Silvestr v srdci Balkánu

Termín 29. 12. 2022 - 02. 01. 2023
OdjezdBrno ve 22:00 hod.
DestinaceBosna
Číslo akce865
Účastníků8
Cena7 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle - podobně jako Bosna, skvělá země, která si prošla válkou, místo, kam se moc lidí na dovolenku nechystá - ale to dělají chybu, protože Bosna je nádherná! Vysoké hory, příjemní lidé a kousek orientu, který máme za humny. Ukážu ti hlavní město - Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”, zajdeme do staré turecké části Baščaršija, kde na tržišti ochutnáš rahat lokum a pak prozkoumáš zchátralý olympijský komplex kousek od města.

Nicméně tím hlavním je pro nás krásné místo v pohoří Visočica, kde budeme spát ve staré zapadlé muslimské vesničce, kde se zastavil čas. Projdeme si část hřebene některého ze tří přilehlých pohoří a pokud bude dostatek sněhu, přibalíme i sněžnice a boby. Pohostí nás náš kamarád Ezik, který se o nás dobře postará - popijeme rakiju a navíc nám jeho manželka určitě uvaří i nějaké dobré jídlo! Abych nezapomněl - na chatě u bratrů Ezika, Enese a Muhamada se navíc potkáme v silné sestavě s další Expe výpravou. To znamená, že by sis měl s sebou vzít silvestrovskou čepičku, rachejtle a nafukovací lehátko - protože tohle bude LEGENDARY :-)

Ochutnávka


Náročnost 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Expe Tým

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země a oslavíme nezapomenutelným způsobem příchod nového roku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 2x na horské chatě na Visočici a 1x v guesthousu.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

7 990 KčCena
29. 12. - 2. 1. 2023minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Pronájem Silvestrovské chaty s obsluhou, kde jezdíme už 8 let.
 • Veškeré zbylé ubytování a guesthousu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)


Co cestou uvidíš

1. den (29.12.): Nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-)

2. den (30.12.): V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Spánek v guesthousu v Sarajevu.

3. den (31.12.): V dopoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do visočiských hor. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Tady na nás již bude čekat Enik s Ezikem se svojí horskou chatou. Projdeme si nenáročný hřeben protějšího pohoří Bjelašnice. Kopce, kde se v roce 1984 konaly závody na lyžích sarajevských ZOH. Toto pohoří, tyčící se do výšin nad 2000 m, nám poskytne krásný výhled na pohoří Treskavice a Visočice. U teplého krbu a s dostatkem místní pálenky rakije oslavíme příchod Nového roku. Věřte mi, krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

4. den (1.1.): Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. Odpoledne podnikneme procházku po místních krásných horách. Zkusíme vylézt na horu Vito 1960 m, která se tyčí přímo nad naší chatou. Večer strávíme na stejném místě.

5. den (2.1.): Ráno vyrazíme zpět domů - po cestě se zastavíme v Budapešti, okoupeme se v lázních, dáme si halászlé a pojedeme do Brna, abychom dorazili před půlnocí. Možnost dospat v klubovně.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace