Tádžikistán - Fanské hory - PLNO

Termín 01 - 12. 07. 2022
Odjezdupřesníme podle letenek
DestinaceTajikistan
Číslo akce782
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tádžikistán, divoká země centrální Asie sevřená mezi Alajským hřbetem a Pamírem. Jedna z nejhornatějších zemí na světě a také nejchudší ze zemí bývalého sovětského svazu. Právě tento stát v sobě ukrývá to, co máme nejraději - srdečné lidi, neposkvrněnou přírodu a prostor pro dobrodružství plynoucí z nevyzpytatelnosti místního prostředí. Na západní hranici Tádžikistánu se nacházejí Fanské hory. Oblast, o které jsi možná nikdy neslyšel, a pokud ano, určitě jen v dobrém. Mísí se tu prašné kamenné pláně s tyrkysovými jezery s až neuvěčitelně sytou barvou v kontrastu k ostatní krajině. Cestu údolími lemují pětitisícové vrcholy pokryté ledovci stoupající od cesty strmými stěnami. V této nehostinné krajině najdeš jenom místní pastevce se stády oslů, ruské horolezce připravující se na výstupy a hrstku podobných odvážlivců, jako budeme my. Vydáme se tu na téměř 100km dlouhý trek přes vysoko položená sedla (Chimtarga pass - 4740m) a ledovcové morény. Odměnou nám bude téměř každý den nádherné ledovcové jezero u kterého se utáboříme a spláchneme ze sebe prach a pot. S trochou štěstí narazíme na jurtu s místními pastevci, od kterých si koupíme chléb a borčš.

Malá ochutnávka


Náročnost 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Dubec

Požitkář, chovatel Husky, pedagog, Lyžař

Marťas chodí po horách už od mala a má je tak říkajíc pod kůží. Tatry, Fatra a hlavně Beskydy, do kterých se nedávno přestěhoval, jsou jeho domovským hřištěm. V zimě pravidelně brázdí všechny možné (i nemožné) svahy na lyžích. Stačí, aby se ve vzduchu objevily první vločky, a už v dílně pilně žehlí skluznici a s železnou pravidelností (hraničící s obsesí) kontroluje stav sněhové pokrývky. Aby ne, lyže jsou jeho vášeň už odmala a nejsou "dřívka", které by nedokázal zkrotit. Miluje všechny styly, ale ze všeho nejradši se koupe v prašanu při freeridu. Možná právě tato vášeň ho dovedla k další zálibě - chovu Sibiřského Husky. Kromě přítelkyně Lenky, tvoří jeho smečku dvě fenky Freya a Ayreene, se kterými se můžeš potkat i na výpravách. Věnuje se s nimi dogtrekingu, a do budoucna plánují i psí spřežení. Kromě toho je taky nadšený surfař, a tak ho tu a tam můžeš vidět i ve vlnách Atlantiku, nejčastěji někde mezi Francií a Marokem. Marťas skvěle doplňuje partu našich průvodců a pokud máš rád psy, nebo adrenalinové sporty, určitě najdete společnou řeč.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 

Facebook Web martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference

Doprava

Letecky, let pravděpodobně Praha - Istanbul - Dushanbe. K místní dopravě budeme využívat maršrutek, taxíků, UAZů a klidně i oslů, když na to přijde :) 

Ubytování

Většinu času ve stanech v horách. 4 noci strávíme také v guesthousu v Dushanbe a na pár nocí využijeme také zázemí horských kempů (např. camp Vertical-alaudin u jezera Alaudin).

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Já osobně dokoupím část jídla v Dushanbe. Ostatně, víš co je to Plov? Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat převážně na těžko v horách. Kvalitní výbava je proto důležitá. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země je potřebné vízum a platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu. Vízum stojí 30USD. 

Shrnutí

14 990 KčCena
1. - 12. 7. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v guesthousech, campech či chatách 
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Pronájem satelitního zažízení Garmin inReach vč. aktivovaného tarifu pro komunikaci
 • Případnou turistickou a ekologickou taxu za vstup do oblasti Fanských hor
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • pojištění CK proti úpadku
Cena nezahrnuje
 • vízum do Tádžikistánu
 • letenku + pojištění
 • jídlo
 • Jakékoli případné vstupy do památek, muzejí atp. 

Program

1. den: Odlet z ČR do Dušanbe. Přílet a program prvního dne bude záviset na konkrétním letu. Noc v guesthousu v Dušanbe.

2. den: Doplnění zásob na trzích a přesun jeepy do kempu Artuch, výchozího bodu do Fanských hor. Odtud se protáhneme krátkým výstupem po dlouhé cestě a přespíme u Kulikalonských jezer.

3. den: Začátek treku Fanskými horami, během první části překonáme Sedlo Alaudin, ze kterého se otevřou výhledy na centrální část hor, pětitisícovky Pik Zamok aj. U jezera Alaudin si můžeme dát Plov a odpočinout před další cestou.

4. den: Odpočinkový den kdy pouze vystoupáme cca 8 km podél říčky k Mutnoye jezerům

5. den: Výstup do kempu pod Chimtarga Pass, ve kterém is užijeme nejvyšší spaní za celý trek :) Na úpatí Chimtargy si užijeme pravý horský kemp pravděpodobně ve společnosti ruských horolezců.

6. den: Finální výstup do sedla vysokého 4740m a dlouhý sestup suťovištěm až k jezeru Balshoi Allo. Po dni v prašné suti je to krásná oáza se zelenými stromky a průzračnou vodou na koupání. 

7. den: Pokud budeme chtít, projdeme se nalehko k jezeru vrchní Allo. Odpoledne se vydáme na sestup k vesnici Voru, spát budeme pravděpodobně už v dosahu lidské civilizace na horských pastvinách. Cesta se tu ztrácí do bludiště stezek prošlapaných dobytkem a nejspolehlivější navigací jsou místní kluci pasoucí krávy, ti nás taky navedou na nejlepší místo na spaní.

8. den: Sejdeme do Vesnice Voru, kde si zaslouženě odpočineme, dopřejeme si skvělé jídlo, čaj a neodmyslitelné sladkosti, které se tu konzumují po kilech. Přespíme zde v guesthousu.

9. den: Přejedeme jeepy zpět do Dushanbe. Cesta zabere většinu dne, ale po cestě se vždy dá zastavit, občerstvit se u místních lidí a samo o sobě je takové cestování zážitek. Večer se ubytujeme v Dushanbe v Guesthousu.

10. den: Necháme si celý den na projití Dushanbe. Centrum města je až pompézně upravované. jak už to u autokratických států často bývá :) Místní tradicí jsou rozsáhlé zahrady, parky a především růže. Navštívíme bazaar oplývající kořením, projedeme se maršrutkou a můžeme si klidně zajít do kina na místní film.

11. den: Rezervní den pro případ, že bychom si program v horách protáhli. V případě volného dne si po společné dohodě vybereme některou ze zajímavostí v blíázkosti Dushanbe a zajedeme se podívat, případně podnikneme krátký výlet.

12. den: Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace