Černá Hora - Bioč a Komovi - Poslední místo

Termín 16 - 24. 09. 2022
OdjezdOdjezd z Brna v pátek 16. 9. 2022 ve 21:00
DestinaceČerná Hora
Číslo akce735
Účastníků8
Cena10 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament :-) Čeká tě nádherná, fotogenická, ale i drsná krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, zdejší hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chci ukázat.

Naším hlavním cílem bude pohoří Bioč, které je navštěvováno jen sporadicky a budeme pravděpodobně jediní, kteří se v něm budou nacházet. Vylezeme na nejvyšší horu Veliki Vitao (2 397 m. n. m.) a další 2 - tisícové krasavice. Veliki Vitao mi už nějaký ten pátek uniká, jelikož rozeklané štíty a velké vápencové stěny, kterými pohoři Bioč oplývá, významně ztěžují přístup. Po letošním létě máme už oblast dobře zmapovanou a výstupu nic nebrání.

Druhé pohoří které navštívíme leží na pomezí Černé Hory a Albánie, jmenuje se Komovi. Toto menší pohoří rozhodně není žádné ořezávátko a patří do Top 4 celé Černé Hory. Ostré štíty tyčící se skoro do 2500 m nám zpříjemní dvoudenní pochod, při kterém se pokusíme vylézt na 2 vrcholy.
Pohoří je menší bratr Proklatých hor, které se nachází hned vedle a budeme je mít jako na dlani.

Aby toho nebylo málo, tak si v mezičase sjedeme na raftu jednu z nejkrásnějších řek celého Balkánu - Taru. A jelikož budeme mít po ruce Durmitor, perlu Černé Hory, pokusíme se při krátkém výpradu na lehko vylézt i jeho nejvyšší horu Bobotuv Kuk (2523 m. n. m.). Čekají tě opuštěné hory, spaní ve výškách okolo 2000 metrů, koupání v ledových horských bystřinách, ale taky pohodička u grilu a panáka rakije.

Malá ochutnávka z minulého roku

Za fotky děkujeme minulé výpravě do pohoří Bioč a účastníkům akce "Nejvyšší balkánské vrcholy" Davidovi a Danči.

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Průvodce 

Expe Tým

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Proč se mnou?

Na Balkán mě to vždy táhlo. Navštívil jsem ho bez přehánění více než 30x. Každý rok si říkám, že bych chtěl na Balkáně navštívit minimálně jedno nové pohoří. Tento rok to bude trošku "podvod".  V Bioči jsem byl, ale ne na Velike Vitao. V Durmitoru jsem byl, ale ne na nejvyšší hoře. Jóóó, ale Komovi, tam jsem ještě nebyl, takže to podvod není :)!  Tento rok to chci napravit a na všechny tyto vrcholky Tě vzít s sebou. Zároveň budeme první výprava Expedition Clubu, která stane na vršku Velikeho Vitaa a prozkoumá detailněji pohoří Bioc a Komovi

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si určitě můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 6. 10. 2021.

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek, které vynikají spolehlivostí a dají se použít i mimo asfalt :-) Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 2x v guesthousu nebo apartmánu, 4x pod širým nebem. Stany a spacáky tedy s sebou.

Stravování 

Jídlo si budeme zařizovat každý sám podle své chuti a potřeby :-) Po cestě bude možnost nějaké potraviny dokoupit, ale doporučuji vzít si i něco z domu. V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích. V průběhu výpravy budeme určitě využívat možnosti někde se zastavit a dát si jídlo v restauraci. Ceny nejsou vyšší než ty české.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

10 990 Kč Cena
16. - 24. 9. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách, kempech a apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo a Individuální pojištění
 • Sjezd řeky Tary na raftech - 30 euro.
 • Jakékoli případné vstupy - NP Piva, Durmitor (cca 10 euro)

Co cestou uvidíš

1. den:
Odjezd ve 21:00 hodin z Brna směr Černá Hora s přejezdem přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko. Dostatek svačin a trocha něčeho ostřejšího v placatce je velmi doporučeno :-)

2. den:
Ranní příjezd do Černé Hory. První den si dáme náročném nočním přejezdu volnější. Ráno si zajdeme na dobrou pozdní snídani v městečku Bijelo Polje nebo Mojkovac. Poté se stavíme krátce v Monastiru Morača, ať máme taky trochu kultury. Odpoledne jsem si pro vás připravil výstup na náhorní plošinu Tresteni Vrh. Určitě nejostřejší vápencové reliéfy, co jste kdy viděli. Jelikož se jdeme na tento vrchol podívat poprvé, tak pokud bude cesta do sedla nesjízdná, projdeme si místo toho kaňon řeky Mrtvice. Večer dojedeme do pohoří Komovi, kde se ubytujeme v dřevěných chatičkách, kde po dlouhé cestě můžeme konečně vypnout dostat do sebe trochu rakije a ohřát se u ohně. Možností je ještě přespání v nedalekém městečku Andrijvica.

3. den:
Od chatiček zamíříme vstříc dvoudennímu okruhu s výstupy na dva vrcholy. Prvním z nich a cílem tohoto dne je Kraljski Kom (2469 m n. m.). Dnes nás čeká 15k m, z toho 10 km na těžko s převýšením 500 m a 5 km nalehko s převýšením 600 m v rámci odbočky na vrchol Kraljski Kom. Přespíme na opačném konci Komovi v opuštěných salaších pod sedlem Carine. Trasa - ZDE.

4. den:
Cílem dnešního dne je Božički Kom (2461 m. n.m.) Tato etapa je relativně krátká, ale úderná. Dnes nás čeká celkem 13 km. Z toho 8,5 km na těžko s převýšením 400 m a 4,5 km nalehko s převýšením 800 m v rámci odbočky na vrchol Božički Kom. Trasa -ZDE. Pak následuje zhruba hodinový přesun autem na břeh k řece Tara. Spaní ve stanu.  

5. den: 
Dneska nás čeká velká paráda. Sjedeme na raftu asi 20 km úsek řeky Tary, jednoho z nejkrásnějších kaňonů na Balkáně. Nasnídáme se a už se jde na instruktáž. Vyzkoušení vybavení pro sjezd řeky, přesun autem k místu, odkud začíná sjezd (Brštanovica) pod taktovkou licencovaného instruktora. Užijeme si mrazivé koupání, prohlídku vodopádu nebo budeme jen koukat na okolní skalní stěny. Odpoledne si uděláme pohodu v podhůří Durmitoru u Černého Jezera. Doplníme zásoby a projdeme se k jezeru Zminje. Spát budeme v apartmánu v Žabljaku kde si zahrajeme v teple nějaké stolní hry nebo po domluvě a podle počasí v chatičkách u kterých si uděláme oheň. 

6. den:
Dnešek bude dlouhý ale bude stát za to. Cílem nebude nic víc, nic míň, než nejvyšší hora pohoří Durmitor Bobotuv Kuk  (2523 m. n. m.). Brzo ráno vyrazíme nejkrásnější vyhlídkovou cestou na Balkáně do výchozího bodu treku. Poté nejkratší cestou "vyběhneme" na lehko na vrchol. Trasa - ZDE. Den ale nekončí poté se přesuneme o 60 km dále k bosenské hranici do pohoří Bioč, kde se nachází naše cíle na příští dny. Odpoledne vyrazíme na pohodový trek na těžko k rozpadlým salaším, kde si připravíme nocleh a strávíme zde dvě noci. Spánek ve stanu. Trasa - ZDE.

7. den:
Brzy ráno vyrazíme na lehko do hlubin pohoří Bioč. Naše trasa není v mapách zanesena, ale jedná se o přechod několika vrcholů po hřebeni, které vyústí na vrcholu Bioč 2297 m. n. m.  Pokud půjde vše dobře, staneme i na vršcích Vrsta a Nož, odtud se pak vrátíme zpět ke stanům a přespíme na stejném místě. Trasa - ZDE

8. den:
Dnešní cílem je Velike Vitao 2397 m. n. m. Nejvyšší hora pohoří a cenný skalp. Minulou výpravu nám vrchol unikl, jelikož jsme neznali přesně cestu. Teď už se nemusíte bát, cesta je jasná. Jelikož pohoří Bioč společně se Sutjeskou považuji za nejhezčí pohoří na Balkáně, rozhodně se můžete těšit na krásné výhledy. Odpoledne sbalíme stany a přesuneme se zpět k autu. Všechno hezké bohužel jednou končí. Okoupeme se u altánku v říčce a odjezd kolem Pivského jezera do Bosny, přes kterou vyrazíme zpět do ČR.

9. den:
Příjezd domů okolo oběda.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace