Gruzie z Rachy do Svanetie

Termín 21. 08. - 02. 09. 2021
OdjezdPraha
DestinaceGruzie
Číslo akce704
Účastníků9
Cena12 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Nebyl by to Expedition club, abychom se nepokusili vymyslet výpravu do Gruzie tak, abychom se vyhnuli turisty přeplněným místům a zároveň nevyzkoušeli pořádnou výzvu zavánějící nezapomenutelným dobrodružstvím. Horský region Svanetie nacházející se pod pětitisícovkami Kavkazu, který díky své odlehlosti získal jedinečný ráz je právem známý a navštěvovaný. Ani my ho nechceme minout, ale vypravit se do něj maršutkou není náš styl. Do Svanetie dojdeme nádherným a divokým trekem z regionu Racha z města Ghebi. Tato stará cesta vede přímo pod hlavním hřebenem Kavkazu přes strmá horská sedla a zarostlá údolí. V minulých letech jsme tu zažili jak nádherné louky hřebenů tak porost tak hustý, že jsme se málem prosekávali bujnou vegetací. Zcela určitě nás nemine ani setkání s divokou zvěří a pohostinnými domorodci ve vesničkách, které jsou obývány pouze v létě, než horské cesty zasype sníh. Tato cesta nás dovede do Usghuli, pravé perly Svanetie. Toto městečko na úpatí pětitisícové Schary je postaveno z vežiček - Koskhi, které sloužily jako ochrana před nájezdníky a jsou i přes 1000 let staré. Poprávu je město zapsané na seznamu Unesco. Zde doplníme zásoby a vydáme se ještě na kratší a známější etapu do Mestie.

Lidé v Gruzii jsou velmi pohostinní a jsem si jist, že nebudou chybět ani četná pozvání na „čaču“ nebo alespoň místní čaj. Zveme tedy všechny, kdo chtějí zažít pravou divočinu a na vlastní kůži okusit dotek Kavkazu. Zveme všechny, kteří se nebojí vydat se do míst, která nejsou pro každého! A nezapomeň, trocha společných trablů je jednou z mála věcí, která dokáže osm jednotlivců proměnit v jednu partu. My této proměně dopomůžeme pečlivým výběrem členů.

Malá ochutnávka


Náročnost 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Žádná větší rizika nám nehrozí. Pohybovat se budeme po značených trasách, případně pasteveckých stezkách, tedy v terénu bez větších překážek. V odlehlejších místech je možné střetnutí s medvědem či jinou šelmou, ovšem to bych považoval spíše za štěstí než nebezpečí, vzhledem k tomu, jak jsou tato zvířata plachá. Samozřejmě stát se může cokoli, proto s sebou budeme mít dobře vybavenou lékárničku a pravděpodobně také satelitní GPS tracker, kterým lze v případě nouze přivolat pomoc.

Průvodce

Petr Tobolák

Svatojakubskou stezku chodí už dneska každý. Tak proč si ji třeba neprojet na kole?! A aby to nebylo málo, tak tam dojet rovnou ze Zlína, odkud Petr pochází! Péťa má prostě rád výzvy a aby toho nebylo málo, vždycky ještě něco přidá. Proto je cestování s ním jeden velký zážitek, který ještě okoření spoustou cestovatelských historek. Petr je prostě srdcař. Parťák do nepohody a hlavně bavič! Mezi lidmi je jako doma. Patří mu totiž Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a do které Tě určitě moc rád pozve. Tak co, jseš ready na tuhle hru? :-)

Facebook Web p.tobolak@seznam.cz 776 741 140 Reference

Doprava

Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Budapešti do Kutaisi. Doprava na letiště a letenky nejsou v ceně. Na letiště se klasicky po domluvě dopravíme vlastními auty a následně se složíme na náklady s tím vynaložené. Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty atd.

Ubytovaní

Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Třikrát nebo čtyřikrát budeme spát v guest housu v Oni, Ushguli, Mestii a Kutaisi.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality jako jsou chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Já osobně dokoupím veškeré jídlo až na místě. V informačním emailu běžně posílám seznam jídel, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐) Během pobytu v přírodě budeme vařit na plynových vařičích. Plynové bomby dokoupíme na místě.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum a očkování

Pro  vstup do Gruzie stačí platný cestovní pas (alepoň 6 měsíců od vstupu). Ideální je vzít s sebou alespoň 2 doklady. Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

12 990 Kč Cena
20. 8. - 1. 9. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Gruzii (guesthousy v Oni, Ushuli, Mestii a Kutaisi, min. 5x)
 • Dopravu maršutkami do Oni a Ghebi
 • Veškerá ostatní maršrutkami a jeepy v Gruzii
 • Zajištění organizátora s bohatými zkušenostmi
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR nebo okolí do Kutaisi/Tbilisi.

2. den: Přílet do Kutaisi, následný přesun do města Oni a postupně až do výchozího bodu pro trek vesnice Ghebi v regionu Racha. Doprava maršrutkou (místní autobusy). Nocleh v Ghebi u Serga. 

3. den: Začátek treku Ghebi – Zeshko (region Svaneti). První den nás čeká strmé stoupání do sedla, panorama blízkého ledovce Zdena a stejnojmenného téměř čtyřtisícového vrcholu. Spaní ve stanu.

4. den: Ghebi – Zeshko: náročný průstup zarostlým údolím. Těžká orientace, dá se předpokládat pomalý postup. Spaní ve stanu.

5. den: Ghebi – Zeshko: náročný průstup zarostlým údolím. Těžká orientace, dá se předpokládat pomalý postup. Na konci výstup do druhého sedla a sestup do údolí do osady Zeshko. Spaní ve stanu.

6. den: Zeshko – Ushguli: ideálně přesun autem a následná prohlídka a chill v Ushguli. Noc pod střechou v některém z místních hostelů.

7. den: Začátek treku Ushguli – Mestie: méně náročný trek jak fyzicky, tak i z hlediska orientace. Na druhou stranu jeden z nejkrásnějších ve Svanetii, ovšem taky více frekventovaný. První den nás čeká přesun do vesnice Iprali, výstup do sedla Chkhunderi (2655 m) a nocleh v okolí Adishi. Výhledy na ledovec Adishi, hory Džangi Tau (5 051 m), Gistola (4 860 m) a Shkhara (5 193 m). 

8. den: Ushguli – Mestie: z vesnice Adishi na hřeben až do sedla Ughviri a z něj do osady Tsvirmi. Nocleh v Tsvirmi.

9. den: Ushguli – Mestie: poslední část treku vede z Tsvirmi do Mestie. Provázet nás budou výhledy na Tetnuldi (4 858 m) a později také na majestátní Ushbu (4 710 m).

10. den: Ushguli – Mestie. V případě dostatku času jednodenní trek pod Ushbu, bezesporu nejpůsobivější horu Kavkazu. 

11. den: Mestie – odpočinek po treku. Rezervní den pro případ nějakého zdržení. Lze vyplnit jednodenním trekem z Mestie.

12. den: Mestie – Kutaisi. Můžeme kouknout do jeskyně Prometheus, chrámu Gelati nebo kláštera Motsameru atd. Přizpůsobíme se podle toho, zda nám zbude čas. Večer naposledy zajdeme do hospody a oslavíme konec výpravy.

13. den: Odlet v brzkých ranních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.