zádech.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

13 490 Kč Cena
13.8.2021 - 23.8.2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • 4x ubytování v hotelu
 • Místní dopravu mezi městy
 • Pronájem soukromého auta s řidičem na dopravu do a z hor
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu (letenka do Trabzonu vychází na cca 6000-8000 CZK)
 • Vstupy do památek

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR přes Istanbul to Trabzonu.

2. den: Přílet do Trabzonu. Rovnou z letiště se přepravíme minibusem do města Rize, kde se ubytujeme a odpočineme si po dlouhé cestě. Večer se projdeme podíl Černého moře, ochutnáme skvělou místní kuchyni a všudypřítomný čaj.

3. den: Ráno si dáme vydatnou snídni, doplníme zásoby a plynové bomby. Terénními auty se necháme převézt do horské vesničky Hazindak, kde nám nezbyde nic jiného než hodit batohy na záda a vyrazit po svých po úbočí hory Beştaş Tepesi (2948 m) nahoru do centra Kačkaru. Přespíme ve stanech u horských jezer.

4. den: Vykročíme do srdce Kačkaru. Vystoupáme na jeho nejvyšší vrchol Kačkar Dagi (3931 m). Místní vrcholky lemují drobné zbytky ledovců a za dobrého počasí uvidíme až k moři. Sestoupíme k jednomu z nejmalebnějších jezer Deniz gölü, u kterého budeme nocovat. 

5. den: Vyrazíme na dlouhý pochod centrálním Kačkarem. Naším cílem je vesnice Hacivanak. Stejně jako ostatní osady v Kačkaru je obývaná pouze v létě pastevci. Snad si tedy dopřejeme nějakého místního jídla, kdoví, možná u místních i přespíme.

6. den: Dokončíme náš trek poslední etapou. Naším cílem je vesnice Kale, s krásným hradem (nebo spíš zříceninou) nad vesnicí na kterém přespíme.

7. den: Posnídáme u místních obyvatel ve vesnici a popojdeme jen kousek dál po silnici, kde nás vyzvedne auto a dopravíme se zpět do Rize, kde si odpočineme po dlouhém treku. Spaní v hotelu.

8. den: Zajedeme se podívat na klášter Sümela. Je to jedna z věcí, která by nikomu v oblasti neměla uniknout. Řecký ortodoxní klášter vetknutý do útesů hory je nádhernou podívanou. Kdyby nám prohlídka kláštera přišla dlouhá, můžeme vyrazit na procházku po národním parku Altindere. Večer přejedeme zpět do Trabzonu a ubytujeme se v hotelu.

9. den: Necháme si celý den na prohlídku Trebzonu. Navštívíme místní mešity, hrad a bude-li se nám chtít, libovolné počty místních muzeí :) Večer si můžeme s čajem sednout k moři a oslavit konec výpravy.

10 den: Podle letenek buď využijeme dopoledne k některé z místních zajímavostí, nebo se rovnou přesuneme na letiště a vyrazíme na cestu domů.

11 den: Přílet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou.