Faerské ostrovy

Termín 01 - 09. 04. 2023
OdjezdUpřesníme dle letenek
DestinaceFaerské ostrovy
Číslo akce899
Účastníků9
Cena20 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Že ani netušíš, kde Faery leží? Není to tak dlouho, co jsem si uvědomil, že tyto dechberoucí ostrovy, které mohou být synonymem pro ryzí přírodu, vlastně existují. Nachází se mezi Skotskem, Islandem a Norskem. Toto vzdálené souostroví, skládající se z osmnácti ostrovů, se pyšní nejen krásnou přírodou, ale taky zajímavou historií. Mimo jiné byly Faerské ostrovy v 9.-10. století osídleny také norskými Vikingy a nyní jsou autonomní součástí Dánského království.

Dramatické útesy vystupující z hlubin tyrkysově modrého Atlantského oceánu a strmé svahy mohutných fjordů porostlé trávou rozhodně lákají k prozkoumání. Ale nenech se zmást, tento ráj je více než 50x menší než Česká republika a v poměru 50000:80000 co do počtu obyvatel vedou ovce.

Teď už se raději společně vydáme sny a představy přetvořit na zážitky. V malé skupince devíti dobrodružných duší se vydáme na objevnou cestu, při které využijeme snad všechny způsoby dopravy. Ostrovy projedeme ve vypůjčených autech, ale čeká tě taky trajekt, podmořské tunely a pokud budeme mít štěstí na počasí, proletíš se i vrtulníkem. Necháme se přivítat místními lidmi, jejichž starodávný jazyk, zvyky a živoucí “life off the land” instinkty (které jim velí, jak ulovit či vypěstovat cokoliv pro vlastní obživu) nám připomínají, jak silná může vůbec lidská povaha být.

Tvou kuráž zde neprověří tisíce výškových metrů v nohách, ale drsné severské podnebí. Dovolíme mu zocelit nás dešti a nesmírně silným větrem, díky kterému pravděpodobně okusíme, jaké to je, když prší směrem nahoru. Možná sis doteď nevážil suchého spacáku tolik, jak tomu bude na této výpravě. Odměnou za rudé tváře ošlehané větrem nám budou vodopády, ikonické majáky, neuvěřitelné výhledy a neminou nás ani malebné vesničky s domky, jejichž střechy jsou porostlé mechem. Nevynecháme ani ostrov Mykines, který je známý především pro četné kolonie papuchálků. Ti se na něm usazují od začátku dubna do srpna. Ještě váháš? Na ostrov poletíme vrtulníkem! Pokud nám to tedy dovolí počasí, v záloze je trajekt :) Slibuji, že na tebe dám pozor, až ti z těch panorámat bude padat brada!

Malá ochutnávka z minulého roku

Za fotky děkujeme Jolaně Sedláčkové. Přečti si článek na BLOGU z minulé výpravy!

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Milča Mařáková

Milča známe jako instruktorku z lanového centra kde klidně utáhne programy s pány manažery i předškolními dětmi. S nadšením učí malé děti o přírodě a genetice, kterou sama studuje a ve volných chvílích trénuje poledance a acroyogu. Je společenský tvor, umí od srdce zazpívat i zatančit a ve světě ji to táhne sem a tam, hlavně za lidmi. 

milenamarakova@gmail.com 736 487 956 Reference

Doprava

Letecky se dopravíme do města Sorvágur (cena okolo 10.000 Kč). Termín akce můžeme o den posunout v závislosti na vhodnému letu. Trasa: pravděpodobně Praha - Kodaň - Sorvágur. Na místě se budeme pohybovat ve 2 vypůjčených autech. Místní moc neřeší jejich technický stav, takže pokud budou mít upadlý výfuk nebo díru v podlaze, tak se nediv :-)

Ubytování

Po celou dobu budeme využívat placené kempy, ve kterých budeme spát ve vlastních stanech. Volné spaní na Faerech není dovoleno. Kempy jsou klasicky vybavené sprchou, dostupnou elektřinou a dalším zázemím. Kempy mají  většinou velkou společenskou místnost pro trávení společných večerů.

Stravování

Jídlo řešíš sám za sebe, určitě využijeme možnost ochutnat místní speciality, ale budeme si taky na místě vařit sami v kempech. Kempy jsou vybavené a mají kuchyňky. Na místě si koupíme plynovou bombu, kdybychom si náhodou na útesu s výhledem chtěli udělat čaj nebo kafíčko. Průvodce ti poradí, co s sebou z domu vzít a co ne. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

20 990 Kč Cena
1. - 9. 4. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem dvou aut na ostrovech, naftu, poplatky za tunely a parkování + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na místě (8x v kempu)
 • Let vrtulníkem na ostrov Mykines, v případě špatného počasí doprava trajektem
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku (cca 10 000,-)
 • Poplatky za některé treky (na některých místech jsou treky zpoplatněny, protože vedou přes soukromé pozemky. Cena je okolo 200 DKK/trek, po cestě máme zpoplatněné 2. Vzhledem k variabilitě programu kvůli počasí a přáním skupiny jsou vyjmuty z ceny výpravy)
 • Výlet lodí Vestmann 325 DKK, vyjmuto ze stejných důvodů.
 • Jídlo
 • Individuální pojištění a případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z České republiky přes Kodaň na Faerské ostrovy. Na letišti na ostrově Vágar si vyzvedneme auto a vyrazíme na trek Trælanípa kolem jezera Sørvágsvatn včetně vodopádu Bøsdalafossur, který se vylévá do moře. Spaní v kempu. První den se přizpůsobí příletu

2. den: Hned druhý den se přesuneme z Vagáru na ostrov Mykines. Nestává se to často, ale někdy se kvůli počasí stane, že se na ostrově  můžeme seknout. A to je přece lepší ze startu, ať nám neuletí zpáteční letadlo :-) Pokud nám to dopřeje počasí poletíme vrtulníkem (budeme-li mít smůlu, přejedeme trajektem). Na ostrově se nachází největší kolonie papuchálků a jiných ptačích druhů. Uvidíš skálu, které se přezdívá kamenný les, staré majáky a osady. Přespíme na ostrově v kempu. 

3. den:
Ráno přeletíme vrtulníkem zpět do Vagáru, popř. pojedeme trajektem. Dnešní den začneme neznačeným hikem na místo zvané Dunnesdrangar, které je TOP! Poté přejedeme do vesničky Bour kde jsou domky s travnatou střechou a když je vidět, jsou boží výhled na  útesy Drangarnir. Přejezd do Gasadálúr a procházka k vodopád Múlafossur, který padá z útesů do moře v místě jako ze severských bájí. Když budeme mít štěstí, zahlédneme papuchálky hnízdící v útesech. Spaní v kempu

4. den:
Navštívíme Hvalvík, kde se nachází nejstarší dřevěný kostel na Faerech a pravděpodobně tam poprvé uvidíme faerské stromy. Poté se rozdělíme. Jedna skupina přejedem do nejsevernější vesnice Faerských ostrovů Tjørnuvíku. Po cestě zastaví u nejvyššího vodopádu ostrovů - Fossá. Druhá skupinka dojede do vesničky Saksun - nádherné vesnice s drobnými domky s trávou na střeše. Poté si v půlce 7km dlouhého treku  vyměníme klíčky od auta. Cestou zpět obhlédneme co  viděla druhá skupinka a sejdeme se opet v Hvalvíku. Spaní v kempu.

5. den: Přejedeme na hlavní ostrov Streymoy, kde si projdeme hlavní město Torshavn a jeho okolí. Nepojedeme nejrychlejší trasou, ale starou, vyhlídkovou cestou přes hory. V Torshavnu sídlí i faerská vláda v asi nejmenší budově parlamentu na světě :-) Navštívíme místní přístav, čtvrť Tinganes, pevnost Skansin, které dominuje vysoký maják, a podle počasí a přání klidně i národní muzeum. Potom přejedeme do města Kirkjubour, malou vesničkou s bohatou historií a se zachovalou středověkou katedrálou. Když nám to čas dovolí, projdeme i další místa. Spaní v kempu.

6. den: 
Vyrazíme směr  Klaksvík. Pojedeme dlouhým podmořským tunelem, v jehože středu je super kruhový objezd. Podle fronty na trajekt snad ještě zvládneme  hike “path of love” na Klakkur. Na trajekt mají přednost místní a proto je opravdu nutné tam být dost předem. Po přejezdu na ostrov Kalsoy dojedeme jednosměrnými tunely do vesničky Trollanes, odkud vyrazíme na krátký trek na známý maják Kallur. Večer strávíme ve vesničce Mikladalur.

7. den: Vrátíme se k trajektu a  přejedeme na hlavní pevninu.  Z Klaksvíku přejedeme na Vidareidi a vydáme se na trek na mis Enniberg. Svislá skalní stěna na Ennibergu dosahuje výšky 754 metrů nad mořskou hladinou.  Je tak druhým největším pobřežním útesem v Evropě a je zároveň nejsevernějším bodem celého souostroví. Trek je na faerské poměry celkem náročný, a proto některým bude stačit jen vrchol vrchol Villingadallsfjal. Cílem dnešního dne bude vesnice Gjóg. Tento zapadlý kout ostrovů ukrývá jedny z nejstarších usedlostí i krásný přírodní přístav, ikonickou průrvu, která je v noci osvětlená. Spaní v kempu

8. den: Ráno podjedeme nejvyšší horu Slættaratindur (880 m) a přejedeme do vesnice Vestmanna na výlet lodí, který nás vezme do fjordů pod několikasetmetrové štíty. Tenhle výlet opravdu stojí za to ;) Na loďi si dáme rybu a budeme jen s otevřenou pusou koukat na ty výhledy. Zbylou část dne si necháme jako rezervu na věci, které jsme nestihli.  Večer přejedeme tam, kde jsme začali, do Midváguru do kempu. Poslední společný večer.

9. den: Odlet zpět do ČR.

Jelikož jsou Faery známé pro své proměnlivé počasí, musíme mu přizpůsobovat program. Pokud bude na jihu ostrova mlha, pojedeme na sever atp. Proto, i když je program jasně daný, můžeme dny přeházet a program jet v jiném pořadí. Všechno je kousek, takže to není problém.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace