Karavšin - asijská Patagonie - PLNO

Termín 14 - 27. 08. 2022
OdjezdLetiště Praha / Vídeň
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce778
Účastníků9
Cena15 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán - Karavšin. Tato oblast kolem údolí Kara-Suu a Ak-Su je nejlepší místo na lezení big wallu v celé Asii. Aby ne! Vertikální kilometrové stěny nenajdeš jen tak někde, a proto se toto pohoří stalo Mekkou pro horolezce a přezdívá se mu "asijská Patagonie". My máme skromnější cíle, místo zdolávání kolmých stěn zde budeme "pouze" trekovat. To nám ale nezabrání na chvíli se zasnít, jaké by to bylo viset na závěsném stanu půl kilometru nad zemí. Nemusíš se bát - to vše z bezpečí zelených rozkvetlých luk, kterých bude v údolí nespočet. Je s podivem, že i přes kolmé štíty a stříbrné ledovce jsou údolí široká, dobře schůdná, plná alpských luk, průzračných bystřin a života. Celý trek absolvujeme na začátku sezony, kdy nepotkáme téměř ani živáčka. Ostatně tato bohem zapomenutá oblast nehostí davy trekařů nikdy. Pouze v zelených údolích nám budou dělat společnost pastevci se svými stády. Region je špatně přístupný a po dlouhou dobu byl i oblastí bojůvek místních kmenů, teprve teď se do něj pomalu vrací život. Pokud chceš zažít nevšední zážitek v ještě nevšednější zemi, neváhej a přidej se ke mně. Dobrodružství totiž nečeká!

Ochutnávka

Náročnost 4

Vícedenní trek s těžkým batohem s pasážemi v nadmořských výškách nad 3 000 m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Nejedná se o jednoduchý trek a je opravdu potřeba, aby účastníci měli zkušenosti s pobytem ve výšce nad 3 000 metrů. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jan Haráč

S Honzou jsem měl to štěstí potkat se již před deseti lety. Dlouhá léta jsme spolu intenzivně cestovali do všech koutů světa. Od nejvyšší hory Afghánistánu - Noshaq 7492m, Tádžikistánu, Pákistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži, Ruska až po našemu srdci blízké Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, kterému věřím nade vše, a proto se nemusíš bát, bude o Tebe dobře postaráno a věřím, že Tě obohatí o své zkušenosti! V létě 2017 jsme společně podnikli expedici do Pákistánu, při které jsme se pokusili o prvovýstup na Sugulu peak ZDE. Kromě toho Honza vyrábí skvělé péřové spacáky Patizon!

Web janharac@gmail.com 739513610 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace a případná pomoc je daleko. Budeme přecházet jedno čtyřtisícové sedlo a pokusíme se vylézt na technicky nenáročný 4 750 m vysoký vrchol (dobrovolné). Samozřejmě budeme dbát na postupnou aklimatizaci. Jistá rizika na horách vždy existují, ale zde nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i GPS a satelitní zařízení, takže nás ani mlha nezastaví!

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Oš. Z Oše pojedeme místní dopravou do Ozghoruše. Odtud už půjdeme po svých. Odlet domů z Oše.

Ubytování

Během treku budeme samozřejmě spát ve stanu. Nutné budou spacáky s komfortem lehce pod nulou. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hostelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není občerstvení zajištěno, stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Je možné, že v půli treku si budeme moct koupit od pastevců chléb a sýr. Spoléhat na to ale nebudeme, proto si vše potáhneme na zádech,  takže je dobré volit skladné a lehké potraviny, ideálně dehydrované pokrmy. Vody bude dostatek, je však dobré mít s sebou dezinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků. V informačním emailu pošleme seznam jídla, co si běžně člověk bere na hory - můžeš se inspirovat :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Nebudeme potřebovat věci na ledovec. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země

Shrnutí

15 990 Kč  Cena
14. 8. - 27. 8. 2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu, hotely, kempy.
 • Veškerou dopravu na místě dle programu (Oš - Batken - Ozghoruše - Oš)
 • Povolení do pohraničí (40 USD)
 • Průvodcovské služby Expedition Clubu včetně příspěvku na kurzy
 • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer + GPS a mapové podklady v elektronické i tištěné formě
 • Práci mou a mých kolegů 
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenky do Kyrgyzstánu
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš?

1. den: Odlet z Prahy

2. den: Podle letenek poletíme buď s přestupem v Istanbulu do Oše nebo bude následovat mezipřistání v Biškeku a pak do Oše. Pokud budeme mít čas, prohlédneme si Bishkek. Podle příletu se půjdeme ubytovat do guest housu a večer zajdeme do města nasát místní atmosféru.

3. den: Navštívíme Ošský bazaar, kde dokoupíme poslední výbavu. Odpoledne se přesuneme do Ozghoruše, cíle naší cesty, odkud třetí den ráno vyjdeme na náš trek. Spaní v místních v letních chatkách. 

4. - 12. den: Den D. Vydáme se na 120 km dlouhý trek do hlubin turkestánského hřebene. Přejdeme několik třítisícových sedel, jedno dokonce čtyřtisícové. Náš hlavní cíl ale nejsou sedla, jsou to výhledy. Již třetí den dojdeme pod kilometrové velikány v údolích Kara-Suu a Ak-Su. Následující dny půjdeme na lehko co nejhlouběji do údolí, kde se "namáčkneme" co nejvíce pod kolmé stěny. Kdo chce, může tyto dny využít pro relax s dobrou knihou. Během těchto dnů rovněž prozkoumáme údolní ledovce. Uvidíme vrcholy Iskander Peak (5 120 m), Admiralteyets Peak (5 090 m), Ak Suu Peak (5 355 m), Aktyubek Peak (5 125 m), Pyramidnij Peak (5 500 m), Kara Suu Peak (5 011 m), Pik 4810 (4 810 m) a spoustu dalších. Poté se vydáme přes sedlo Ak-Tjubek (4 300 m) zpět. Budeme spát ve výšce 4000 m a ze sedla se pokusíme vystoupit na bezejmenný vrchol (4 750 m) lehkým terénem (dobrovolné). Orientační trasa treku ZDE. Podle síly skupiny můžeme ujít více/méně. V závěru treku dojdeme večer do Ozghoruše, kde na nás bude čekat odvoz do Oše.

13. den: Ráno návrat zpět do Oše. Odpoledne si zajdeme na známý Oš market, kde nakoupíme dárky. Projdeme si město a večer oslavíme zdárně ukončený trek. 

14. den: Odlet domů do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace