Cestu údolími lemují pětitisícové vrcholy pokryté ledovci stoupající od cesty strmými stěnami. V této nehostinné krajině najdeš jenom místní pastevce se stády oslů a ruské horolezce připravující se na výstupy.
Tádžikistán, divoká země centrální Asie sevřená mezi Alajským hřbetem a Pamírem. Jedna z nejhornatějších zemí na světě a také nejchudší ze zemí bývalého sovětského svazu. Právě tento stát v sobě ukrývá to, co máme nejraději - srdečné lidi, neposkvrněnou přírodu a prostor pro dobrodružství plynoucí z nevyzpytatelnosti místního prostředí.
Na západní hranici Tádžikistánu se nacházejí Fanské hory. Oblast, o které jsi možná nikdy neslyšel, a pokud ano, určitě jen v dobrém. Mísí se tu prašné kamenné pláně s tyrkysovými jezery s až neuvěřitelně sytou barvou v kontrastu k ostatní krajině. Cestu údolími lemují pětitisícové vrcholy pokryté ledovci stoupající od cesty strmými stěnami. V této nehostinné krajině najdeš jenom místní pastevce se stády oslů, ruské horolezce připravující se na výstupy a hrstku podobných odvážlivců, jako budeme my. Vydáme se tu na téměř 100 km dlouhý trek přes vysoko položená sedla (Chimtarga pass - 4740 m) a ledovcové morény. Odměnou nám bude téměř každý den nádherné ledovcové jezero u kterého se utáboříme a spláchneme ze sebe prach a pot. S trochou štěstí narazíme na jurtu s místními pastevci, od kterých si koupíme chléb a boršč.
Dlouhé treky ve vysokých horách vyžadují jistou dávku houževnatosti a samozřejmě fyzickou přípravu. Musíš být schopný(á) ujít okolo 15km denně v těžkým batohem a zdolávat převýšení min. 1000 metrů nahoru i dolů. Poneseme si kompletní vybavení na 8 dní. Na trase přejdeme bezmála pětitisícové sedlo pod Chimtargou a musíme dbát na postupnou aklimatizaci. Náročnost akce s tebou probere individuálně průvodce po podání přihlášky.
Vstup do Tádžikistánu (a podle letenek i do Uzbekistánu) je pro občany ČR bezvízový. Potřebuješ pouze platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu. Pozor, občané Slovenska si musí vyřídit online cestovní vízum.
Letecky, let pravděpodobně Praha - Istanbul - Dushanbe. K místní dopravě budeme využívat maršrutek, taxíků, UAZů. Zpáteční letenku zvolíme ze Samarkandu, abychom měli možnost do tohoto Uzbeckého města nahlédnout a zároveň si ušetřili dlouhé cestování.
Většinu času ve stanech v horách. 3 noci strávíme také v guesthousech v Dushanbe a Samarkandu a na pár nocí využijeme také zázemí horských kempů (např. camp Vertical-alaudin u jezera Alaudin). Jeden den na konci treku strávíme v guesthousu ve vesnici Voru ve vlastních stanech.
Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Ostatně, víš co je to plov? Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :)
Budeme se pohybovat převážně na těžko v horách. Kvalitní výbava je proto důležitá. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.
Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet z ČR do Dušanbe. Přílet a program prvního dne bude záviset na konkrétním letu. Noc v letadle, nebo v guesthousu v Dušanbe.
Pravděpodobně ranní přílet do Duhsanbe, necháme si celý den na aklimatizaci do nového prostředí a doplnění všeho potřebného. Navštívím Merghon market, ohromné tržiště, i pompézní centrum.
Přesun jeepy do kempu Artuch, výchozího bodu do Fanských hor. Odtud se protáhneme krátkým výstupem po dlouhé cestě a přespíme u jezera Chukurak.
Přejdeme přes třítisícové sedlo Zyiorat (3200m) odkud jsou krásné výhledy na Kulikalonská jezera, ke kterým začneme pomalu sestupovat. Aklimatizace chtiví mohou na lehko vyběhnout na Fluorite peak (3445m) a zachytit večerní západy slunce nad ledovci. Spaní u jezer.
Překonáme Sedlo Alaudin (3780m), ze kterého se otevřou výhledy na centrální část hor, pětitisícovky Pik Zamok aj. U jezera Alaudin si můžeme dát plov a odpočinout před další cestou.
Odpočinkový den kdy pouze vystoupáme cca 8 km podél říčky k jezerům Mutnoye. Koho lákají spektakulární výhledy na nejvyšší horu Fanských hor Chimtargu a jejího společníka, ledovcem pokrytou Pik Energia, může vyběhnout po úpatí Pik Zámok a spatří trasu na budoucí dva dny jako na dlani.
Výstup do kempu (4500m) pod Chimtarga Pass, ve kterém is užijeme nejvyšší spaní za celý trek :) Na úpatí Chimtargy si užijeme pravý horský kemp pravděpodobně ve společnosti ruských horolezců.
Finální výstup do sedla vysokého 4740m a dlouhý sestup suťovištěm až k jezeru Balshoi Allo. Po dni v prašné suti je to krásná oáza se zelenými stromky a průzračnou vodou na koupání.
Podél říčky Archamaydon sejdeme až do údolí do Vesnice Voru. Po cestě už potkáme obydlí a cestu po většinu času nahradí spíš prošlapané stezičky od krav. Ve vesnici Voru se ubytujeme u starého známého na zahradě. Připraví nám šašlik a spoustu čaje, abychom poctivě zregenerovali.
Přesuneme se džipy do Panjakentu, kde navštívíme místní trh a ochutnáme místní speciality. Ještě ten samý den překročíme hranice a dorázíme do Uzbekistánu a naším cílem bude historické město Samarkand. Nocleh v Guesthousu.
Rezervní den. Buď ho využijeme ještě v horách, nebo se vypravíme z nějakou zajímavou atrakcí v okolí Samarkandu. Spaní v hostelu.
Celý den si necháme na prohlídku Samarkandu, toto historické město na hedvábné stezce plné památek a tržišť si nemůžeme nechat ujít.
Odlet zpět do ČR.