Kyrgyzstán - výstupy - PLNO

Termín 15 - 27. 07. 2022
Odjezdupřesníme dle letenek
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce779
Účastníků9
Cena15 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor a tisíců jezer. Země pastevců. Země Ťan-Šanu. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m. Začnu nejdřív tím, proč je pro mě jednou z top destinací. Vždy mě fascinovaly hory, a  to především strmé dechberoucí skalní stěny. No a Kyrgyzstán je čistě náhodou takovýchto stěn a hor plný. Navíc je to země přeci jen trochu odlehlejší a nepatří mezi největší bašty světového horolezectví, proto spousta těchto stěn dosud nepocítila dotek lidské ruky, a tudíž ani na jejich vrcholu zatím ještě nikdo nestanul. Tento fakt jen umocňuje pocity, které jsem popsal výše. Je vzrušující objevovat nové a vydat se do míst, která nejsou pro každého!

Do této krajiny se vydáváme již 7 let po sobě a často chodíme krásný trek za Karakolem. Pár let zpět jsme objevili krásnou, zapomenutou oblast na jihu, která nás rovněž uhranula, a proto tam jezdíme každý rok. Řeč je o pohoří Кичик-Алай. Vzhledem k množství vrcholů, lze mezi techničtějšími výstupy nalézt i také, které spadají do škatulky „choďáky“. I přesto nebude nikdo o nic ochuzen. Budeme putovat od rozkvetlých travnatých strání, až po rozeklané kamenité ledovce. Dostaneme se do odřízlých částí hor, půjdeme po ledovci. Projedeme se Jeepem po krkolomných cestách a užijeme si nekonečné výhledy. To vše završíme výstupem na pětitisícovku Pik Skobeleva. (5 051 m). Jako třešničkou na dortu bude výhled na sedmitisícový vrchol Pik Lenina, který budeme mít z vrcholu Pik Skobeleva jako na dlani.

Ochutnávka


Náročnost 3+

Výstupy na vrcholy nad 4000 m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Na druhou stranu nepůjdeme extrémně dlouhý trek na těžko a výstupy povedeme na lehko ne technickým terénem. Myslím si, že tohle je akce pro každého, kdo si chce vyzkoušet svoji první pětku v opravdu odlehlé a zajímavé lokaci :-) Zdravým předpokladem je zkušenost s delšími (5 dní +) treky v horách na těžko.


Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Petr Tobolák

Svatojakubskou stezku chodí už dneska každý. Tak proč si ji třeba neprojet na kole?! A aby to nebylo málo, tak tam dojet rovnou ze Zlína, odkud Petr pochází! Vylézt nejvyšší aktivní sopku na světě 6880m? Není problém!  Péťa má prostě rád výzvy a aby toho nebylo málo, vždycky ještě něco přidá. Proto je cestování s ním jeden velký zážitek, který ještě okoření spoustou cestovatelských historek. Petr je prostě srdcař. Parťák do nepohody a hlavně bavič! Mezi lidmi je jako doma. Patří mu totiž Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a do které Tě určitě moc rád pozve. Tak co, jseš ready na tuhle hru? :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 
Facebook Web p.tobolak@seznam.cz 776 741 140 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. V NP Ala Arča se ovšem není čeho bát, budeme se pohybovat kousek od města a pomoc je blízko. Na Alaji je to už trošku horší, ale budeme pořád do 1. dne od cesty pro jeepy. Výstupy sice vedou po ledovcích, ale jsou velmi mírného sklonu a relativně bez trhlin. Např. na Pik Skobeleva není ani třeba lano. Budeme je ale samozřejmě mít s sebou. A neboj se budeš zaškolen/a do ledovcové problematiky a naučíš se základní techniky chůze po ledovci a záchrany. 

Sečteno a podtrženo, jistá rizika zde existují, ale nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. V oblasti je navíc provozuschopný vrtulník, který je využíván zejména pro komerční účely, ale v případě nouze může být použit pro záchrannou akci. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i satelitní přístroj Garmin InReach Explorer +, takže si můžeme kdykoliv zavolat pomoc.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku pojedeme Maršrutkou do NP Ala-Arča, tam pak pěšky. Následně nás čeká celodenní přesun do města Osh, ze kterého pojedeme soukromým jeepem do hor. Návrat do Bishkeku. Je zde možnost odletět již z Oshe nebo tady zůstat a dále si trekovat.

Ubytovaní

Během pobytu v horách budeme spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hostelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmě vyzkoušíme také místní speciality a pochutiny, ale například instantní potraviny vhodné pro rychlou přípravu v horách na vařiči se zde shánějí těžce. Během treku nebude možnost doplnění zásob, proto je dobré volit skladné a lehké potraviny. ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není, je však dobré mít s sebou desinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země. 

Shrnutí

15 490 Kč Cena

15. - 27. 07. 2022

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu 
 • Veškerou dopravu na místě (maršutky, pronájem soukromých jeepů)
 • Satelitní přístroj a aktivace tarifu pro oboustrannou komunikaci
 • Společné vybavení pro pohyb na ledovci (lana, šrouby, vysílačky ...)
 • Průvodce
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění CK proti úpadku
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky do Kyrgyzstánu a vnitrostátní přelet do Oshe
 • Jakékoliv případné vstupy

Co cestou uvidíš

 

1. den:  Odlet z Prahy a přílet do Biškeku. 

2. den: Dokoupení zásob. Přesun do NP Ala-Arča kousek za Biškekem, který se pro nás na pár dní stane útočištěm. Pohoří využijeme primárně jako aklimatizační oblast před přesunem na jih. Trek do Campu Raceka 3200 m. Spánek ve stanu.

3. den: Lehké procházky. Přesunutí tábora do 3600 m, kde budeme spát ve stanu. Poté se přesuneme k bivaku Nauka 3900m, kde strávíme 2 hodiny pozorováním majestátní stěny Pik Semjonova Ťanšanského (4895 m). Ještě týž den atakujeme hranici 4000m a sejdeme ke stanům. Postupné aklimatizování :-) 

4. den: Pokud budou na tom všichni dobře, tak se již 4. den pokusíme vyjít na vrchol Pik Učitel 4541m. Obecně je zde možnost výstupů na celé týdny, ale nám bude tento vrchol stačit. Sestup do Biškeku. Spaní hotel

5. den: Celodenní přesun do Oshe 

6.  - 10 den: Dokoupení zásob. A přesun jeepem 120 km do hor (3 hod). Trek do BC Pik Skobeleva . V rámci treku překročíme 4 400 m vysoké sedlo. Následný výstup na vrchol Pik Skobeleva (5 051 m) z jižní strany. Z vrcholu budeme mít jak na dlani výhled na Pik Lenina 7 132 m.  Výstup přizpůsobíme podmínkám a síle skupiny, ať máme rezervu. Následný sestup na jižní stranu hor do vesnice Kashka-Suu. Nepůjdeme ted okruh, ale půjdeme z bodu a do bodu B.

11. den: Přesun zpět do Oshe, prohlídka města (UNESCO). Prošmejdění místních trhů, nákup cetek, prohlídka památek, ochutnávka místních dobrot atd. Spánek v hotelu.

12. den: Přejezd / přelet letadlem zpět do Bishkeku. Dost možná bude v létě existovat přímá letecká linka z Oshe do Istanbulu, kterou využijeme. Pokud poletíme rovnou z Oshe, můžeme ušetřený čas využít např. pro návštěvu města Uzgenu na hedvábné stezce. 

13.den: Odlet zpět do ČR, Osh - Praha. Popř. odlet z Bishkeku den dříve, případně odlet přímo z Oshe.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Při nepřízni počasí (asi tak, jako že ráno vyjde slunce :D) je třeba mít rezervu.