Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar - PLNO

Termín 24. 05. - 05. 06. 2022
Odjezd24.5. letecky z Prahy
DestinaceTurecko
Číslo akce718
Účastníků9
Cena15 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Bájný Ararat, nejvyšší hora Turecka a místo přistání noemovy archy. Pětitisícový vrchol odpradávna přitahuje lidskou pozornost. Někteří se ho vydávají zdolat kvůli výšce, jiní snad hledají důkazy o bájné arše. jistotou ale je, že z jeho vrcholku uvidíš daleko do Turecka, Arménie i Íránu, budeš popíjet čaj a hrát backgamon s kurdy v Dogubeyazitu. Díky biblickým příběhům, jeho vzhledu a monumentálnosti je Ararat v povědomí milionů lidí po celém světě a vytvořila se kolem něj zvláštní aura. Je-li na příběhu o arše kus pravdy nebo ne, to necháme na posouzení jiným. My jsme si ho vybrali ne proto, že bychom chtěli odkrývat dávno zapomenutá tajemství na jeho svazích, ale proto, že je to překrásná hora a protože toužíme poznat její ladné křivky pěkně zblízka na vlastní kůži. Jestli si troufneš, necháš si jako odměnu za výstup správně po turecku ostříhat vlasy :) Jistotou je, že Ararat je skvělou příležitostí pro získání zkušenosti s větší nadmořskou výškou. Nejedná se o technicky náročný výstup a navíc nabízí spoustu radostí okolo. Třeba turecké lázně hammam, nebo naprosto famózní kuchyni, které se rozhodně nebudeme vyhýbat!

Aklimatizaci na pětitisícový vrchol si užijeme v pohoří Kačkar vypínajícím se nad černým mořem. Krvinky a plíce si rozcvičíme krátkým trekem v rozdělené krajině, jejíž jedna strana je posetá lesy a čajovníky na kaskádových polích, zatímco druhá spadá drsnými kamennými svahy do dolin. Turci sami do hor nechodí a proto je toto trochu zapomenuté pohoří tak krásným cílem. Hlavně vyjdeme na nejvyšší vrchol Mt Kačkar (3923m) a zajistíme si tak kvalitní aklimatizaci.

Malá ochutnávka


Náročnost 3 z 5

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE. 

Průzkumník: Pokud se chcete zúčastnit této akce, už byste měli mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měli byste být schopni ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Bezpečnost

Na místě nehrozí žádné nebezpečí krom samotného pohybu v horách. Terén by se dal přirovnat k přístupným vrcholům Vysokých Tater. Vždy se také budeme pohybovat poblíž malých vesniček, ze kterých lze v případě problému z hor ustoupit. Riziko se samozřejmě skrývá v i v samotné výšce výstupu, proto budeme dbát na kvalitní aklimatizaci.

Průvodce

Standa Dadák

Živel, patron klubovny, otec klubu cestovatelů, tulák

Standa je takovým zvláštním úkazem. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí. Vede restauraci Klub Cestovatelů v Brně, pořádá cestovatelský festival NADIVOKO, část roku tráví v zahraničí na cestách a nově se přidal k nám jako schopný průvodce, který dlouhé roky čerpal cestovatelské zkušenosti na vlastní pěst. Má rád 2 motta: "Za pokus nic nedáš" a "Nic není dost šílené" - kombinace obou je pak docela jízda. Ale neboj se, Standa toho zvládne ukočírovat spoustu a jestli o sobě tvrdí, že je blázen, tak my dodáváme, že jen v dobrém slova smyslu!  

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web st.dadak@gmail.com Reference

Doprava

Na cestě tam letecky z Prahy do Trabzonu. Odtud se budeme přepravovat pronajatou dodávkou jak do podhůří Kačkaru, tak při přejezdu do Dogubeyazitu a k Araratu. Zpáteční let z Igdiru do Prahy přes Istanbul. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 7 - 10.000 Kč a není v ceně výpravy.

Ubytování

Celkem 5x přespíme v guesthousu nebo hotelu. Na treku budeme spát ve stanech, většinou u nádherných horských jezer, nebo na loukách v údolí. Pokud budeme mít štěstí, třeba budeme pozvání k místním v některé z vesniček.

Stravování

Ve městech a během přesunů využijeme místní kuchyně - jídlo je tu totiž levné a výtečné. Ideální je proto si vždy vychutnat co místní nabízí a sledovat jak se jídelníček mění od pobřeží moře v Trabzonu po Íránskou hranici u Araratu. V průběhu bude možné zajít do místních obchodů, které jsou plně vybavené a doplnit zásoby. Na treku si poneseme jídlo na zádech.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

15 990 KčCena
24.5.2022 - 5.6.2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • 5x ubytování v hotelu (Trabzon, Kars, Dogubeyazit)
 • Kompletní náklady na místní dopravu - pronájem soukromé dodávky s řidičem na veškeré přesuny
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Permit pro výstup na Ararat (200 eur)
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Praha - Trabzon a Igdir - Praha, cena letenky vychází okolo 10 000 Kč
 • Případné vstupy do památek

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR přes Istanbul to Trabzonu.

2. den: Přílet do Trabzonu. Rovnou z letiště se přepravíme minibusem do města Rize, kde se ubytujeme a odpočineme si po dlouhé cestě. Večer se projdeme podíl Černého moře, ochutnáme skvělou místní kuchyni a všudypřítomný čaj.

3. den: Ráno si dáme vydatnou snídni, doplníme zásoby a plynové bomby. Terénními auty se necháme převézt do horské vesničky Hazindak, kde nám nezbyde nic jiného než hodit batohy na záda a vyrazit po svých po úbočí hory Beştaş Tepesi (2948 m) nahoru do centra Kačkaru. Přespíme ve stanech u horských jezer.

4. den: Vykročíme do srdce Kačkaru. Vystoupáme na jeho nejvyšší vrchol Kačkar Dagi (3931 m). Místní vrcholky lemují drobné zbytky ledovců a za dobrého počasí uvidíme až k moři. Sestoupíme k jednomu z nejmalebnějších jezer Deniz gölü, u kterého budeme nocovat. 

5. den: Vyrazíme na dlouhý pochod centrálním Kačkarem. Naším cílem je vesnice Hacivanak. Stejně jako ostatní osady v Kačkaru je obývaná pouze v létě pastevci. Snad si tedy dopřejeme nějakého místního jídla, kdoví, možná u místních i přespíme.

6. den: Sejdeme do vesničky Elevit, kde nás okolo oběda vyzvedne dodávka s naším řidičem a přejedeme do historického města Kars. Večer si zajdeme na zaslouženou večeři do jedné z mnoha restaurací ve starém centru a posedíme u čaje a vodní dýmky.

7. den: Vypravíme se na celodenní prohléídku Arménského města Ani. Bývalé hlavní město Arménské říše je spektakulární podívanou, od vysokých křižáckých hradem po jeskynní obydlí i prostý fakt, že tu nikdy neproběhl pořádný archeologický výzkum a můžeš sem tam najít třeba kousek amfory. Večer se přesuneme pod Ararat do města Dogubeyazit. Spaní v hotelu.

8. den: Auty se necháme dopravit do vesnice Eli, odtud vystoupáme už po svých do základního tábora (cca 3200 m). Krátký aklimatizační výstup do 3500m. Spánek ve stanu.

9. den: Vystoupáme do druhého tábora ve výšce 4100m. Podle sil ještě vyrazíme dále nahoru k ledovci kvůli aklimatizaci až do výše 4500m. Spánek ve stanu.

10. den: Vrcholový den. Čeká nás 4-5ti hodinový výstup, který započne brzy ráno. Pokud nám vyjde počasí a síly, vystoupáme společně na vrchol Araratu. Sestup až do BC ve výšce 3200m. Spánek ve stanu

11. den: Sestoupíme do vesnice Eli a necháme se převézt do Dogubyeazitu. Ubytujeme se v hotelu a výstup řádně oslavíme. Zajdeme si na tržiště a do lázní. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko efes.

12. den: Rezervní den pro případ špatného počasí. Pokud ho nevyužijeme na Araratu, vyplníme ho nějakým zajímavým výletem v okolí Dogubeyazitu. Podle letenek možná odlet už ve večerních hodinách z Igdiru.

13. den: Přesun do Igdiru a odlet do ČR.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace