Pokud si myslíš, že je Mallorca jedním z nejpropařenejších míst v Evropě, tak… máš asi pravdu. Na druhou stranu má pravdu taky ten, kdo nazývá Mallorku běžeckým rájem!
Dá se tu celoročně běhat v kraťasech a místní hory táhnoucí se po celém severozápadním pobřeží nemají chybu! Pohoří se jmenuje Serra Tramuntana, je zapsáno na seznamu UNESCO a z jedné strany na druhou ho spojuje dálková trasa GR 221. Tato stezka začíná ve vesnici Sant Elm, končí v městečku Pollença a celkově délka trasy má 120 kilometrů s 5 000 metry převýšení. Jelikož jsou městečka rovnoměrně rozeseta zhruba každých 25 kilometrů, jedná se o ideální místo na vícedenní přeběh!
Minulý rok jsme zde pořádal běžecký kemp a místní hory mě naprosto učarovaly. Pohoří je protkáno fotogenickými stezkami, které vedou rozkvetlými sady a výhledy na blankytně modré moře. Někoho dokáže překvapit, jak je relativně krátké pohoří Serra Tramuntana pestré. Chvíli klopýtáte po kamenných pěšinkách, jindy kličkujete tajuplnými vesničkami a po pár minutách se zase motáte v rozkvetlém mandloňovém sadu. Na své se zde přijde každý nadšenec do horského běhání a stačí Ti při tom jen 5 dní dovolené. Jdeš do toho s námi?
Denní dávky budou mezi 18 – 33 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena minimálně středně pokročilým horským běžcům. Za 5 dní zdoláme 120 km / 5 000 m. Koukni pro představu na videa pod tímto textem. Kopce nahoru se chodí pěšky a běží se volně po rovině a z kopce. Není to tedy tak, že by se celou dobu jen a pouze běželo. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán.
Ke vstupu na Mallorcu je nutný buď občanský průkaz nebo pas.
Poletíme z Vídně přímým spojem do Palma de Mallorca. Letenka není součástí ceny výpravy a k 28. 10. stojí se zavazadlem 3 000,- Kč. Na start treku a následně zpět se dostaneme pomocí autobusu.
Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce. Je potřeba počítat s tím, že jídlo v restauraci vyjde i s pitím na cca 25 EUR a snídaně cca 10 EUR.
Budeš potřebovat cca 15 litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE.
Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax.
Odlet z Vídně do Palma de Mallorca. Odjedeme na ubytko, kdy si necháme věci a vyrazíme prozkoumat město. Večer si dáme seznamovací večeři a pár pivek u moře. Jen bacha, ať to s pitím moc nepřeženeš!
Ráno se autobusem přesuneme do městečka Port d'Andratx, odkud GR 221 startuje. Úvodní etapa bude ve znamení úchvatného výhledu na ostrov Dragonera. Stezka se klikatí nad mořem a občas z té parády zapomene koukat pod nohy. Na to pozor, je to tu samej šutr a skvěle si tak na začátku sezony zlepšíš techniku! Začátek trasy stoupá až k vrcholu Puig d'en Ric (319 m) a následuje seběh do vesnice Sant Elm. Následuje druhé stoupání do výšky 470 metrů a zbytek trasy je buď po rovině nebo mírně z kopce. Příjemná úvodní etapa!
20 km, ↑ 1 150 m, 4,5 hod.
Úvodní třetinu druhého dne budeme opět lemovat mořské pobřeží a vychutnáme si výhledy na blankytně modré moře. Proběhneme vesničkou Estrellencs a Banyalbufar a odtud již zamíříme do vnitrozemí, kde nejdříve strmě vystoupáme do sedla Coll des Pi a zaženeme žízeň v městečku Esporles, kde strávíme další noc.
27 km, ↑ 1 300 m, 5,5 hod.
Že už Tě pomalu bolí nohy? Tak to si je protáhneš úvodním výstupem na vrchol kopce Mola de sa Comuna (714 m) a seběhneme do horského městečka Valldemossa. Pokud si však ráno nedokážeš představit bez ranní kávy, zde si ji můžeš naplno vychutnat. Zbytek dne se budeme pohupovat nahoru a dolu, než dorazíme do romantického města Sóller. Sollér je populární hlavně díky starému dřevěnému vláčku a pomerančovými sady. Už sis někdy trhal pomeranč za běhu? Že ne?! Nejvyšší čas to napravit! Jedná se sice o nejdelší etapu celého přeběhu, ale máme na její realizaci celý den.
33 km, ↑ 1 600 m, 7 hod.
Čtvrtá etapa bude tou nejtěžší. Nebudu Ti mazat med kolem pusy - tohle bude záhul! Začínáme téměř v nule a musíme se dostat do 1 200 metrů. Malebným údolíím se dostaneme k přehradnímu jezeru Cúber. Jedná se o rezervoár pitné vody, takže na koupání zapomeň. Nemusíš být smutný. Při stoupání do nejvyššího bodu (sedla Coll des Prat) se vykoupeš ve vlastní šťávě, takže o nic nepřijdeš! :-) Odtud je to jen kousíček do kláštera Lluc postaveného ve 13. století, kde strávíme další noc.
27 km, ↑ 1 700 m, 6,5 hod.
Závěrečná etapa bude už jen za odměnu. Cestou do čtyři kilometry vzdáleného sedla Coll de sa Font vystoupáme veškeré převýšení dnešního dne a odtud už to bude jen seběh. Proběhneme mandlovými sady a než se nadějeme, budeme posledních pár kilometrů před městem Pollença. Ani to nebolelo, že? Dáme si za odměnu oběd, sedneme na bus a přejedeme do hlavního města Palma de Mallorca. Zde se ubytujeme, dáme sprchu, převlečeme se do čistého a vyrazíme do víru města.
18 km, ↑ 300 m, 3 hod.
Podle času a chuti prozkoumáme hlavní město. Navštívíme katedrálu Panny Marie, koukneme na maurský palác Almudaina a ochutnáme věhlasné dobrůtky v 100 let starém pekařství Forn Teatre. Pokud budeme mít čas, skočíme na Oliver market a dáme si rozlučkový coctail v jednom z místních vyhlášených barů. Pak už se přesuneme na letiště a vyrazíme domů.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.