Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar - Poslední místo

Termín 27. 05. - 08. 06. 2022
Odjezd27.5. letecky z Prahy
DestinaceTurecko
Číslo akce787
Účastníků9
Cena16 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Bájný Ararat, nejvyšší hora Turecka a místo přistání noemovy archy. Pětitisícový vrchol odpradávna přitahuje lidskou pozornost. Někteří se ho vydávají zdolat kvůli výšce, jiní snad hledají důkazy o bájné arše. jistotou ale je, že z jeho vrcholku uvidíš daleko do Turecka, Arménie i Íránu, budeš popíjet čaj a hrát backgamon s kurdy v Dogubeyazitu. Díky biblickým příběhům, jeho vzhledu a monumentálnosti je Ararat v povědomí milionů lidí po celém světě a vytvořila se kolem něj zvláštní aura. Je-li na příběhu o arše kus pravdy nebo ne, to necháme na posouzení jiným. My jsme si ho vybrali ne proto, že bychom chtěli odkrývat dávno zapomenutá tajemství na jeho svazích, ale proto, že je to překrásná hora a protože toužíme poznat její ladné křivky pěkně zblízka na vlastní kůži. Jestli si troufneš, necháš si jako odměnu za výstup správně po turecku ostříhat vlasy :) Jistotou je, že Ararat je skvělou příležitostí pro získání zkušenosti s větší nadmořskou výškou. Nejedná se o technicky náročný výstup a navíc nabízí spoustu radostí okolo. Třeba turecké lázně hammam, nebo naprosto famózní kuchyni, které se rozhodně nebudeme vyhýbat!

Aklimatizaci na pětitisícový vrchol si užijeme v pohoří Kačkar vypínajícím se nad černým mořem. Krvinky a plíce si rozcvičíme krátkým trekem v rozdělené krajině, jejíž jedna strana je posetá lesy a čajovníky na kaskádových polích, zatímco druhá spadá drsnými kamennými svahy do dolin. Turci sami do hor nechodí a proto je toto trochu zapomenuté pohoří tak krásným cílem. Hlavně vyjdeme na nejvyšší vrchol Mt Kačkar (3923m) a zajistíme si tak kvalitní aklimatizaci.

Malá ochutnávka


Náročnost 3 z 5

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE. 

Průzkumník: Pokud se chcete zúčastnit této akce, už byste měli mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měli byste být schopni ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Bezpečnost

Na místě nehrozí žádné nebezpečí krom samotného pohybu v horách. Terén by se dal přirovnat k přístupným vrcholům Vysokých Tater. Vždy se také budeme pohybovat poblíž malých vesniček, ze kterých lze v případě problému z hor ustoupit. Riziko se samozřejmě skrývá v i v samotné výšce výstupu, proto budeme dbát na kvalitní aklimatizaci.

Průvodce

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. V Brně ho najdeš buď ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Doprava

Na cestě tam letecky z Prahy do Trabzonu. Odtud se budeme přepravovat pronajatou dodávkou jak do podhůří Kačkaru, tak při přejezdu do Dogubeyazitu a k Araratu. Zpáteční let z Igdiru do Prahy přes Istanbul. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 7 - 10.000 Kč a není v ceně výpravy.

Ubytování

Celkem 5x přespíme v guesthousu nebo hotelu. Na treku budeme spát ve stanech, většinou u nádherných horských jezer, nebo na loukách v údolí. Pokud budeme mít štěstí, třeba budeme pozvání k místním v některé z vesniček.

Stravování

Ve městech a během přesunů využijeme místní kuchyně - jídlo je tu totiž levné a výtečné. Ideální je proto si vždy vychutnat co místní nabízí a sledovat jak se jídelníček mění od pobřeží moře v Trabzonu po Íránskou hranici u Araratu. V průběhu bude možné zajít do místních obchodů, které jsou plně vybavené a doplnit zásoby. Na treku si poneseme jídlo na zádech.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

16 490 KčCena
27.5.2022 - 8.6.2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • 5x ubytování v hotelu (Trabzon, Kars, Dogubeyazit)
 • Kompletní náklady na místní dopravu - pronájem soukromé dodávky s řidičem na veškeré přesuny
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Permit pro výstup na Ararat (200 eur)
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Praha - Trabzon a Igdir - Praha, cena letenky vychází okolo 10 000 Kč
 • Případné vstupy do památek

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR přes Istanbul to Trabzonu.

2. den: Přílet do Trabzonu. Rovnou z letiště se přepravíme minibusem do města Rize, kde se ubytujeme a odpočineme si po dlouhé cestě. Večer se projdeme podél Černého moře, ochutnáme skvělou místní kuchyni a všudypřítomný čaj.

3. den: Ráno si dáme vydatnou snídani, doplníme zásoby a plynové bomby. Terénními auty se necháme převézt do horské vesničky Hazindak, kde nám nezbyde nic jiného než hodit batohy na záda a vyrazit po svých po úbočí hory Beştaş Tepesi (2948 m) nahoru do centra Kačkaru. Přespíme ve stanech u horských jezer.

4. den: Vykročíme do srdce Kačkaru. Vystoupáme na jeho nejvyšší vrchol Kačkar Dagi (3931 m). Místní vrcholky lemují drobné zbytky ledovců a za dobrého počasí uvidíme až k moři. Sestoupíme k jednomu z nejmalebnějších jezer Deniz gölü, u kterého budeme nocovat. 

5. den: Vyrazíme na dlouhý pochod centrálním Kačkarem. Naším cílem je vesnice Hacivanak. Stejně jako ostatní osady v Kačkaru je obývaná pouze v létě pastevci. Snad si tedy dopřejeme nějakého místního jídla, kdoví, možná u místních i přespíme.

6. den: Sejdeme do vesničky Elevit, kde nás okolo oběda vyzvedne dodávka s naším řidičem a přejedeme do historického města Kars. Večer si zajdeme na zaslouženou večeři do jedné z mnoha restaurací ve starém centru a posedíme u čaje a vodní dýmky.

7. den: Vypravíme se na celodenní prohléídku Arménského města Ani. Bývalé hlavní město Arménské říše je spektakulární podívanou, od vysokých křižáckých hradem po jeskynní obydlí i prostý fakt, že tu nikdy neproběhl pořádný archeologický výzkum a můžeš sem tam najít třeba kousek amfory. Večer se přesuneme pod Ararat do města Dogubeyazit. Spaní v hotelu.

8. den: Auty se necháme dopravit do vesnice Eli, odtud vystoupáme už po svých do základního tábora (cca 3200 m). Krátký aklimatizační výstup do 3500m. Spánek ve stanu.

9. den: Vystoupáme do druhého tábora ve výšce 4100m. Podle sil ještě vyrazíme dále nahoru k ledovci kvůli aklimatizaci až do výše 4500m. Spánek ve stanu.

10. den: Vrcholový den. Čeká nás 4-5ti hodinový výstup, který započne brzy ráno. Pokud nám vyjde počasí a síly, vystoupáme společně na vrchol Araratu. Sestup až do BC ve výšce 3200m. Spánek ve stanu

11. den: Sestoupíme do vesnice Eli a necháme se převézt do Dogubyeazitu. Ubytujeme se v hotelu a výstup řádně oslavíme. Zajdeme si na tržiště a do lázní. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko efes.

12. den: Rezervní den pro případ špatného počasí. Pokud ho nevyužijeme na Araratu, vyplníme ho nějakým zajímavým výletem v okolí Dogubeyazitu. Podle letenek možná odlet už ve večerních hodinách z Igdiru.

13. den: Přesun do Igdiru a odlet do ČR.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou.