Arménie - PLNO

Termín 25. 06. - 06. 07. 2022
Odjezdodlet z Vídně 25.6.2022
DestinaceArménie
Číslo akce797
Účastníků8
Cena16 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tvoje první čtyřtisícovka, arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťanství! To je Arménie - místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach. Místo, kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány. Země, jejíž jediná čtyřtisícovka čeká na tebe - Aragac, cíl naší výpravy. Ukážu ti ale taky kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva :) No a když aktuální politická situace dá, navštívíme i Náhorní Karabach, kde už nebyl Expedition Club 3 roky.

Malá ochutnávka

Děkujeme moc Peteru Majerčákovi za fotky. Pro jeho fotogalerii z Arménie klikni ZDE. Dále děkujeme účastníkům akce z roku 2019.
Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Video z minulé akce

Za video děkujeme Vojtovi Bednářovi (točeno v říjnu).

Náročnost je 2 z 5 

Pokud nebudeme brát v potaz Aragac, který je sice čtyřtisícovkou, ale lehkou, je tato výprava relativně nenáročná na Tvoji fyzičku. I výstup na Aragac se dá kdykoliv otočit, protože výstupovka je totožná se sestupovou trasou.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Bezpečnost na našich výpravách nebereme na lehkou váhu, a proto bude návštěva Náhorního Karabachu závislá na aktuální bezpečnostní situaci.  Situaci dlouhodobě sledujeme, po drtivou většinu roku je situace stabilní a není problém Náhorní Karabach navštívit. V případě bojůvek s Azery ovšem budeme stát stranou a najdeme si alternativní program. Vzhledem k tomu, že je Arménie velmi bohatá na přírodní i kulturní památky, nebude to problém. Arménie sama o sobě je bezpečnou zemí.

Cíl naší cesty

Cílem je užít si léto v Arménii, poznat místní lidi, popovídat s nimi o tom jaký vedou život, projít si zdejší kláštery a dozvědět se něco málo o jejich bohaté historii. Samozřejmě většinu času budeme trávit v horách, kde chceme nejen trekovat, ale taky si večer opéct něco dobrého na ohni a užívat si toho, že budeme úplně sami v nedotčené přírodě. Hlavním cílem výpravy je navštívit Náhorní Karabach a pokořit nejvyšší horu Arménie - výstup na Aragats je poměrně snadnou záležitostí - jedná se o turistický výstup, kde jedinou překážkou pro zdolání hory může být nadmořská výška - nicméně vzhledem k aklimatiazaci před výstupem to bude v pohodě.

Průvodce

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Doprava

Poletíme společně z Vídně do Jerevanu. Wizz air tam má přímý spoj. V Jerevanu na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa. V jednom autě bude max 4 lidi = žádné mačkání! Kdo by chtěl řídit 2. popř. 3. vozidlo, nechť napíše v přihlášce. Bude to sranda. Aktuální cena letenky je 5000 Kč

Ubytování

Polovinu nocí budeme spát v hotelu. Druhou půlku budeme spát ve stanu. Nezapomeň s sebou spacák s komfortem okolo 0.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo ale vozit nemusíš = zastavíme se nakoupit v místních supermarketech a průběžně budeme doplňovat co bude potřeba, stejně tak budeme chodit do místních restaurací a ochutnávat zdejší kuchyni = chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Během pobytu v přírodě si můžeš uvařit na plynovém vařiči, jen pozor - plynovou bombu do letadla neber = koupíme na místě.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE.

Víza a vstupní formality

Do Arménie nejsou třeba víza, ale je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců. Do Náhorního Karabachu si na místě zařídíme víza. Upozorňuji, že po návštěvě Náhorního Karabachu se stejným pasem nebudete moci navštívit Azerbajdžán. Rovněž nesmíte mít v pase razítko Azerbajdžánu (není to pravidlo, ale my to budeme chtít dodržet).

Shrnutí

16 990 Kč Cena
25. 6. - 6. 7. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Permity a poplatky spojené s návštěvou Náhorního Karabachu
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Vstupy (cca 500Kč)

Co cestou uvidíš?

Den 1: Odlet z Vídně - Wizz air – přímý let Jerevan. Přílet do Jerevanu v 20:40 hod. Potom co vyřídíme formality na letišti se půjdeme ubytovat.

Den 2: Ráno si půjčíme offroady, nesmrtelná Lada Niva :) Vyrazíme z Jerevanu do Areni, pojedeme se nejprve podívat na klášter Noravank a pak už nás čeká ubytování u moji známé v Areni – centru vinařské oblasti. Po cestě se zastavíme u známého klášteru Khor Virap s krásným výhledem na Ararat. Krátce odpočineme a večer nás čeká koštovačka vína a seznamovací party!

Den 3: Ráno si dáme dobrou snídani a pak vyrazíme do skalního města Goris – projdeš se po lanovém mostě a uvidíš spoustu jeskyní a domečků zabudovaných do svahu, kde kdysi bydleli lidé. Odpoledne přejedeme do Tatevu – tam tě čeká prohlídka asi nejslavnějšího arménského kláštera. Potom co projdeme tři klášterní kostely vyjedeme pod horu Aramazd 3399 m.n.m. Spát budeme ve výšce 2.700 m.n.m. Nocleh ve stanu.

Den 4: Ráno odcházíme na lehko. Jdeme na vrchol Aramazd 3.399 m.n.m. = 7 km (700 m nahoru a 700 m dolů). Pokud vyjde počasí tak budeme mít parádní výhledy až na biblický Ararat. Návrat k autům a přesun do Tatevu, kde si dáme oběd. Kdo chce, může jet na druhou stranu údolí lanovkou. Odpoledne si dáme koupání v minerálních pramenech pod Tatevem.  Pokud budeme stíhat, přesuneme k Arménskému Stonehenge – Karahundj, kde taky přespíme. 

Den 5: Návštěva Náhorního Karabachu je závislá na aktuální bezpečnostní situaci. Pravděpodobně až na místě nebo krátce před odletem ti dá průvodce vědět, jestli pojedeme do Náhorního Karabachu nebo si uděláme alternativní program. Pokud bychom jeli do Karabachu, projeli bychom Lachin corridor a přejeli bychom do hlavního města kde taky přespíme v hotelu / u místních. V případě, že by to nebylo možné nebo bylo riziko velké  navštívíme nejjižnější části Arménie okolo města Kajaran a hory Baghatssar.

Den 6: Ráno nahodíme naše offroady Lada Niva a přejedeme přes do nížin k jezeru Sevan, popř. se pokusíme projet okolo jezera Boyuk Alagol – kde se ti otužilejší mohou okoupat. Sevan je obrovské jezero, kde uvidíš zase trochu jinou Arménii. Poté  pojedeme do oblasti okolo města Dilijan – kde taky přespíme v hostelu / u místních.

Den 7: Ráno vyrazíme na vrchol Yeghjervasar a odpoledne si najdeme hezké místo na stanování po cestě k jezeru Parz. Přespíme ve stanu.

Den 8: Ráno se vrátíme zpět k autům a přesuneme se ke klášteru UNESCO = klášter Geghard, ten společně projdeme, koupíme místní sladký koláč a pak zapneme čtyřkolky, zamkneme diferenciál a vyrazíme opět do drsného horského terénu. Vyjedeme až pod horu Azhdahak (3597 m.n.m), kde přespíme.

Den 9: Ráno spolu vystoupíme na vrchol Azhdahak – je to krátká procházka, protože autem dojedeme kousek pod vrchol. Potom se vrátíme zpět k atutům a pojedeme přes Jerevan, kde doplníme zásoby pod nejvyšší horu Arménie – Aragats. Autem vyjedeme až k jezeru ve výšce 3.200 m a najdeme si hezké místo na stanování. Večer můžeme zajít na tradiční polévku a připravíme se na výstup.

Den 10: Brzy ráno tě čeká výstup na nejvyšší horu Arméni – Aragats. Ten má 4 vrcholy, našim cílem bude západní vrchol s výškou 4.001 m.n.m. – jedná se o turistický výstup, takže pokud by Aragats měl být tvou první čtyřtisícovkou, tak je to ideální hora na to vyzkoušet si takovouto výšku. Po dosažení vrcholu sestoupíme zpět k autům, dáme si chvilku pohodu a pak už sjedeme dolů do Jerevanu. Nocleh v Jerevanu v hostelu.

Den 11: Prohlídka Jerevanu – uvidíš muzea, vyhlídky, zajdeme na dobrý oběd a taky super večeři. Půjdeme se podívat na památník Arménské genocidy – muzeum, které projdeme tě určitě dostane, povyprávíme o Arménské historii a na závěr dne zajdeme i do výrobny Arménského koňaku, abychom mohli okoštovat a třeba si i nějaký koňak koupit domů. Večer nás čeká závěrečná party!

Den 12: Všechno jednou končí a tak zajedeme na letiště vrátit naše offroady a pak už sedneme na letadlo a vyrazíme domů. 

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.