Ukrajina - jednodenní výlety a pohoda na chatě - PLNO

Termín 16 - 22. 01. 2022
Odjezd16. 1. 2022 z Brna ve 21:00 hod.
DestinaceUkrajina
Číslo akce750
Účastníků8
Cena8 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Nikola Šuhaj - legendární loupežník z Koločavy běhající po místních lesích a poloninách, které tehdy byly součástí Československa. A že to československým četníkům trvalo, něž ho lapli! Nebo vlastně nelapli, protože husté lesy okolo Koločavy a vysoké hory, ze kterých jde vidět daleko do krajiny, tohohle loupežníka chránily více než rok. Nám budou stačit dva dny, ale i tak to pro tebe bude zážitek, na který se nezapomíná. Pohostinní lidé, vodka, co nekope, vesničky s dřevěnými domečky, kravky, koně, borůvkové víno, šašlik, a to celé v zimě, kdy je zde habaděj sněhu.

Abychom ale nezůstali celou dobu na jednom místě, přejdeme sedlo do Usť-Čorne a odtamtud přejedeme do Dzembronye na konec světa, do teplé chatičky. Na romantickém místě pod nejvyšším pohořím Ukrajiny - Černohorskou poloninou - se totiž skrývá chatka u Kuby. Tady je svět ještě pořád v normálu - klid, teplý krb, signál v nedohlednu a nejbližší cesta hodinu pěšky z kopce. Strávíme tu v okruhu přátel hned tři noci. Přes den vyrazíme nalehko na výšlapy na okolní kopce - můžeš zdolat Pop Ivan s jeho starou, kamennou meteostanicí nebo třeba nedalekou Hoverlu, nejvyšší horu Ukrajiny. Po večerech budeme hrát stolní hry, degustovat místní vodku a skákat do sněhu z rozehřáté sauny. Tohle ti nabízíme, nic víc, nic míň. Zvaž, jestli tě to zaujalo :-)

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Jirkovi Hanákovi a chatě u Kuby.

Náročnost 2

Nejtěžší bude přechod přes kopec z Koločavy do Usť-Čorna. Pokud ale chceš, můžeš si dát i pořádně do těla! Při výstupu na Pop Ivan od chaty u Kuby je to 20 km sněhem a 1300 výškových metrů. Výstup je ale dobrovolný. Klidně se můžeš procházet jen po kopcích kolem chaty nebo si číst dobrou knihu. 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Eva Mariánková

Evču máme v našem týmu zatím krátce, ale sama toho už zvládla zažít spoustu. Nejsou jí cízí dlouhé přechody hor, prašan vířící pod lyžemi, nebo lano, cepíny a exponovaný terén zimního lezení. Našel bys ji s úsměvem usazenou v seakajaku, i u ohně s přáteli. Je prostě stejným tulákem a dobrodruhem, jako jsme my. Kus svého života prožila s nohama otočenýma vzhůru nohama v Austrálii, procestovala s palcem nahoře Evropu a marshrutkou zbytek světa. 

eva.mariankova@email.cz +420 606 036 711 Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen 2x na Koločavě v Četnické stanici a 3x na chatě u Kuby. Pro spaní u Kuby potřebujeme spacák s komfortem +5 stupňů a karimatku.

Chata u Kuby

Nachází se v Dzembronyi a jedná se o původní huculský dům. K chatě se jde od auta hodinu pěšky. Je tu tekoucí voda, krb, společenská místnost i sprcha, ve které je ovšem teplá voda jen, když si ji připravíš na plynovém sporáku. Nebudeš ji ale potřebovat, protože je tady i sauna. Ubytování je prosté, ale o to romantičtější. Chatka odráží atmosféru a způsob, jak tu lidé kdysi žili. Spí se na půdě na pryčnách, kde se teplota pohybuje okolo 10 stupňů. Dle toho je dobré zvolit taky spacák a karimatku. Dole je koupelna, krb a společenská místnost, kde budeme trávit večery :-) Jelikož je chatka mimo civilizaci, elektřina pochází jenom ze solárních panelů, ale na osvětlení a dobití mobilu nám to vystačí. V zimě je toaleta venku v kadibudce.


Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. V civilizaci budeme jíst v restauracích. Ukrajina je levná a vaří výborně! Na chatě u Kuby je možno objednat si jídlo od bábušek, které žijí dole ve vesnici. Bohužel je to bez donášky a někdo pro něj musí dojít! :-)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. Ze speciální výbavy bude potřeba plná lavinová výbava - pípák, sonda, lopata. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země.

Shrnutí

8 990 KčCena
16. - 22. 1. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na chatách dle programu
 • Průvodce s adekvátním vzděláním
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic - možno zajistit půjčení u nás
 • Vstupy (250 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z ČR přes Slovensko na Ukrajinu.

2. den: Příjezd do Užhorodu, procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky a kávu. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme do Seredně - centra výroby místního vína - zajdeme do vinných sklepů, které vykutali Turci a kde zraje šíleně sladké víno. Po koštovačce přejezd na Mukačevský hrad a pak už do Koločavy, kde se ubytujeme v Četnické stanici. Večer si odpočineme po nočním přejezdu. 

3. den: V závějích sněhu vyrazíme do nejzazší vesničky Svoboda, vystoupáme k Siněvirskému jezeru a kdo bude mít chuť i na vrchol Ozerna s pěknými výhledy. Odpoledne zajdeme do Koliby a dáme si brynzu, šašlik a bramborák. Potom se stavíme ve skanzenu Stare Selo a podíváme se, jak zde žili místní. Večer oslovíme pana Hleba a ten nám řekne něco o historii kraje a vezme nás do kostela sv. Ducha. Nocleh na Četnické stanici. Večer možná něco málo popijeme a pokecáme s místními.

4. den: Ráno se posilníme dobrou snídaní a za chvíli už tě budu vyhazovat na konci Koločavy. Přejdeš nalehko sedlo do vedlejšího údolí, až do Německé Mokré. Je to pěkná procházka, která má 8 km. Já mezitím objedu hory a na druhé straně, ve vesnici Usť-Čorna tě vyzvednu. Poté nás čeká přejezd na chatku u Kuby. Po cestě si dáme oběd a dokoupíme zásoby. Večer se zabydlíme, zatopíme, rozehřejeme saunu a strávíme tu tři zábavné večery. 

5. den: Pozvolnější ráno. Po snídani sejdeme k autu a přesuneme se pod Hoverlu (2061 m), nejvyšší horu Ukrajiny. Na vrchol to budeme mít jenom 4 km nalehko, takže nám na výstup bude stačit jen odpoledne. Po cestě se někde dobře najíme. Večer návrat na chatu. Kdo chce, může celý den odpočívat na chatě, třeba u dobré knihy. 

6. den: Výstup na Pop Ivan (2028 m), přímo od chaty. Bude to dlouhý den, ale pokud bude dobrá podmínka, určitě to zvládneme. Celkem nás čeká 20 km, tam i zpět, v zimě s 1300m převýšením. Půjdeme ale na lehko. Koho tahle vyhlídka neláká, může se projít po okolí, hrát karty nebo vařit. Mimochodem nejbližší obchod je 2 km dole v údolí. Večer závěrečná oslava.

7. den: Vše má svůj konec. Poslední den věnujeme úklidu, sestupu k autu a cestě domů. Příjezd do Brna před půlnocí.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.