Zažít opravdovou polární výpravu byl pro nejednoho z nás dětský sen. Nekonečné bílo, křupající sníh, saně s vybavením za zády a obličej zakrytý bílou námrazou.
Grónsko je synonymem pro polární oblasti. Zažiješ tu přesně ty pocity, které se zračí ve tvářích polárníků ve filmech. Mráz zakusující se až do morku kostí, radost sdílenou s kamarády večer u teplých kamen a magickou oblohu celou pokrytou polární září, která tančí po barevné obloze pravidelně každou noc. Jezdíme sem v zimě již tradičně, protože se zkrátka nemůžeme nabažit magickou atmosférou, kterou v sobě tohle mrazivé místo má.
Známý letní trek se s příchodem sněhu přemění na trasu, kterou projíždí místní na skútrech a psích spřeženích z města do města. I díky tomu jsou tu vybudované chaty, které po většinu nocí využijeme k přespání. Můžeš si být jistý, že v nich potkáme Inuity a skandinávské dobrodruhy se smečkou tažných psů, kteří se rádi podělí o své zkušenosti a příběhy. Ještě jsem tě nenalákal? Zmínil jsem se už že naše trasa končí u největšího kontinentálního ledovce, kde se před tebou objeví 700 km ledu sahající až k východnímu pobřeží? Že zjistíš, že i na teploty hluboko pod -30 °C se dá zvyknout? Nebo že Kangerlussuaq je nejlepší místo k pozorování polární záře na světě? Sice budou jenom 4 hodiny úplné tmy, ale to bohatě stačí. Statistiky dokonce říkají, že 300+ dní v roce má oblohu bez mraků a my jedeme v březnu právě proto, abychom měli ještě dostatek tmy na její pozorování.
Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Čeká nás 180 km dlouhá trasa v polárních podmínkách, kdy si vše potáhneme na saních. Můžu ale na rovinu říct, že grónský ACT je ideálním místem, kde si s polárními výpravami získat zkušenost, protože jde převážně jednoduchým terénem a až na pár nocí budeme mít možnost se ohřát v upravovaných chatách s kamny. Nicméně pořád je to 180 km a teploty mohou klesnou až pod -40 °C! Proto před výpravou proběhne osobní schůzka s průvodcem, kde budeme řešit především výbavu. Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní telefon a kdykoliv si budeme moci na pomoc zavolat sněžný skútr.
Trasa naší výpravy povede po spojnici dvou grónských měst. Nelze si to představovat jako dálnici s provozem, ale párkrát za den nás mine skútr, nebo psí spřežení. Zároveň s sebou poneseme satelitní telefon a trekovací zařízení, díky kterému bude možné nás celou dobu sledovat a případně nouzově komunikovat. Největším nepřítelem nám tak bude zima. V tomto ohledu je nutné se kvalitně připravit na teploty hluboko pod bodem mrazu. Průměrné teploty se tu pohybují okolo -20 °C. Zajištění kvalitního vybavení tedy bude jedním z hlavních témat s průvodcem (jde především o kvalitně zateplené boty a rukavice). Se zkušenostmi z minulé výpravy ovšem nemusíš mít strach: veliká část výbavy se dá zapůjčit. V Grónsku také funguje kvalitní záchranná služba a nemocnice. Možná tě tím zklameme, ale na západním pobřeží se nevyskytují lední medvědi, takže těch se bát nemusíš :)
Grónsko sice oficiálně patří k Dánsku, nicméně není součástí ani EU, ani Shengenu, takže je zapotřebí s sebou mít pas! Zkontroluj si dobu platnosti.
Výprava začíná společným odletem z Kodaně. Odtud letecky z Kodaně do města Kangerlussuaqu, odtud malým letadlem přeletíme do Sisimiutu. Cena letenky se pohybuje okolo 20 000 Kč. Dopravu do Kodaně pořešíme společně před výpravou, buď se domluvíme na společné dopravě autem, nebo využijeme levných letů z Prahy.
V ceně jsou První noc po příletu strávíme v Sisimiutu v teple chaty. Využijeme čas abychom se prošli po přístavu a městě, které vypadá jako postavené z lega. Kdysi tu platilo, že každý dům měl různou barvu podle toho k čemu sloužil. Taky si nemůžeme ujít možnosti seznámit se s místními v hospodě a získat morál na cestu dál. Vloni jsme odtud odcházeli za aplausu místních, ověšení grónskými vlaječkami za atmosféry, kterou musíš zažít :)
Na trase na kterou se vydáme je několik chat, rozmístěných v přibližně 20 km rozestupech. Ty se stanou našimi záchytnými body. Na saních si povezeme petrolej do kamen abychom si na noc zatopili a trochu rozmrzli. Asi 3 noci budeme muset strávit venku, nebo přespat před chatou, protože bychom se do ní všichni nevešli. Proto s sebou poneseme kompletní výbavu, vč. společenského stanu Hilleberg Altai XP. V cíli naší cesty se opět rozehřejeme v hostelu u letiště. Zázemí chat je jedním z hlavních benefitů této akce, dává totiž možnost si pořádně odpočinout před dalším dnem a vyzkoušet si opravdovou polární výpravu i pro ty, kteří se dlouhého pobytu bez zázemí v mrazu bojí.
Veškeré jídlo potáhneme na saních. Podrobnější informace si sdělíme na osobní schůzce. Ve městech ochutnáme místní uchyni, skládající se hlavně z ryb, tuleně, velryby.
Na akci bude zapotřebí kvalitní výbava do zimy, především zateplovací vrstvy, zateplené boty, kvalitní spací pytel a karimatka, stan, který obstojí větru a pulky (expediční saně). Pokud nenapadne hodně sněhu, dá se celý trek absolvovat pěšky. Pokud napadne hodně prašanu, budou se hodit sněžnice nebo lyže. Části polárnické výbavy ti můžeme zapůjčit, např. saně, spacák, lyže atd. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE.
Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)
Odlet / odjezd z Brna do Kodaně. Je pouze na Tobě, jestli zvolíš cestu po vlastní ose nebo jestli zkoordinujeme společnou dopravu z ČR.
Potkáme se společně na letišti v Kodani (společnou dopravu z ČR můžeme po domluvě zkoordinovat společně). Letecky se přesuneme do Kangerlussuaqu, bývalé americké základny na hraně Russelova ledovce ve vnitrozemí, který se na konci stane naším cílem. Odtud ještě malým vrtuláčkem k západnímu pobřeží do Sisimiutu. V Sisimiutu se ubytujeme, doplníme zásoby a nasajeme atmosféru krásného grónského města.
Část dne ještě použijeme k dokoupení potřebných věcí, jako plynové bomby, petrolej a benzín. V Sisimiutu je taky plně vybavený obchoďák, nebo třeba rybářský trh. Po zajištění všech nezbytností pak nastoupíme na devítidenní trek.