Na tomto nejseverněji obydleném ostrově na světě nevládne ruka člověka.
Už je tomu pár let, co jsme poprvé navštívili Špicberky a nutno říct, že hned napoprvé jsme si je zamilovali. Je pro nás téměř povinností ukázat tu krajinu i tobě. Tato nehostinná země je místem objevitelů a dobrodruhů. Ne nadarmo odsud polárníci podnikali první pokusy o dobytí severního pólu. Kraj je to tvrdý, nemilosrdný, ale také spravedlivý. Pokud se správně připravíte, dovolí vám prozkoumat své končiny a ukáže vám kousek svého ledového království. Na tomto nejseverněji obydleném ostrově na světě nevládne ruka člověka. Pány jsou tu lední medvědi a člověk se pouze snaží nebýt potravou. Je to místo, kde průvodcem je vítr a chlad. Lidé se tu modlí za slunce, které v létě nezapadá a snaží se tak nahradit to, co přes zimu zameškalo. Krajina přímo stvořená pro zažití toho pravého severního dobrodružství ve společnosti divokých sobů a ledních medvědů. Milovníci panenské přírody, úchvatných scenérií a rozlehlých plání si přijdou na své.
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto výpravy jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují a jsou ve formě. Musíš zvládnout ujít denně 20 km s převýšením až 1 000 m s dvacetikilovým batohem. Pro účast na této akci už potřebuješ prokázat své zkušenosti.
Expedice bude vybavena podle počtu účastníků adekvátním počtem pušek a světlic. V případě, že nebudeme spát v chatce, budeme držet každý večer medvědí hlídky (jako na táboře - někdo bude zkrátka vzhůru a hlídat, jestli nejde medvěd). Nespokojíme se s elektrickým ohradníkem, ten není vždy 100%. Reálná hrozba setkání s medvědem je ale malá, většina jich je během léta v severní části ostrova. Dalším důležitým doplňkem výbavy bude satelitní zařízení Garmin InReach Explorer+, které nás bude celou dobu trackovat a díky kterému budeme moct posílat a přijímat zprávy z domova. V červenci je na Špicberkách společně se srpnem nejtepleji z celého roku. Průměrná teplota se pohybuje mezi 0‐10°C. Výjimečně může klesnou pod bod mrazu, ale výjimečně stoupnout, jako v roce 2020 i k dvacítce. Přes den bude na sluníčku na mikinu. Vzhledem k polárnímu dni nás budou pořád hřát sluneční paprsky, a to i v noci. Po celou dobu naší návštěvy bude polární den, a proto slunce nikdy nezajde. Rozmrzlý permafrost bude často tvořit podmáčený terén, se kterým se budeme muset vypořádat. V červenci jsou rovněž relativně vysoké hladiny řek, takže budeme brodit, někdy i po pás. Vezmeme proto i 20m lano. Počítej s tím, že může taky občas sprchnout.
V srpnu je na Špicberkách nejtepleji z celého roku. Průměrná teplota se pohybuje mezi 0‐10 °C. Výjimečně může klesnou pod bod mrazu. Přes den bude na sluníčku na mikinu. Vzhledem k polárnímu dni nás budou pořád hřát sluneční paprsky, a to i v noci. Ke konci měsíce srpna už se bude slunce na chvíli schovávat za obzor, ale bude stále světlo, jelikož bude jen kousíček za obzorem. Rozmrzlý permafrost bude často tvořit podmáčený terén, se kterým se budeme muset vypořádat. Počítej s tím, že může taky občas sprchnout.
Na Špicberky se dopravíme letecky po ose Praha - Oslo - Longyearbyen (případně Vídeň). Cena letenky se pravidelně pohybuje kolem 12000 Kč .
Spát budeme většinu času na treku ve stanu. Volně přístupné lovecké chatky jsou bohužel již převážně zavřeny. Po příletu se ubytujeme na 1 noc v kempu nebo v guesthousu s veškerým zázemím (včetně sprch a společenských prostor) a po treku si dopřejeme 1 noc v komfortu pod střechou v jednom z místních guesthousů.
V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Výhodou Špicberků je to, že zde neplatí zákaz dovozu jídla jako např. na Islandu, a proto je možné si všechno jídlo dovézt z domu. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmostí je možnost okusit místní pochoutky, kterými jsou především mořské plody nebo velryba. Jídlo lze dokoupit i na místě v supermarketu. Nečekejte ovšem žádné lidové ceny. Špicberky jsou známé pro své extrémně vysoké ceny, které jsou cca čtyřikrát vyšší než v ČR. Výhodou je, že jsou Špicberky bezcelní zóna, takže naopak tvrdý alkohol je zde levnější než v ČR!
Detailní seznam výbavy ti pošle průvodce cca 2 měsíce před akcí. Základní seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním webu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Přelet po trase Praha – Oslo – Špicberky (fakultativně z Vídně) Prohlídka Longyearbyenu a seznámení se s místním prostředím. Doplnění zásob na trek. Zapůjčení zbraní a ostatních věcí nutných k ochraně proti medvědům. Koupě plynových kartuší. Seznámení se s pravidly bezpečnosti během expedice. Možnost návštěvy muzea Arktidy, muzea polárních expedic či nejseverněji položeného kostela na světě. Spaní v místním kempu s možností teplé sprchy, kuchyňky, společenské místnosti, zásuvek atd.
Necháme se převézt malou motorovou lodí na samotný začátek Isfjordu (druhého největšího fjordu na Špicberkách) k radiokomunikační stanici Isfjord radio station. Tady nahodíme na záda bágly, přes rameno flintu a vyrazíme do drsné arktické tundry. Po shlédnutí 287. soba sice místní fauna již trochu zevšední, ale rozhodně neomrzí. Užijeme si celodenní západy a východy slunce, jelikož bude jen kousek nad obzorem a nezapadne a nezapadne. Zanadáváme si při vylézání z teplého spacáku při nočních medvědích hlídkách, které budeme držet, pokud nebudeme zrovna spát v chatce.
Trasa našeho teku povede z Isfjord radio st. na jih podél pobřeží. Po zhruba 40km se trasa stočí na východ a budeme se muset vypořádat s krátkým úsekem chůze po ledovci. Jakmile ho překonáme, vydáme se ke kempu Morton a poté na sever vstříc důlní osadě Barentsburg, místu, které rozhodně nemůžeme vynechat. Z Barentsburgu povede naše trasa dál podél pobřeží na východ až do Longyearbyenu. Celkově 10 dní pochodu.
Rezerva v případě zpoždění na treku + relax po náročném treku. Fakultativně možnost výletu na lodi k ledovci, popř. možnost jednodenního výletu lodí do nejsevernějšího města na světě Pyramiden. Dále si můžeme dát čtyřhodinovou procházku na lehko k Ledovci Longyearbreen a podívat se do starého dolu. Možnost koupání v Severním ledovém oceánu a zakončení expedice teplou sprchou. Poslední posezení s přáteli u stolu. Noc pod střechou v jednom z místních guesthousů. Odlet podle letenek.
Cesta zpět na letiště a odlet do Evropy.