Velikonoce v Turecku - Lýkijská stezka

Termín 01 - 10. 04. 2023
Odjezd1. 4. 2023. odlet z Prahy / Vídně
DestinaceTurecko
Číslo akce887
Účastníků9
Cena12 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Turecko není jen státem, kam se nemusíme bát, že by nás nepustili... Je to především země s velmi bohatou historií, která na tebe dýchá doslova ze všech koutů. Země, která se může pyšnit spoustou nádherných kopců, ale i krásným mořským pobřežím. Země lahodné kuchyně a v neposlední řadě taky země, která tě na Velikonoce přivítá příjemným klimatem. Teploty mezi 15 - 20°C, co více si na Velikonoce přát? Navíc Ti na celou tuhle srandu, ti budou stačit jen 4 dny dovolené!

Místní obyvatelé se v této lokalitě drží především u moře, takže pokud na stezkách bývalo dříve málo lidí, teď tam nebude díky této podivné době téměř nikdo! Cesta bude plná malebných horských vesniček, kde ti místní rádi uvaří čaj anebo upečou palačinku. Kdyby tě náhodou omrzel pohled na horská údolí, stačí jen otočit hlavu a můžeš se pro změnu kochat výhledem na moře. Celý čtyřdenní  zakončíme párty v naší vesnici a po pořádném odpočinku vyrazíme navštívit přírodní dědictví Pamukkale, kde vytékají minerální prameny bohaté na vápník vytvořily krásné travertinové jezírka.  Poté se podíváme  se na krásné turecké jezero Salda a historická skalní města. To a mnohem více tě čeká na Velikonocích v Turecku s naším průvodce Petrem!  

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme účastníkům silvestrovské výpravy

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

 

Petr Tobolák

Svatojakubskou stezku chodí už dneska každý. Tak proč si ji třeba neprojet na kole?! A aby to nebylo málo, tak tam dojet rovnou ze Zlína, odkud Petr pochází! Vylézt nejvyšší aktivní sopku na světě 6880m? Není problém!  Péťa má prostě rád výzvy a aby toho nebylo málo, vždycky ještě něco přidá. Proto je cestování s ním jeden velký zážitek, který ještě okoření spoustou cestovatelských historek. Petr je prostě srdcař. Parťák do nepohody a hlavně bavič! Mezi lidmi je jako doma. Patří mu totiž Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a do které Tě určitě moc rád pozve. Tak co, jseš ready na tuhle hru? :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 
Facebook Web p.tobolak@seznam.cz 776 741 140 Reference

Doprava

Poletíme letadlem z Prahy přes Istanbul do Dalamanu, který je jen 1 hodinu autem od apartmánu. Let je přímočarý, přestup jen 3 hodiny. Flexibilní zpáteční letenky stojí j dnešnímu datu 27.10. 2023 - 6 000 Kč. Na místě se budeme dopravovat soukromou autodopravou a půjčenými auty. V první části výpravy, když půjdeme přes Lýkijskou stezku, využijeme i MHD.

Ubytování

Spát budeme hlavně v apartmánu ve vesnici Fethiye. Při návštěvě Pamukkale budeme spát v guest housech. Na treku budeme muset spát 3x venku. Ale neboj se, po cestě jsou krásná místa na kempování s božími výhledy a klima bude příjemné. Stačí lehký spacák a karimatka. Na stanech se domluvíme před výpravou.

Stravování

Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit :-)  Na apartmánu je kuchyňka, a proto není problém si skoro každý den vařit. Žádné jídlo (kromě svačiny na cestu) není třeba brát z domu. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme tureckou kuchyni.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v přírodě. Vezmi si proto s sebou oblečení do města i na trek. Vzhledem k tomu, že nám budou k dispozici auta a hlavně si můžeme před trekem věci odložit v apartmánu, nemusíš moc řešit, jak máš těžký batoh. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE.  A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality

Pro vstup na území Turecka je třeba cestovní pas platný více než 6 měsíců po vstupu do země.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 12990 Kč 

Cena

1. - 10. 4. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v apartmánu v městečku Fethiye
 • Všechno zbylé ubytování
 • Pronájem vozidel a všechny poplatky s tím spojené
 • Veškerou zbylou dopravu na místě včetně MHD.
 • Průvodce Expedition Clubu
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenky ( k 3. 12. 2022 za 5000 Kč)
 • Individuální pojištění
 • Vstupy
 • Jídlo

Co cestou uvidíš

1. den: 
Odlet z Prahy / Vídně přes Istanbul do Dalamanu. Noční přílet do Dalamanu. řesun do Fethiye a Oludenizu.

2. den:
Dopoledne se trochu vyspíme po nočním příletu a potom se trochu seznámíme s okolím. Vyrazíme pěšky do řeckého mrtvého města nad vesničkou Kayaköy. Poté dojdeme až na písečnou pláž Ölüdeniz, kde dáme koupačku. Večer se vrátíme na aprtmán a uděláme si pohodu.  

3 - 6. den: 
Ráno si necháme všechny nepotřebné věci v apartmánu. Popojedeme autobusem na začátek naplánované trasy a vydáme se na 3,5 denní trek podél pobřeží - trasa ZDE. Lýkijská stezka je známá pro svou divokost. Nepřístupné pláže, ostré útesy a krásné scenérie nás budou doprovázet celou dobu. Celkem ujdeme za 3,5 dne 69 km (což dělá cca 20 km denně) a nastoupáme přes 2500 m. Nemusíš se bát, terén je příjemný a na zádech nebudeme mít moc zátěže, určitě to zvládneme.  Po cestě budeme potkávat rybáře, kteří nám za malý peníz ugrilují čerstvou, právě vylovenou rybku nebo nám udělají čaj. Budeme spát na kempovištích s výhledem na moře při západu slunce. 3x spaní ve stanu. Večer vrátíme se k našemu ubytování. 

7. den:
Tyhle dva dny prozkoumáme hlubší vnitrozemí. Kdo by neznal Pamukkale? Notoricky známé kaskádovité bazény ze sněhově bílého travertinu. V bazénech je díky blízkému tektonickému zlomu teplá voda a dá se v nich koupat. Když nepočítáme Istanbul, jedná se společně s Kappadokií asi o nejznámější tureckou atrakci. Normálně je zde hodně lidí, my se toho ale v dnešní době bát nemusíme. Strávíme zde celé odpoledne. Pokud zbyde čas, zajedeme se podívat do Kaklik Cave, kde příroda vytvořila podobné bazény, ale v podzemí. Na večeři zajedeme k místním vodopádům. Noc v hotelu.

8. den:
Prozkoumáme okolí Pamukkale, zajedeme se podívat na kráterní jezero Salda s krásnými písečnými plážemi. Po cestě do našeho apartmánu se stavíme na archeologické vykopávky ve městě Kibyra a v podvečer zajedeme na vyhlídku nad Fethiye. Kromě toho projedeme spoustu malých místních vesniček. V rámci výpravy nějaký den zakomponujeme do programu i návštěvu tureckých baň - hammam, může to být třeba dnes a nebo let na paraglidu tandemem. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko Efes. Spánek v apartmánu.

9. den:
Dopoledne volnější program. Odpoledne se vydáme na průzkum okolí. Zajedeme do Fethiye a prošmejdíme jeho historické centrum. Prozkoumáme staré skalní hrobky a blízké okolí i malá městečka a vesničky u pobřeží. Večer se vrátíme do našeho útočiště, kde se sbalíme na zítřejší brzkou cestu domů. Poslední společný večer před odjezdem.

10. den: 
Vstávačka, poslední společná snídaně  a v 8:00 hod přeprava na letiště v Dalamanu. Odlet přes Istanbul do Prahy / Vídně.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace