Kyrgyzstán - treking v Ťan-šanu

Termín 09 - 22. 09. 2022
Odjezdletecky z Prahy
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce831
Účastníků9
Cena15 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor, tisíců jezer a divokých koní. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n. m. Podnikneme tu osmidenní trek až k patám nejvyšších vrcholů Ťan-Šanu. Pokloníme se sedmitisícovým ledovým velikánům Chan Tengri a Pik Pobědy. Naše cesta povede z rozkvetlých travnatých strání a šťavnatých pastvin až po rozeklaný kamenitý ledovec Inylček v samotném srdci hor. Cestou překonáme nejednu překážku v podobě divokých ledovcových řek, strmých horských svahů a sedel, z nichž některé dosahují výšky 4000 m n. m. Poznáme drsnou i přívětivou tvář hor. Nebude to snadné, poneseme si veškerou výbavu s sebou a takřka po celou dobu nepotkáme civilizaci. Bude to výzva, ale ze země ke hvězdám vyšlapaná cesta nevede. Odměnou nám bude odlehlost a samota tohoto nezkaženého koutu země a panenské přírody, daleko od zástupů turistů cvakajících fotoaparáty a přeplněných horských magistrál, kde potkáme snad jen pastevce a jejich stáda jaků, ovcí a koní. 

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky účastníkům minulé akce.

A za krásné video patří dík Radoslavu Hyžovi :-) (Na delší variantu videa se koukni tady. Stojí rozhodně za to!)


Náročnost 4 z 5

Vícedenní trek s těžkým batohem s pasážemi v nadmořských výškách nad 4000 m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Odlehlost oblasti, do které půjdeme, výrazně zvyšuje náročnost. Nutné jsou zkušenosti s podobným typem výprav (přechody pohoří, horské treky, horské výstupy atd.).
Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. Jistá rizika zde tedy existují, ale nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. V oblasti je navíc provozuschopný vrtulník, který je využíván zejména pro komerční účely, ale v případě nouze může být použit pro záchrannou akci. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy a GPS i satelitní zařízení Garmin inReach Explorer+ a v případě potřeby si můžeme zavolat pomoc.

Průvodce

Markéta Peggy Marvanová

Holka, co se ráda směje a podniká ty nejdelší extrémnější cesty nejen na kole. Markéta Peggy Marvanová se zcela vymyká škatulkám. Nejen svou povahou, nýbrž i sportovními výkony. Při prvním pohledu byste neřekli, že pro tuto malou blondýnku, budou závody na 24 hodin či 1000 mil s nadsázkou řečeno příliš krátké. Dokončila a později i vyhrála nejdelší MTB závod světa The Great Divide Race na 4500 km přes celé USA. Jako první člověk dokončila 1000 kilometrů dlouhou výzvu za polárním kruhem. Své největší sportovní výzvy navíc spojuje s velkými charitativními sbírkami. Mrkni na její web a instagram, stojí to za to! 

Málokdo si to ještě pamatuje, ale Peggy v roce 2014/2015 průvodcovala jedny z prvních výprav klubu, takže je to čest jít ji zpátky ve svých řadách :)

Facebook Web peggy6595@gmail.com 776396818 Reference

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku nás čeká pozemní přesun do Karakolu, cca 6-7 hodin místní dopravou (maršrutka nebo taxík) a z Karakolu ranní maršrutkou cca 2 hodiny jízdy do Šacht Džergalanu, který bude výchozím bodem treku. Odtud už půjdeme po svých až na ledovec Inylček. Doprava zpět do Karakolu bude zajištěna terénním vozem z campu Džailoo.  Cena letenek se pohybuje kolem 12000 Kč. 

Ubytování

Na treku budeme spát ve vlastním stanu a poneseme si proto kompletní výbavu na trek s sebou. Minimálně 4x přespíme v místním guesthousu a jednou v jurtě na stepích za Karakolem.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmě vyzkoušíme také místní speciality a pochutiny, ale například instantní potraviny vhodné pro rychlou přípravu v horách na vařiči se zde shánějí těžce. Během treku nebude možnost doplnění zásob, proto je dobré volit skladné a lehké potraviny, ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není, je však dobré mít s sebou dezinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků.

V informačním emailu pošleme seznam jídla, co si běžně člověk bere na hory. Můžeš se inspirovat :-)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Expediční půjčovnu najdeš ZDE

Vstupní formality, vízum a očkování

Vstup do Kyrgyzstánu je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu. Pro trek k Inylčeku je nutný také permit od vlády, který obstaráme společně a je v ceně výpravy.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Jaké očkování ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

15 490 KčCena
9. - 22. 9. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování na místě ( 4x v hostelu, 1x v jurtě)
 • Veškerá doprava na místě (maršutky, jeepy)
 • Vstup do národního parku
 • Permit pro vstup do pohraniční oblasti (50 USD)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Satelitní zařízení Garmin InReach Explorer+ se zaplaceným tarifem
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy/Vídně přes Istanbul do Biškeku

2. den: Po příletu do Biškeku se rovnou přesuneme na autobusové nádraží a maršutkou vyrazíme na cestu do Karakolu. Cesta trvá dobrých 6 hodin, ale patří k ní taky zastávky na jídlo a dobrodružství z kombinace místních silnic a temperamentu řidičů. Projdeme se po Karakolu, dokoupíme potřebné drobnosti a plynové bomby. Spánek v hotelu a dobré jídlo k tomu.

3.-10. den: Přesuneme se na začátek našeho treku do Šacht Džergalanu. Odtud se vydáme na šestidenní trek k ledovci Inylček. Projdeme údolím Tjun a Čon Džanalač přes sedla Ašutor, Džanalač a do údolí Sarydžaz. Následně údolím řeky Tjuz a přes stejnojmenné sedlo (4001 m) až do údolí Inylček. Cesta vede údolími řek a cestami prošlapanými dobytkem do horských sedel. Z vrcholků uvidíme sedmitisícové velikány Pik Poběda a Chan Tengri (který je zároveň cílem naší navazující expedice). Neodmyslitelnými společníky nám budou pasoucí se stáda koní, krav a jaků, stejně jako pravidelně rozmístěné jurty, u kterých můžeme přespat a seznámit se tak s místními. Cílem naší cesty je kemp Džailoo. Odtud terénním vozem zpět do Karakolu, cca 5 hod. 

11. den:  Ráno pojedeme z kempu Džailoo pojedeme terénním vozem zpět do Karakolu.  Pořádně si u toho protřepeme zadek. Cesta vede zpevněnou cestou úbočím hor suti a různá sedla. Cca 7 hod. Večer oslavíme úspěšně absolvování treku nad šašlíkem.

12. den: Rezervní a odpočinkový den u jezera Issyk-kul a v Karakolu, případně kratší výlet po okolí. Bez problémů se dá domluvit i  projížďka v horách na koních. Spát budeme v jurtách.

13. den: Ranní přesun do Biškeku. Odpoledne se projdeme centrem města, které je (jako u většiny postsovětských měst) správně pompézní. Prošmejdění místních trhů, nákup cetek, prohlídka památek, ochutnávka místních dobrot atd. Spaní v hostelu.

14. den: Přesun na letiště a odlet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace