Velikonoce v Transylvánii - PLNO

Termín 11 - 18. 04. 2022
Odjezd11.4. ve večerních hodinách z Brna
DestinaceRumunsko
Číslo akce773
Účastníků8
Cena11 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kdo nezná legendu o hraběti Drákulovi? A co na tom, že to byl kníže sousedního Valašska a s Transylvánii ho spojil až autor knížního podání příběhu. Sedmihradsko je snad nejpestřejší region Rumunska a my se ho rozhodli prozkoumat nejenom pohledy z vrcholů Karpat. Během jarního času je příroda v rozkvětu. Z hor se klikatí dravé bystřiny bohaté na vodu ze sněhové nadílky, která ještě pokrývá vrcholky hor. Počasí a dostatek světla nám nahrává, abychom si udělali čas jak na výlety do hor, tak na bohatou kulturní tradici tohoto místa. Tento kraj je protkaný legendami a příběhy, kterým dala za vznik divoká historie hraničního území s Osmanskou říší. Není to ale jenom o malebných městech, lidové kuchyni, hradech a opevněných klášterech. Naše láska k horám se prostě nezapře. Město Brašov, které leží v srdci tohoto regionu je obklopeno hned několika nádhernými hřebeny a my si na některé z nich si "vyběhneme"

Potom se přesuneme do jiné části Transylvánie - do Apusenských hor. Jedná se o nejkrásnější krasovou oblast v Rumunsku a skládají se z velkého množství různých hřebenů a menších masivů. Nejsou moc vysoké, ale o to jsou divočejší. Společnost nám budou dělat nespoutané soutěsky, temné kaňony, hluboké lesy ve kterých se ti bude tajit dech. Navštívíme největší trojpropast v Evropě známou pod názvem Ponorné hrady. Vylezeme na nejvyšší vrchol pohoří Cucurbăta Mare, tyčící se do výšky 1 849 metrů  Zkrátka a dobře nás čekají nás hory s častou návštěvou jeskyní, kaňonů a propastí. A po celou dobu budeme přespávat v samotném srdci Apusenských hor a všechny výlety absolvujeme nalehko jen s malým batohem.

Večery budeme trávit v teple u společného stolu. Zahrajeme si stolní hry, dáme pár skleniček vína, navaříme si společnou večeři a užijeme si svět offline. Pokud nemáš žádný plán, zvu Tě na parádně strávené Velikonoce! 

Malá ochutnávka

Náročnost 2

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Matěj Štrunc

Divadelník, muzikant, multitalentovaný čávo, biatlonista

Matěj je neskutečně všestranný člověk a veselá kopa. Neleze sice po osmi tisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale  jestli si myslíš, že s ním žádné dobrodružství nezažiješ, tak to se teda pleteš. Jedná se o skvělého divadelního herce, který má svou vlastní kapelu a pokud zrovna neprůvodcuje po horách, můžete ho spatřit na biatlonovém oválu. Nenechte se zmást jeho mladistvým vzhledem. Ačkoliv tak trochu šálí pohledem, jedná se o zkušeného cestovatele, který často přemýšlí nad svou životní cestou a právě jeho hloubavá a sympatická povaha mu pomáhá komponovat líbivé písně. Miluje hory, sever, sníh a kolečkové lyže.

Facebook Web matej.strunc@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování

Vzhledem k chladným ránům a večerům se na noc vždy ubytujeme v apartmánu, nebo na horské chatě. První polovinu výpravy v Transylvánii strávíme dvě noci v Brašově a jednu noc na horské chatě Curmatora. Později se přesuneme pod pohoří Apuseni, kde strávíme 3 noci na chatě v srdci Apusenkých hor. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. Stejně tak na horských chatách je možné dát si dobrou večeři. Mezi místní speciality patří masové směsi balené do zelných listů a nejrozmanitější polévky. Část jídla si vezmeme z domu, abychom na jednodenní túry měli něco do batohu. Během  výpravy je možné doplnit jídlo v místních obchodech a můžeme se také domluvit na společném vaření na chatě v Apusenkách.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 11 490 Kč Cena
11. 4. - 18. 4. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 1x ubytování na horské chatě Curmatura
 • 2x ubytování v apartmánu v Brašově
 • 3x ubytování na horské v Apusenckých horách
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (muzea v Brašově, hrad Bran, atd. Dohromady maximálně 300Kč)

Co cestou uvidíš

1. den:
Potkáme se společně v Expediční klubovně v Brně, dáme si kafe a probereme plány celé výpravy. Jak se trochu poznáme, nalodíme se do auta a vyrazíme na dlouhý noční přejezd do Rumunska.

2. den:
Zastavíme ve městě Sibiu, dříve hlavním centrem německého Sedmihradska a protáhneme si nohy po noci v autě procházkou krásným historickým centrem. Můžeme se podívat do místního skanzenu, nebo na typický opevněný kostel, který ukazuje poměry, které vládly na hranici s Osmanskou říší. Odpoledne začneme stoupat první výškové metry na horskou chatu Curmatura v pohoří Piatra Craiului. Cesta vede impozantním vápencovým kaňonem Prăpăstiile Zărneștilor. Chata je otevřena celoročně.

3. den:
Podnikneme jednodenní túru na hřeben a vylezeme si na jednu z mnoha dvoutisícovek nad chatou - dle sněhových podmínek vybereme trasu. Z vrcholu hřebene je krásný rozhled na Transylvánskou planinu schovanou v pohůří karpatského oblouku. Večer sejdeme z chaty zpět k autu a přejedeme do města Brašov, kde se ubytujeme na 2 noci v apartmánu a vyrazíme si prohlédnout město.

4. den:
Přejedeme do lázeňského města Predeal, odkud vystoupíme na vrchol Țigăi (1699 m) v pohoří Piatra Mare. Pokud vše stihneme navštívíme hrad Bran, spojovaný s hrabětem Drákulou (I když laždý ví, že jeho pravé sídlo leží v pohoří Fagaraš, stále se jedná o nádhernou pevnost). Spaní v Brašově v stejném apartmánu.

5. den:
Dnešní den se budeme posunovat pomalu na západ do pohoří Apuseni. Na chvíli ještě prohlédneme okolí Brašova, a to konrétně opevněný kostel v Prejmeru. Kolem oběda se stavíme v pevnostním městě Alba Lulia. Odpoledne dojedeme do Turdy, kde se zajdeme podívat do ohromujících solných dolů Turda. Večer strávíme na chatě v srdci Apuseských hor.

6. den:
Vyrazíme k ohromujícím ponorným hradům - Cetăţile Ponorului - jeskyně s největším vstupním domem v Evropě. Odtud se přes ledovou jámu Avenul Borțig vydáme k jezírku Izbucul Galbena a podle počasí se rozhodneme, jestli budeme postupovat přes lana a řetězy kolem vodopádu nebo jestli zvolíme alternativní trasu. Na závěr navštívíme vyhlídku Piatra Galbenei a pak už hurá domů! Trasa bude dlouhá přibližně 17 km. Trasa se dá zkrátit.

7. den:
Pokud nám to počasí dovolí, pokusíme se zdolat nejvyšší horu Apusenského pohoří, Cucurbăta Mare. Ta se tyčí do výšky 1 849 metrů a výchozím bodem bude vesnice Vartop. Po horské stezce dojdeme na vrchol hory Piatra Grăitoare (1 658 m), odkud se tyčí holý hřeben a po něm budeme pokračovat přes kopec Vârful Biharia (1 597 m) až k našemu cíly - Cucurbăta Mare. Odtud sejdeme do vesnice Avrămești, kde si dáte něco dobrého na zub a průvodce mezi tím dostopuje pro auto. Trasa bude dlouhá přibližně 19 km. Trasa se dá zkrátit klidně i na polovinu. Spaní na chatě

8. den:
Zabalíme si věci a vyrazíme na cestu zpět do ČR. Podle domluvy a chuti se můžeme zastavit na termály v Miskolci. Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace