Expedice do východního Grónska

Termín 13 - 26. 07. 2023
OdjezdLetecky z Prahy/Vídně
DestinaceGrónsko
Číslo akce848
Účastníků9
Cena140 000,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co jsou to ty "pravé expedice" a "místa, která nejsou pro každého"? Existují ještě na světě neobjevená místa, oblasti, kde se dá prožít to opravdové Dobrodružství? Množství takových plánů a destinací se neustále snižuje, jejich výběr se zužuje na odlehlé vrcholky nejvyšších hor a zapomenuté země. Vzácně ale můžeš objevit nějaké nové příležitosti, místa, která byla dlouho nedostupná a nyní je možnost na nich stanout jako jeden z prvních. Jedním z nich je pobřeží východního Grónska. Dánská úžina Grónského moře a většina východního pobřeží největšího ostrova na světě je po většinu roku uzavřena ledem. Rychlé tání ledovců a obecně oteplování oceánů, jakkoli smutné, nyní otevírá nové příležitosti. Skrz bludiště ker se dá plachtit do míst, na která ani neexistují námořní mapy (ještě nedávnu tu volné moře neexistovalo). Proplouvat podél opravdu panenské divočiny, která je domovem pouze tuleňům a ledním medvědům. Na celém východním pobřeží Grónska najdeš pouze 7 osad a dohromady 3500 obyvatel. Jinými slovy nepotkáš tu vzhledem k rozloze Grónska ani živáčka. Pokud zavítáš do některého z měst obklopí tě místo civilizace stále tradiční zvyky a způsob života. Život v polárních krajinách je tvrdý a ve své tvrdosti krásný. Na jednu stranu neodpouští, na tu druhou nabízí jedny z největších dobrodružství. S malou plachetnicí a partou kamarádů v posádce můžeš zažít opravdovou expedici, která závisí na tvém odhodlání, schopnostech i rozmarů přírody. 

Expedici k východnímu pobřeží Grónska zahájíme na Islandu, odkud se poplavíme dánskou úžinou k pobřeží Grónska. Během 10 dní budeš pracovat s plachtami, stát za kormidlem, hledat před špicí lodě kry a kličkovat mezi nimi. Našimi společníky budou nejpravděpodobněji velryby, tuleni a pravděpodobně i lední medvědi na pobřeží.  Navštívíme několik inuitských osad a poznáme jejich styl života. Vylezeme na vrcholky Grónských Alp nad ledovými řekami ledovce Knuta Rasmussena. Nachází se tu i opuštěné základny z druhé světové války, odvážíme se do nich? Existuje přesný plán? Ano i ne.  Záleží na síle větru a odhodlání posádky. jisté je pouze to, že na konci doplujeme do Tassilaqu. Města, v jehož blízkosti leží letiště Kulusuk, jediné větší letiště, ze kterého tě vrtuláček dopraví zátky na Island.

Go West Sailing

No a hodí se napsat i něco k našemu kapitánovi - bez něj bychom se na tento zapomenutý kout země nedostali. Kdysi, při naší výpravě zimním Grónskem jsem od jednoho z účastníků slyšel historky o čechovi, který učí ve Skotsku plachtit místní lidi. O námořníkovi, kterému stálo za to koupit si speciálně upravenou loď, aby s ní mohl podnikat jinak nedosažitelné výzvy. To je Danny. Mořský vlk, který obeplul celý svět a provozuje takový "mořský Expedition club" - jachtařskou školu Gowestsailing. Na expedici se vydáme pod jeho velením na lodi Globar surveyor, speciálně upravené tak, aby mohla plachtit mezi ledovými krami a nepotopila se, kdyby jí snad náhodou něco trup prorazilo. Počítej s tím, že si nás kapitán vezme do parády a že tě zpátky na Islandu vysadí jako ostříleného námořníka, který nikdy nezapomene na to, jaké je to porvat se s živly a jakou radost přináší dobrý vítr v plachtách.

Malá ochutnávka


Náročnost 3+

Náročnost plavby je těžko specifikovatelná - za ideálních podmínek se nejedná o nic extra náročného, vyžaduje ale jistou formu odolnosti. Moře je tu nevyzpytatelné a můžeme bojovat se špatným počasím a vlnami. Pokud nemáš vlastní zkušenosti s plachtěním, prober situaci s průvodcem. Nemusí to být překážkou, ale je dobré se připravit. Akci bude předcházet minimálně jedna společná schůzka a individuální konzultace, kde můžeme náročnost individuálně probrat.

Loď je opravdu pohodlně zařízená, je na ní k dispozici pohodlnýn salonek, kajuty, splachovací záchod a dokonce i sprcha. Celkově výprava vyžaduje spíš určitou formu houževnatosti. Může se stát, že i přes veškeré pohodlí lodi budeme při velikých vlnách bojovat s nedostatkem spánku a nepohodlím. To ale přeci k dobrodružství patří.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Plavba na lodi s sebou nese objektivní riziko. Nejedná se o výletní superparník, ale o malou plachetnici se sedmičlennou posádkou. Máme ovšem na palubě opravdu zkušeného kapitána - Dannyho, kterému loď patří. Má za sebou nejednu plavbu, včetně vod okolo východního Grónska, kde kličkoval mezi ledovci, nebo Antarktidy. V rámci plavby jsi navíc plně pojištěný a budeme vybavení kvalitní výbavou. Součástí výpravy je i celodenní příprava na plavbu v marině.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Cestovat budeme letecky z Prahy nebo Vídně do Reykjavíku. Zde přesedneme na autobus a přesuneme se do Olafsviku - malé rybářské vesnice, jejíž přístav se stane naším výchozím bodem. Letenka není v ceně výpravy, veškerá ostatní doprava na místě už ano.

Zpáteční let z Kulusuku do Reykjavíku je v ceně expedice.

Ubytování

V ceně je kompletní ubytování a veškeré jídlo a zázemí na lodi na 10 nocí. Podle toho, jak se nám podaří koupit letenky z Grónska možná 11. Ostatní noci strávíme v guesthousu v Reykjavíku (min. 2). 

Stravování

Po celou dobu pobytu na lodi je zajištěná strava. A není ji málo, my co jsme už nějaký ten výlet s Dannym zažili víme, že útroby lodi obsahují nekonečné množství sendvičů, masa, marmelád a sušenek a je jenom na tvém žaludku a velikosti vln, kolik toho zvládneš pozřít :) Pokud se na expedici přihlásí někdo vlastnící rybářský prut, můžou být večeře ještě zajímavější :)

Výbava a půjčovna

Seznam doporučené výbavy bude zaslán průvodcem před akcí a bude možné výbavu průběžně konzultovat. Jedinou povinnou výbavou na loď jsou gumáky se světlou podrážkou - dají se sehnat třeba v Decathlonu. V ceně výpravy je zapůjčení tzv. oilskins - nepromokavé overaly s vestami, které nás na palubě ochrání před nepřízní počasí i další nezbytné zařízení (záchranné postroje, plovací vesty atd.)

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

140 000 Kč Cena
13. - 26. 7. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Služby skotského kapitána, pronájem lodi a 104 denní plachtění podél pobřeží východního Grónska, vč. přejezdu z Islandského Olafsvíku.
 • Půldenní zaškolení do obsluhy lodi
 • Zapůjčení tzv. oilskins, vest a dalšího nezbytného vybavení na plavbu
 • Plné pojištění rizika během plavby na lodi
 • Plnou penzi po celou dobu pobytu na lodi
 • Kompletní dopravu na Islandu
 • Veškeré další ubytování na místě (min. 2x Reykjavík)
 • Zapůjčení veškeré expediční výbavy pro výlety na ledovce a do vnitrozemí (puška, mačky, satelitní telefon)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku do Reykjavíku
 • Jídlo mimo plnou penzi na lodi
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Gumáky s bílou podrážkou - jsou povinnou výbavou na loď

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet do Reykjavíku z ČR. Spaní v guesthousu.

2. den: Přesun do Ólafsvíku na západním pobřeží Islandu. V Rybářské vesnici žije necelá tisícovka obyvatel, nachází se tu ale přístav, který bude naším výchozím bodem. Ještě odpoledne se seznámíme s Dannym, kapitánem a projdeme povinným zaškolením do obsluhy lodi. Na noc už vyplujeme na otevřené moře směrem do Grónska.

3. - 12. den: Desetidenní plavba nejdříve přes dánskou úžinu a potom podél východního pobřeží. Přesný plán má v hlavě pouze náš kapitán a i ten se bude měnit podle aktuálních podmínek a množství ledu. Záleží také na nás. Každý den budeme v jiné zátoce a nic nám nebrání protáhnout nohy na ledovcích nebo vrcholcích Grónských Alp. Poslední večer zakotvíme v Kulusuku, odkud poletíme letadlem zpět do Reykjavíku.

13. den: Letecký přesun do Reykjavíku a rezervní den, program bude záležet především na letenkách z Kulusuku.

14. den: Návrat do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.


(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace