Rumunsko - Godeanu na sněžnicích - PLNO

Termín 22 - 27. 02. 2022
OdjezdOdjezd z Brna 22.2. ve 22:00
DestinaceRumunsko
Číslo akce738
Účastníků8
Cena7 290,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Godeanu Mountains - nižší bratříček Retezatu, ovšem o nic méně krásný. Kvůli své poloze jsou tyto hory mnohem hůře dostupné, nemají prakticky značené chodníky a postrádají turistické chaty a bivaky. I proto jsou mnohem méně navštěvované než zbylá pohoří v Rumunsku. A co teprve v zimě! Můžu ti garantovat, že nepotkáme ani živáčka a užijeme si nádhernou přírodu. Pohoří Godeanu je typické pro své táhlé a oblé hřebeny, spadající do ledovcových údolí. Ledovce ovšem už dávno přenechaly své místo hlubokým lesům. Nám oblé hřebeny poslouží výborně, jsou na zimní radovánky přeci jen vhodnější. Nemusíme se bát lavin, jen si musíme dát trochu pozor na orientaci :-) Relativně bezpečně se dá přejít krásná hřebenovka s výhledem na hlavní masiv Retezatu, který k hřebenovkám naopak v zimě vhodný není.

Říkáš si: "V zimě bez zázemí? To není nic pro mě!" Tak věz, že jsme tam přece jen jednu chatičku našli! Luxusní bivak s ohništěm, kde strávíme první noc. Budeme se taky snažit najít místní salaše - tyhle hory jsou totiž známé tím, že se na nich v létě prohání spousta stád ovcí, takže jsou salašemi poseté. Věřím, že zázemí najdeme určitě minimálně na jednu další noc. A tu poslední strávíme v teple v místním ubytování. Pokud jsme tě ještě pořád nepřesvědčili, tak prostě koukni na fotky a budeš mít jasno!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme účastníkům výpravy z roku 2020.

Náročnost je 3+

Pokud patříš mezi ty, kteří mají rádi zimní přírodu, je tahle akce přímo pro tebe! Výprava patří mezi lehčí zimní přechody. Denně nastoupáme cca 700 výškových metrů a ujdeme 10-12 km. Nebudu ti ale mazat med kolem huby, jestli přijde tuhá zima, bude hodně sněhu a vítr, bude to dřina a na řadu přijdou ty krásné vlastnosti, které často potkáme jen na horách. Houževnatost, sebezapření a překonání se nechť jsou naším doprovodem. Naopak, pokud bude pěkně, bezvětří a pod nohama bude křupat tvrdý firn, bude to lahoda pro duši a tělo. Nechme se překvapit, jak to dopadne.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Vzhledem k tomu, že Godeanu jsou opravdu oblé a táhlé kopce, lavinové nebezpečí moc nehrozí (pokud se teda neztratíme). Samozřejmě nenecháme nic náhodě a kromě sněžnic a trekových hůlek bude v povinné výbavě i lavinové vybavení - sonda, lopata a pípák. Standa tě naučí techniky lavinového vyhledávání, prevenci a použití "svaté trojice" v akci – to vše ještě v teple během prvního ubytování :-)

Průvodce

Standa Dadák

Živel, patron klubovny, otec klubu cestovatelů, tulák

Standa je takovým zvláštním úkazem. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí. Vede restauraci Klub Cestovatelů v Brně, pořádá cestovatelský festival NADIVOKO, část roku tráví v zahraničí na cestách a nově se přidal k nám jako schopný průvodce, který dlouhé roky čerpal cestovatelské zkušenosti na vlastní pěst. Má rád 2 motta: "Za pokus nic nedáš" a "Nic není dost šílené" - kombinace obou je pak docela jízda. Ale neboj se, Standa toho zvládne ukočírovat spoustu a jestli o sobě tvrdí, že je blázen, tak my dodáváme, že jen v dobrém slova smyslu!  

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web st.dadak@gmail.com Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou Standa, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen 1x v luxusním bivaku, 2 noci strávíme buď v salaši, nebo ve stanu. Poslední noc se vyspíme pěkně v teple v místním ubytování. 

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Půjdeme "na těžko", takže si s sebou poneseme i jídlo. Vařit budeme na plynových vařičích. Jídlo si vezmi z domova. V civilizaci se najíme v restauracích.

Výbava a půjčovna

Nutností bude zimní vybavení na hory, pevné boty, sněžnice, pípák, sonda, lopata, spací pytel atd. Stany pořešíme společně. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

7290 KčCena
22. - 27. 2. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování a místě
 • Zajištění zkušených organizátorů a jejich vybavení
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, lano, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic - možno zajistit půjčení u nás

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub, prostě příjemně strávit čas před odjezdem. Noční přejezd z Česka do Rumunska.

2. den: Ranní příjezd do města Deva, kde si dáme snídani. Pak se skočíme podívat na Corvin Castle, popř. na pevnost nad městem Deva. Dojedeme pod hory, kde necháme auto a nastoupíme na čtyřdenní trek přes pohoří Godeanu. První den půjdeme zlehka, čekají nás jen 3 km a spát budeme v bivaku Gugu. Večer nebo ráno zaučení v lavinové problematice.

3. den: Po hřebeni vystoupáme na nejvyšší vrchol pohoří Gugu 2291 m, poté přes vrcholy Moraru a Godeanu dojdeme na široký hřeben. 12 km→ 1000 m↑. Zkusíme najít salaš, kterých je na hřebeni spousta, jinak přespíme ve stanu.

4. den: Celý den strávíme na hřebeni, dojdeme až do sedla Șaua Șcheiului. 12 km→  570 m↑. Spaní venku. Pokud budeme mít chuť, můžeme jít kousek dále. 

5. den: Půjdeme po hřebeni přes vrcholy Matania (2150 m)  a Baica (2123 m). 14,5 km→ 550 m↑ Pokud vyjde vše dobře, sejdeme až dolů k přehradě. Průvodce poté doběhne pro auto a sjedeme dolů z hor do teplého ubytování, kde se zahřejeme a dáme si něco dobrého na zub. A samozřejmě oslavíme přechod něčím ostřejším :-)

6. den: Ráno si pospíme, dáme si snídani a zajedeme se podívat do Temešváru, kde si dáme oběd a koukneme se do centra. Do Brna dorazíme večer kolem 22:00 hod., popř. podle domluvy. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace