23. 8. - 10. 9. 2025
47 490
letenka cca 25000 Kč
více
23. 8. - 10. 9. 2025

Sumatra

Za „lesními muži“ do nitra pralesa i za unikátními kulturami Indonésie

Expedice #1344
19 dnů23. 8. - 10. 9. 2025
AsieIndonesie
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Sumatra, třetí největší ostrov Indonésie a šestý největší ostrov na světě. Místo, kde se prolíná neprostupná džungle s exotickými kulturami, místo, kde můžete pozorovat divoké orangutany a obdivovat sopku tak mohutnou, že důsledky její erupce zásadně pocítil celý svět.  

 

Putování po Sumatře započneme na menším ostrově Siberut, kde budeme poznávat život Mentawajců, vyzkoušíme si s nimi lov v pralese i sběr jedlých larev. Pokračovat budeme přes koloniální města, krasovou krajinu, divoké vodopády i supervulkán Toba až do hluboké džungle, kde se vydáme na trek za orangutany. Co však rozhodně vynechat nesmíme, jsou bizarní bahenní býčí závody!

2
5
Turista
Náročnost

Výprava má charakter road tripu s lehkou turistikou, která zásadně fyzicky náročná, ale bude nás brzdit hlavně klima a špatně prostupný terén. Na Sumatře celý rok panují tropická vedra, která jsou umocněna všudypřítomnou vlhkostí. Během cesty podnikneme pár pěších výletů na 1-2 dny, které budou sice krátké, kvůli terénu v džungli ale vydatné. Pohybovat se budeme vždy nalehko. 

zobrazit více
Přehled náročností

Ubytování

Na Siberutu budeme spát v jednodušších podmínkách ve vesnici buďto u místních obyvatel doma či ve vesnické komunitní hale. Jednu noc budeme spát v džungli NP Gunung Leuser v jednoduchém přístřešku či stanech (jsou na místě, nebudeme tahat). Zbytek strávíme v jednodušších hotelech či guesthousech. 

Stravování

Jídlo bude zajištěno jako součást programu na ostrově Siberut a v NP Gunung Leuser. Ve zbytku cesty se budeme stravovat individuálně v restauracích či u stánků. Indonéská kuchyně je jednoduchá, ale poměrně chutná. Používá hodně rýže, ryb, kuřecího masa, a je poměrně kořeněná. Na Sumatře se také pak používá hodně kokosové mléko, které dává jídlu jemnou nasládlou chuť. Jídlo v Indonésii je na evropské poměry poměrně levné.

Vybavení a půjčovna

Na cestu nebudeš potřebovat žádné speciální vybavení, ale vzhledem k tomu, že se budeme pohybovat v horkém a vlhkém tropickém klimatu, bude to chtít dostatek pohodlného a vzdušného oblečení. Zároveň budeme muset vzít pořádné boty na pohyb v džungli a dostatek dlouhého oblečení zakrývající celé tělo - na některých místech bude spousta hmyzu a setkat se můžeme i s pijavicemi. Repelent a ochrana proti slunci taktéž přijde vhod. Ženám se může hodit šátek na návštěvy mešit a některých vesnic, některé části Sumatry jsou poměrně konzervativní. Seznam doporučené výbavy najdeš po podání přihlášky.. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si to půjčit v naší půjčovně.

Vstupní formality, vízum a očkování

Pro vstup do Indonésie je nutné mít vízum, ideální je ho zařídit předem na internetu. Vyřešíme společně.  Je to jednoduché a rychlé.

Doporučené očkování nalezneš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

Akce se může o den prodloužit či posunout v závislosti na dostupných letenkách. 

1. - 2. den

Na Sumatru, konkrétně do města Padang, odletíme z Prahy nebo Vídně se dvěma přestupy. Pravděpodobně poletíme přes Kuala Lumpur, alternativně Singapur či Jakartu. Přílet 2. den večer.

3. den

Seznámení se Sumatrou začneme ve městě Padang. Projdeme si jeho staré město, kde kontrastuje holandská koloniální architektura s čínskými stavbami. Také nahlédneme na architektonicky zajímavou moderní Velkou mešitu a při tom všem samozřejmě nezapomeneme na ochutnávky místních dobrot, protože Padang je svou kuchyní známý po celé Indonésii.

4. - 6. den

Vyrazíme na třídenní výlet lodí do domova etnika Mentawai - ostrov Siberut. S Mentawajci strávíme dvě noci, budeme procházet džunglí, vyzkoušíme si výrobu otrávených šípů, vyzkoušíme si lov v džungli i rybolov v divoké řece. Abychom se cítili jako místní, vyrobíme si vlastní bederní roušky, poté se budeme učit hledat a sbírat jedlé larvy červů v ságových palmách. Spát budeme u místních doma nebo ve vesnickém komunitním domě. Poslední večer se vrátíme lodí zpět do Padangu. 

7. den

Z Padangu zamíříme do vysočiny ve vnitrozemí. Dojedeme do městečka Bukittinggi známého příjemným klimatem a zdobenou architekturou matriarchálního etnika Minangkabau. Okoukneme hodinovou věž, trhy s kořením a ovocem a v neposlední řadě místními delikatesami, případně můžeme vyjet na nedalekou vanilkovou farmu. 

8. den

Den strávíme v údolí Harau, kde najdeme hezké vesnice s rýžovými poli sevřené mezi kolmými skalami vysokými přes 100 metrů, ze kterých sem tam stéká vodopád. Vyrazíme na několik procházek malebnou krajinou a v údolí přenocujeme. 

9. den

Do jedné z okolních vesnic se zajedeme podívat na místní venkovskou zábavu pacu jawi - býčí závody. Hlučná kulturní událost se koná v zabahněných rýžových polích, kde dva býci táhnou závodníka na jednoduchém dřevěném vozíku. Při závodech se nepoužívají žádné biče, jedinou zbraní, kterou může závodník k popohnání býků použít, jsou jeho vlastní zuby. Odpoledne se podíváme na obří palác Pagaruyung, výstavní kousek tradiční minangkabauské architektury. 

10. den

Pokusíme se najít kvetoucí raflésii - velmi vzácnou květinu rostoucí v džungli s až metr širokým květem. Raflésie kvetou velmi krátce a úspěšně je nalézt lze považovat za štěstí, ale nic není nemožné a pokusíme se o to. Vyrazíme na vyhlídku Taruko do okolní hezké krajiny a tamtéž si dáme večeři či kávu s výhledem na terasovitá rýžová pole. 

11. den

Přejezdový den. Z Bukittinggi se musíme dostat až k jezeru Toba - největšímu sopečnému jezeru na světě, které vzniklo při obří erupci stejnojmenného supervulkánu. Jezero je hluboké až 500 metrů, erupce před 70.000 lety vedla k zásadním klimatickým změnám na celé planetě. 

12. - 13. den

Dva dny strávíme na ostrově Samosir uprostřed jezera Toba. Ostrov na sopečné půdě je osídlen etnikem Bataků, někdejšími lovci lebek. Jeden den se budeme věnovat spíše kultuře, navštívíme několik vesnic, kde budeme obdivovat řezbářská díla a zdobené hroby, pokusíme se také zhlédnout taneční představení. Druhý den budeme věnovat spíše přírodě,  na ostrově je řada vodopádů, hezkých vyhlídek na jezero a samozřejmě přírodních termálních koupelí.  

14. den

Od jezera Toba se přesuneme do vesničky Bukit Lawang, která bude sloužit jako výchozí bod do džungle za orangutany. Přejezdový den si zpestříme alespoň zastávkou u 120 m vysokého vodopádu Sipiso-piso, jednoho z nejvyšších v Indonésii. 

15. - 16. den

Dva dny strávíme v džungli národního parku Gunung Leuser ve snaze v džungli vystopovat nejen polodivoké orangutany, ale také budeme vyhlížet další primáty - langury, hulmany či makaky. Trek si zpestříme projížďkou po řece na gumových duších, nocovat budeme v jednoduchém přístřešku uprostřed džungle. 

17. den

Z Bukit Lawangu se vydáme do města Medan. Poslední půlden strávíme ve městě, nakoukneme do domu bohatého obchodníka Tjong A Fie či sultánský palác Maimun vystavěný v mughalské architektuře. Nakoupíme poslední suvenýry a začneme se loučit s Indonésií. 

18. - 19. den

Cesta z Medanu domů, podle vybrané trasy letu se můžeme ještě na půlden zastavit v Kuala Lumpur, Singapuru či Bangkoku (individuálně si tady zájemci mohou o pár dní cestu prodloužit). 

ukázat další dny

Tvůj průvodceVojta Lokša

Japanolog
gurmán
milovník Asie
fotograf

Vojta má za sebou deset let praxe organizování výprav do východní a jihovýchodní Asie a kromě Japonska, na které je specialista, zná velkou část této oblasti - a právě Indonésie je jednou z jeho oblíbených zemí, kde se cítí jako doma. 

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

  • Veškeré ubytování
  • Veškerá doprava po Sumatře - taxíky ve městech, mikrobus na cestu z Padangu až do Medanu
  • Trajekt na Siberut a zpět, doprava po ostrově (lodě)
  • 2 denní stopování Orangutanů na Bukit Lawang
  • 3 denní výprava do džungle na Siberutu + aktivity
  • Jídlo na ostrově Siberut a během stopování primátů v NP Gunung Leuser
  • Siberut 3 dny průvodce + aktivity
  • Místní průvodce na Siberutu a v NP Gunung Leuser
  • Průvodcovské služby včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
  • Práci mou a mých kolegů
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

  • Jídlo mimo zmíněné
  • Leteckou dopravu
  • Vízum (cca 800 Kč)
  • Individuální pojištění
  • Vstupy do památek a NP ( cca 2000 Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Průvodce

U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.

Ještě váháš?

Podobné výpravy Expedition Clubu