Makedonie na sněžnicích - PLNO

Termín 13 - 19. 03. 2022
Odjezd13. 03. z Brna ve 20:00 hod.
DestinaceMakedonie,Makedonie
Číslo akce751
Účastníků8
Cena8 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co říct k makedonským horám v zimě? Je tam hóódně sněhu, tak jako na celém Balkáně. Naštěstí jsou pohoří v Makedonii nakloněna lidem, kteří mají rádi zimní radovánky. Dají se tu najít terény, které mají i mírnější sklon a dá se na nich pochodovat bez většího rizika lavin.

Navštívíme zde dvě pohoří. První je Šar Planina, které je v zimě velmi populární. Konkrétně ve středisku Popova Šapka, ze kterého budeme vycházet, nebude nouze jak o zábavu, tak možnosti dát si do těla. Cílem nebude nic menšího než vylézt druhou nejvyšší horu Makedonie Titův vrh a naučit se základy práce s lavinovou výbavou. Druhé pohoří, které navštívíš, je Jakubica. Tady je už turistů o poznání méně, zda-li vůbec nějací. Strávíme zde dvě noci v romantické planinárské chatě, jen za přítomnosti vařiče, karet a sněhu. Naším cílem bude zdolat nejvyšší vrchol pohoří - Solunska Glava 2540 m. Pokud chceš v sobě probudit dobrodružného ducha myslím, že máš o čem přemýšlet!

Malá ochutnávka

Děkujeme Martinovi Zavadilovi za krásné fotky.

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Průvodce tě zaučí v lavinové problematice a naučí tě používat lavinovou výbavu, která je pro tuto akci povinná. Naše cesta vede hlavně po náhorních plošinách, takže pokud budeme obezřetní a neztratíme se, lavinové nebezpečí bude malé. Samozřejmě uvidíme až na místě dle aktuálních sněhových podmínek. Na přechod bude potřeba standardní lavinová výbava - pípák, sonda, lopata. 

Průvodce

Markéta Peggy Marvanová

Holka, co se ráda směje a podniká ty nejdelší extrémnější cesty nejen na kole. Markéta Peggy Marvanová se zcela vymyká škatulkám. Nejen svou povahou, nýbrž i sportovními výkony. Při prvním pohledu byste neřekli, že pro tuto malou blondýnku, budou závody na 24 hodin či 1000 mil s nadsázkou řečeno příliš krátké. Dokončila a později i vyhrála nejdelší MTB závod světa The Great Divide Race na 4500 km přes celé USA. Jako první člověk dokončila 1000 kilometrů dlouhou výzvu za polárním kruhem. Své největší sportovní výzvy navíc spojuje s velkými charitativními sbírkami. Mrkni na její web a instagram, stojí to za to! 

Málokdo si to ještě pamatuje, ale Peggy v roce 2014/2015 průvodcovala jedny z prvních výprav klubu, takže je to čest jít ji zpátky ve svých řadách :)

Facebook Web peggy6595@gmail.com 776396818 Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen 1x v Popově Šapce, 1x na horské chatě, 2x na Planinarském domě Cheples. 1x budeme chtít zkusit zimní bivak. takže bude třeba mít spacák s komfortem pod bodem mrazu. A budou potřeba i stany! Noc venku v bivaku je možné nahradit spaním vevnitř, což ale není součástí programu.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Na místě půjdeme na těžko do sedla pod Titov vrh a pak 4 km k chatě Cheples. Zbytek půjdeme na lehko. Vařit budeme na plynových vařičích. Jakmile sejdeme z Šar Planiny, bez problému můžeme dokoupit jídlo nebo si zajít do restaurace.

Výbava

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit ZDE. Nutností bude zimní vybavení na hory a lavinová výbava! Pípák, sonda, lopata. Dále pevné boty, sněžnice, návleky, teplý spacák atd.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pouze občanský průkaz nebo pas.

Shrnutí

8 990 KčCena
13. - 19. 3. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování dle programu
 • Zajištění průvodce
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, lano, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic - můžeš si je půjčit u nás v půjčovně
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd ve večerních hodinách z naší milované brněnské klubovny.

2. den: Dopoledne dojedeme do Skopje. Projdeme se městem, dáme si dobrou snídani a dokoupíme zásoby. Poté se pojedeme lanovkou podívat na Kříž milénia, odkud je krásný výhled na město a okolní hory. Pokud zbude čas, zamíříme do kaňonu Matka. Odpoledne přejedeme do Popovy Šapky (1740 m), kde se ubytujeme v jednoduchém ubytování v horském hotelu. Večer si řekneme vevnitř v teple základy lavinové problematiky a ukážeme si, jak s výbavou zacházet. 

3. den: Vyjdeme brzo ráno a pokusíme se vyjít až na Titov vrh (2747 m), druhou nejvyšší horu Makedonie. Půjdeme zimní cestou, a proto vystoupáme i na vrcholy jako Bakardan (2704 m). Pak sejdeme kousek dolů do sedla a přespíme venku. Pokusíme si postavit zákop/bivak ve sněhu v zimních podmínkách. Kdyby bylo nejhůře, na Titově vrhu je nově zrekonstruovaná kamenná budova, ve které se dá při špatných podmínkách přespat, a proto lze celou výpravu přečkat bez spaní venku.

4. den: Ráno se vyhrabeme ze zákopu, a pokud to sněhové podmínky umožní, půjdeme jinou trasou zpět do Popovy Šapky. Pokud budou podmínky neuspokojivé, půjdeme stejnou, bezpečnou, zimní trasou zpět. Odpoledne přejedeme blíže k pohoří Jakubica do městečka Makedonski Brod.

5. den: Dopoledne si dáme klid a odpočinek na čerstvém vzduchu. Na oběd se stavíme do čtvrtého největšího makedonského města Prilep. Odpoledne dojedeme do vesnice Papradishte a jelikož přes hory nevede žádná cesta, budeme je muset objet přes Velež. Jedna cesta ale přeci jenom přes hory vede, a to železniční. Kdo chce, může jet přímo z Prilepu horským vláčkem 3 km dlouhým tunelem a my jej poté vyzvedneme na druhé straně hor :-) Z Papradishte se vydáme 4 km pěšky k planinarské chatě Cheplez (1450 m), kde strávíme uprostřed hor dvě noci.

6. den: Výstup na lehko až na vrchol Soluňska Glava (2540 m). Pokud budeme mít štěstí, uvidíme až do Soluně, odtud název hory! Výstup povedeme z jihu, kdy prvně vystoupáme lesem na náhorní plošinu a potom mírným terénem až na vrchol. Pokud vše půjde dle plánu, po obědě dosáhneme vrcholu a večer budeme zpět na planinarské chatě Cheplez. Zahrajeme si karty a povedeme debaty o nesmrtelnosti brouka.

7. den: Ráno sestoupíme z hor a kolem oběda vyrazíme zpět do ČR. Cestou se stavíme na teplé, dobré jídlo. Podle časových možností a štěstí na hranicích dorazíme do ČR kolem půlnoci.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.