Skotské Hebridy pod plachtami - sailing

Termín 15 - 24. 09. 2023
OdjezdLetecky z Prahy/Vídně
DestinaceSkotsko
Číslo akce902
Účastníků6
Cena49 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Skotsko, ač v Evropě, je krásná drsná země, kde lze dosud najít pravou divočinu. Představ si hory v podzimní mlze a pod nimi se krčící starobylé kamenné vesničky na pobřeží, které bičuje divoký oceán a silný vítr. Výjev jako z keltských časů! Teď si to ještě zasaď do úplně jiné perspektivy - jsi na palubě plachetnice plující po hebridském moři a spolu s šestičlennou posádkou plníš rozkazy kapitána, pravého mořského vlka, který má za sebou například plavby přes Atlantik, kolem ledovců Grónska, nebo na Antarktidu. Hebrdiské moře zná jako své boty a jako správný námořník má v rukávu nejednu peprnou historku. Vaše loď není žádná vratká bárka, ale moderní odolná plachetnice schopná plout severním ledovým oceánem a s divokými Hebridskými vodami si tak hravě poradí. 

Nabízím ti zkrátka trochu jiné plachtění, než možná znáš ze středozemního moře a k tomu možnost navštívit místa, kam by ses jen těžko jinak dostával. Odříznuté komunitní ostrovy, úzké fjordy a skalní útesy nevyzpytatelného pobřeží Skotska...  Čeká nás večerní plachtění při západu slunce a magické noční přejezdy. Navíc se přímo zapojíš do práce na lodi. Pokud nemáš zkušenosti, všechno se naučíš. Posádka lodi totiž není veliká a podzimní moře u břehů Skotska divoké, proto se práce vždy najde :) Dost možná budeme jediná plachetnice široko daleko. Naším cílem bude ostrov St. Kilda - místo, na které není žádnou samozřejmostí doplout. Ačkoli je momentálně neobydlený, nabízel po 4000 let útočiště lidem, po kterých na něm zbyly osady a památky dodnes.

Skotsko je drsný kraj a země mnoha příběhů. Ukrývá místa, kam se běžný člověk jen tak nedostane. Na odlehlých ostrůvcích žijí malé komunity lidí, které s okolním světem spojuje jen velmi řídká doprava trajektů. Komunitní vesničky, kde každý pálí svou whisky, jako u nás na moravě slivku a jedna budova nahrazuje školu, obchod i kostel. Na pobřeží se krčící Highlands zase umí vynahradit svojí krásou to, co postrádají na výšce a pro vrtochy počasí je není radno podceňovat. Plavba tímto krajem je zajisté syrovým zážitkem místního světa, který je tak tvrdý, jako je krásný a zaryje se ti hluboko pod kůži.

Malá ochutnávka

Náročnost 2 - 3

Náročnost plavby je těžko specifikovatelná - za ideálních podmínek se nejedná o nic extra náročného, vyžaduje ale jistou formu odolnosti. Moře je tu nevyzpytatelné a můžeme bojovat se špatným počasím a vlnami. Pokud nemáš vlastní zkušenosti s plachtěním, prober situaci s průvodcem. Nemusí to být překážkou, ale je dobré se připravit.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Plavba na lodi s sebou nese objektivní riziko. Nejedná se o výletní superparník, ale o malou plachetnici se sedmičlennou posádkou. Máme ovšem na palubě opravdu zkušeného kapitána - Dannyho, kterému loď patří. Má za sebou nejednu plavbu, včetně vod okolo východního Grónska, kde kličkoval mezi ledovci. V rámci plavby jsi navíc plně pojištěný a budeme vybavení kvalitní výbavou. Součástí výpravy je i celodenní příprava na plavbu v marině.

Průvodce

Vít Dubec

Muzikant, multitalentovaný čávo, surfař, horolezec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, rozhodně bych nenašel stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru a housle. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i divoké vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí z mnoha zasněžených vrcholků Alp nebo Kavkazu a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Účastnil se horolezeckých expedic do Pamíru, nebo do Karákóramu a v Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

 • 2021 - Účastník expedice na Gasherbrum II (8035 m) pod vlajkou Expedition clubu. Více ZDE
 • 2019 - Víťa společně s Tomem udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Doprava

Cestovat budeme letecky z Prahy nebo Vídně do Edinburghu nebo Glasgow. Zde přesedneme na vlak a pojedeme do našeho výchozího bodu: Městečka Oban. Jestli jsi viděl filmy s Harrym Potterem, pojedeme právě po železnici vedoucí do Bradavic, o výhledy na skotskou vysočinu tedy nebude nouze :) Letenka není v ceně výpravy, veškerá ostatní doprava na místě už ano.

Ubytování

Celkem 6 nocí strávíme v kajutě naší lodi. Je tedy na čase začít si zvykat na uklidňující houpání :) Další 3 noci potom přespíme v guesthousu, nebo přes Airbnb.

Stravování

Skotská kuchyně je svérázná, národním jídlem jsou vnitřnosti nacpané do žaludku ovce, mno - raději se chlubí svou whisky s kouřovými tóny. Nemusíš se ale bát, že bychom si nenašli něco dobrého k snědku. Na lodi budeme mít 7 dní plnou penzi. Na další dny se zásobíme v místních obchodech a restauracích. Tradice taky volá po závěrečné hostině, na kterou pozveme kapitána naší lodi jako poděkování. Danny je dobrým znalcem kvalitních hospod po přístavech, kam můžeme zajít.

Výbava a půjčovna

Seznam doporučené výbavy bude zaslán průvodcem před akcí a bude možné výbavu průběžně konzultovat. Jedinou povinnou výbavou jsou gumáky se světlou podrážkou na loď - dají se sehnat třeba v Decathlonu. Na lodi budeme mít zapůjčené tzv. oilskins - nepromokavé overaly s vestami, které nás na palubě ochrání před nepřízní počasí.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 49 990 Kč Cena
15. - 24. 9. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Služby skotského kapitána, pronájem lodi a sedmidenní plachtění kolem pobřeží ostrovů Lismore, Mull, Skye
 • Půldenní zaškolení do obsluhy lodi
 • Plnou penzi po celou dobu pobytu na lodi (7 dní)
 • Kompletní dopravu po Skotsku: Z Glasgow/Edinburghu do Obanu a případné výlety na treky do Highlands
 • Veškeré další ubytování na místě (min. 3x v hostelu/Airbnb)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo mimo plnou penzi na lodi
 • Zapůjčení tzv. oilskins a vesty (cca 50gbp)
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Doprava letecky z Prahy nebo Vídně do Glasgow (Edinghburgu). Odtud vlakem přes Highlands do Obanu, kde se seznámíme se Dannym - naším kapitánem. Večer vyrazíme ochutnat první doušky skotské do přístavu. Spaní v hostelu, nebo rovnou v kajutě lodi v marině.

2. den: Půldenní příprava na vyplutí zahrnující zaškolení posádky, seznámení se základy plachtění, obsluhou motoru, naložení zásob. Odpoledne vyplujeme z přístavu a směrem k ostrovu Mull.

3. - 8. den: Přesný harmonogram naší plavby je těžko odhadnutelný. Dalo by se říct, že poplujeme kam nás vítr zavane. Místní kapitáni ale znají vody hebridského moře jako své boty a navedou loď do míst, která budou 100% stát za vidění. Budeme se plavit okolo ostrovů Lismore, Mull. Proplujeme Crinanským kanálem, kde strávíš celý den ručním ovládáním stavidel, která tu fungují už od 18. století. Vyplujeme i na Hebridské moře k ostrovu Skye. Pobřeží Skotska ukrývá řadu malých ostrůvků, kde přes všechnu nepřízeň podmínek žijí malé komunity lidí. Můžeme některé dny spustit člun a podívat se, jak žijí lidé odříznutí na ostrovech, kam trajekt připluje jednou za 14 dní. Od Dannyho máme slíbené, že spustit člun a navštívit nějakou tu destilerku je samozřejmostí :) Pravým cílem ale bude krásné a tajemné souostroví St. Kilda. Ostrov, který je pevně zapsaný v místních bájích jako neznámá země, která se vyskytovala jenom v povídkách. Její existence byla určitě některým známá, přesto zůstaly tyto poslední kousky země na hranici Atlantiku civilizaci odříznuté, stejně jako lidí, kteří tu prokazatelně žili už od roku 2000 př.n.l. Jak už to bývá, osudovou ránu této odříznuté komunitě přinesla až moderní civilizace. Osmý den zakotvíme opět v Obanu. Je místní tradicí, že Dannyho, jako našeho kapitána vezmeme v marině do hospody a plavbu řádně zapijeme. Poslední noc strávíme opět v hostelu v přístavu.

9. den: Aby se nám přestala houpat zem pod nohama, necháme si ještě poslední den na souši jako rezervu. Přejedeme do Ediburghu a necháme si celý den na prohlídku hradu i skrytých uliček. Přespíme v hostelu.

10. den: Odlet zpět do Prahy.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace