Silvestr v srdci Balkánu - PLNO

Termín 28. 12. 2022 - 02. 01. 2023
OdjezdBrno ve 22:00 hod.
DestinaceBosna
Číslo akce865
Účastníků8
Cena7 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle - podobně jako Bosna, skvělá země, která si prošla válkou, místo, kam se moc lidí na dovolenku nechystá - ale to dělají chybu, protože Bosna je nádherná! Vysoké hory, příjemní lidé a kousek orientu, který máme za humny. Ukážu ti hlavní město - Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”, zajdeme do staré turecké části Baščaršija, kde na tržišti ochutnáš rahat lokum a pak prozkoumáš zchátralý olympijský komplex kousek od města.

Nicméně tím hlavním je pro nás krásné místo v pohoří Visočica, kde budeme spát ve staré zapadlé muslimské vesničce, kde se zastavil čas. Projdeme si část hřebene některého ze tří přilehlých pohoří a pokud bude dostatek sněhu, přibalíme i sněžnice a boby. Pohostí nás náš kamarád Ezik, který se o nás dobře postará - popijeme rakiju a navíc nám jeho manželka určitě uvaří i nějaké dobré jídlo! Abych nezapomněl - na chatě u bratrů Ezika, Enese a Muhamada se navíc potkáme v silné sestavě s další Expe výpravou. To znamená, že by sis měl s sebou vzít silvestrovskou čepičku, rachejtle a nafukovací lehátko - protože tohle bude LEGENDARY :-)

Ochutnávka


Náročnost 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Michal Just

Architekt, horal, skialpinista

Duší horal, hlavou architekt. S lezením začal už v útlém věku a postupně se ze Štramberského vápna přes Rabštejnskou rulu dostal až k pískovci a vysokým horám. Před pár lety čuchl ke skialpinismu a k jízdě ve volném terénu a zrodila se nová posedlost. V posledních letech ho tak nejčastěji najdeš jak se koupe v prašanu, brousí hrany na tvrdých ledových plotnách nebo si užívá poslední zbytky jarního firnu někde ve žlabu. Jak sám ale dodává, to co ho v horách baví, zdaleka není jen adrenalin. Michal si plnými doušky užívá i trekování a toulky horskou krajinou, která mu dodávají klid na duši a prostor k přemýšlení. Práce architekta je náročná a vyžaduje pořádnou duševní hygienu. Michal v horách dobíjí baterky a nachází inspiraci. Další vášní je pro něj poznávání nových míst, kultur a lidí. Cestovatelské a objevitelské choutky ho zavedly například na Nový Zéland, do Nepálu, Bangladéše, Tadžikistánu či na Kubu. Zároveň jako vedoucí spoluorganizuje akce pro děti, kde se v nich snaží probouzet to, co před lety podobně vzplálo v něm.

justmichal2@gmail.com 704701872 Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách. 

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země a oslavíme nezapomenutelným způsobem příchod nového roku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 2x na horské chatě na Visočici, 1x v guesthousu a jednu noc strávíme v bivaku Zoran Šimić.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

7 990 Kč Cena
28. 12. - 2. 1. 2023 minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Pronájem Silvestrovské chaty s obsluhou, kde jezdíme už 8 let.
 • Veškeré zbylé ubytování a guesthousu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)


Co cestou uvidíš

1. den (28.12.): Nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený Red Bull :-)

2. den (29.12.): V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Spánek v guesthousu v Sarajevu.

3. den (30.12.): V dopoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do visočiských hor. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Necháme si věci v chatě, kde budeme trávit příchod nového roku a vyrazíme na sněžnicový výšlap k bivaku Zoran Šimić. Spaní v útulném moderním bivaku.

4. den (31.12.): Dopoledne sejdeme zpět na Visočicu. Bude zde již na nás čekat Enik s Ezikem se svojí horskou chatou. Podle chuti, času a nálady můžeme vyrazit prozkoumat nedalekou vesnici Umoljani, kde si dáme silvestrovský oběd. V případě zájmu si můžeme udělat seznámení s lavinovou problematikou a ukázat si praktické využití lavinového vyhledávače. U teplého krbu a s dostatkem místní pálenky rakije oslavíme příchod Nového roku. Věřte mi, krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

5. den (1.1.): Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. Po zasloužilém brunchi se rozhodneme, jestli máme sílu a energii na výšlap po hřebeni pohoří Bjelašnice (zde se konaly na ZOH v Sarajevu 1984 sjezdové disciplíny) nebo jestli se zajedeme podívat do Lukomiru (nejvýše položená trvale osídlená vesnice v Bosně). Večer strávíme na stejném místě ve vesnici Visočica.

6. den (2.1.): Ráno vyrazíme zpět domů. Podle situace na silnici se můžeme zastavit buď na bosenských pyramidách nebo až v Budapešti v lázních. Případně můžeme tento den dohnat resty z prvního dne a kouknout na skokanské olympijské můstky nebo na bobovou dráhu. Do Brna dorazíme maximálně před půlnoci a kdo bude chtít, může se dospat u nás v klubovně. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace