Skandinávie - Lofoty - PLNO

Termín 01 - 14. 07. 2022
Odjezd3.7. letecky z ČR
DestinaceNorsko,Skandinávie,Finsko
Číslo akce825
Účastníků8
Cena20 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Strmé zelené hory, modré moře, průzračné fjordy a klidná pestrobarevná městečka - Lofoty. Vylezeš se mnou zdejší zubaté hory, protáhnu tě rybářskými osadami a na konci dne se budeš moct kochat půlnočním sluncem, zrcadlícím se na mořské hladině - no prostě romantika :-) Zavedu tě na nádherné pláže s bílým pískem a pokud na to máš, tak si v Severním moři i zaplaveme - takže začni doma trénovat pod studenou sprchou! Lofoty jsou drsná krajina a patří k ní taky drsní Vikingové - určitě projdeme některé z jejich osad. Až se ti zprotiví vůně tresek a spaní na plážích Lofot, vydáme se po proslulé Cestě krále Olafa zdolat nejvyšší horu Finska – Halti. A protože budeme na severu a chceme jít vždy nejdál, co to jde, vyrazíme spolu podmořským tunelem na nejsevernější bod Evropy - Nordkapp! Trek na samotný konec Evropy, ledový bar, studený vítr ve vlasech a v dálce jen Arktida...

Výpravu na nejsevernější výspu Evropy ti navíc zpříjemníme úpravou cesty - obě cesty lze absolvovat letecky. Ušetříme tak nejen svoje zadky od sezení v autě, ale taky drahocenný čas, který můžeme věnovat poznávání Norska. Průvodce tě totiž bude čekat s dodávkou v Trondheimu a zpět poletíš pohodlně z norského Bodo. Cestu tam lze absolvovat i autem se spaním na trajektu, rozhodnutí je jenom na tobě :) Podle toho se liší datum tvého srazu, viz program.

Malá ochutnávka

Video ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Eva Mariánková

Evču máme v našem týmu zatím krátce, ale sama toho už zvládla zažít spoustu. Nejsou jí cízí dlouhé přechody hor, prašan vířící pod lyžemi, nebo lano, cepíny a exponovaný terén zimního lezení. Našel bys ji s úsměvem usazenou v seakajaku, i u ohně s přáteli. Je prostě stejným tulákem a dobrodruhem, jako jsme my. Kus svého života prožila s nohama otočenýma vzhůru nohama na Novém Zélandu, procestovala s palcem nahoře Evropu a marshrutkou zbytek světa. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
 • Licencovaný instruktor lyžování a snowboardingu MŠMT


eva.mariankova@email.cz +420 606 036 711 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí.

Na Lofoty, respektive do Trondheimu, letíme. Tam nás bude čekat naše expediční dodávka, kterou projedeme Lofoty a pak taky cestu na Nordkapp a zpátky na jih do Bodo. Chceme šetřit tvůj zadek, abys nemusel jezdit autem tam i zpět. Proto můžeš obě cesty letět. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Po domluvě je možné přidat se na cestu na sever k průvodci a projet se trajektem z Dánska do Bergenu a na sever do Trondheimu. V tom případě je odjezd brzy ráno 1.7.2022

Ubytování

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech, většinou ve volné přírodě, ale pár nocí i v kempech se sociálním zařízením. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

Cestou budeme po společné domluvě zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto moc do místních restaurací nechodíme a vaříme si sami = vařič a kuchařku s sebou :-) Jídlo řešíš sám za sebe - z domu si nějaké zásoby vezmi, ale rozumně, abychom to zvládli naložit do auta.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

20 490 Kč  Cena
1. - 14. 7. 2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Náklady na dopravu dodávky do Trondheimu
 • Poplatky za kempy (min. 5x spaní v kempu se zázemím)
 • Trajekt: Moskens - Bodo
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu.
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Letenka do Trondheimu a zpáteční z Bodo do ČR
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Ranní odjezd auta z Brna. Trasa přes Prahu - Hamburk do dánského Hirtshalsu. Tady se nalodíme na noční trajekt a odpočineme si v pohodlí kajuty na cestě do Bergenu.

2. den: Celodenní přejezd z Bergenu k Trondheimu, nemusíme nikam spěchat. Rozložíme si cestování tak, aby nám to bylo pohodlné a ideálně se zastavíme po cestě na některém z mnoha zajímavých míst. Přespíme pod stanem u auta a další den zamíříme do Trondheimu vyzvednout ty, kteří poletí do Norska letadlem.

3. den: Potkáme se společně v Trondheimu se zbytkem skupiny. Zajdeme si projít Trondheim, užijeme si trošku kultury a odpoledne se přesuneme severněji směrem k NP Rago. Spát budeme po cestě ve stanu buď na pláži fjordu nebo jezera.

4. den: Dokončíme cestu na sever za polární kruh a dáme si krásny trek v NP Rago přes ledovcem ohlazené plošiny s výhledy do hlubokého údolí s řekou „velkého lesa“ Storskogselva a kolem vodopádu Litlverivassforsen. Spaní ve stanu opět ve stanu volně v přírodě.                

5. den: Protáhneme si nohy, připravíme zadky na další porci kilometrů v autě a vyrazíme k hlavnímu cíli naší výpravy - na Lofoty. Už to ale není daleko :) Cestu si navíc zkrátíme trajektem z Bodo. Přejedeme do neoficiálního hlavního města Svolvær, odkud vyrazíme pod horu Glomtinden. 

6. den: Dopoledne navštívíme Henningsvær, úchvatný rybářský přístav rozkládající se na několika ostrůvcích, pak tě čeká přejezd po malebné silnici vinoucí se převážně po pobřeží ke starodávné slavnostní síni Lofotr. Noc strávíme na Kvalvika beach (pokud znáš dokument Na sever od slunce, tak tohle je ta pláž). Spaní ve stanu v přírodě.

7. den: Tenhle den tě čeká osada Reine a Nusfjord (UNESCO), což je asi nejkrásnější rybářská vesnička, jakou jsem kdy viděl. Pak si dáme trek nad lofotskými jezery na nejvyšší horu Moskenesveien (1029m) a strávíme noc u jezer pod ní. Trasa bude tento den poměrně náročná a dlouhá (cca 12km a nastoupaných 2000m).

8. den: Brzo ráno vyjdeme na vyhlídku mezi jezery Krokvatnet a Tennesvatnet, vrátíme se k autu a pojedeme si prohlídnout rybářskou osadu s nejkratším názvem na světě - Å. Opoledne nasedneme do auta a vyrazíme směrem k Halti. Spaní ve stanu pod nástupem na trek k Halti, nebo po cestě u některého z krásných jezer.

9. den: Halti je nejvyšším vrcholem Finska (1324m) a byla by rozhodně škoda ho vynechat. Na vrchol se vydáme z Norské strany a výstup nám zabere celý den. Stojí to ale za to. Mineš stáda sobů i klasické chaty využívané turisty, no prostě paráda. večer se vrátíme k autu a přespíme opět u něj, nebo se podle času posuneme o kousek severněji směrem k Nordkappu.

10. den: Cesta na nejsevernější bod Evropy - Nordkapp - budeme se kochat, protože pojedeme po cestě, která kopíruje norské fjordy a jsou to pohledy, co fakt stojí za to :-) Odpolko dojedeme k tunelu, přes něj pak na ostrov Mageroya a na Nordkapp! Všichni turisti si to namíří ke stanici, kde se dá parkovat a kde si řeknou - nejsevernější bod - ale prdlačky! Protože ten skutečně nejsevernější bod si člověk musí zasloužit! A proto nahodíme bágly a zahájíme postup na nejsevernější bod Norska a až tam dojdeme, tak se tam nejenom pokocháme pohledem směrem na Špicberky a Arktidu, ale taky si dáme koupání a přespíme tam! 

11. den: Ráno vyrazíme zpět k autu a odpoledne se stavíme na stanici, takže pokud budeš chtít razítko, pohled nebo suvenýr, tady budeš mít možnost. Potom pojedeme směr Alta, kde přespíme na pláži. Večer ogrilujeme nějakou rybku a probereme zážitky z Nordkappu. 

12. den:  Ráno si namasírujeme zadky, sedneme do dodávky a pofičíme do městečka Kautokeino, které je kulturním centrem Sámů. Zajdeme se podívat do skanzenu, který opravdu stojí za to. Odpoledne vyrazíme zpět na jih směrem k Bodo.

13. den: Rezervní den, který si ponecháme pro větší svobodu programu. Můžeme se libovolně rozhodnout, jestli ho využijeme pro delší pobyt na lofotech, náhradu za den špatného počasí, nebo si jen zvolníme časy přejezdů. Pokud nám opravdu zbyde, vezmeme tě do NP Sallfjellet Svartisen jižně od Bodo, mezi ostrá, ledovcem vyříznutá údolí s hladkými skalními štíty a zbytky sněhu přetrvávajícími i v létě.

14. den: Každý příběh má svůj konec. Odlet z letiště v Bodo přes Oslo nebo Brgen zpět do ČR.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.