Špičky vysokých hor, prašan a vlastní stopa, kterou jsi právě sjel dolů.
Špičky vysokých hor, prašan a vlastní stopa, kterou jsi právě sjel dolů. Krajina východního Turecka mi v zimě učarovala. Kombinace skvělých lidí, dobrého jídla a třítisícovek tyčících se hned za městem je jako stvořená pro skialpy. Stačí po snídani nasadit pásy a vyšlápnout si na jeden z mnoha vrcholků, které mají často zajímavou, pravidelnou stavbu, jež slibuje krásné široké linie sjezdů. Po večerech ochutnávat u tradičního čaje skvělou místní kuchyni a poznat lidi žijící na hranici Asie a Evropy, jejich velikou hrdost a životní styl. Navíc s nejistým výhledem na letošní sezónu v Alpách jsou hory v okolí měst Erzurum a Van opravdu lákavou nabídkou. V lednu zde bývá tradiční nadílka prašanu a lyžařské zázemí tu má svou tradici. Město Erzurum se nachází vedle majestátního lyžařského areálu Palandoken, v jehož okolí podnikneme několik túr a vyzkoušíme si i ledolezení. Vše pod dohledem Ildruma a Mustafy - našich kamarádů a místních horských vůdců, plně kompetentních nás vzít do volného terénu.
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Krom dvou dní v areálu Palandoken budeme túry podnikat pod dohledem místních horských vůdců. Turecko není členskou zemí UIAGM, proto mají místní guidi pouze národní licenci, která je garantovaná německým Alpenvereinem. Jsou plně kompetentní nás vést na skialpech ve volném terénu i při ledolezení. Navíc je dobře známe a víme, že jsou to zkušení lidé se všemi atributy se o nás postarat :-)
Riziko ve volném terénu vždy představují laviny a vzhledem k poloze i nadmořská výška. Aklimatizovat se budeme postupně z nižších poloh a ohledně lavin si první den uděláme proškolení. Kompletní lavinová výbava je povinnou součástí výbavy každého účastníka.
Letecky na trase Praha/Vídeň -> Erzurum a zpáteční z Vanu do Prahy. Cena letenek přes Istanbul se pohybuje okolo 7000 Kč vč. zavazadla, ve kterém převezeme lyže. Na místě se budeme dopravovat dodávkou a mikrobusy, příp. taxíky.
Po celou dobu budeme spát v hotelu (v ceně je snídaně) a podnikat pouze jednodenní túry.
V rámci ubytování v hotelu je vždy snídaně. Přes den si vždy poneseme studený oběd v batohu a večer můžeme zajít do libovolné hospody ve městě a užit si opravdu královskou večeři. Místní kuchyně je úžasná, dominují jí samozřejmě nejrůznější druhy kebabů, ale tím to rozhodně nekončí. Opravdu bohatá večeře v restauraci vyjde přibližně na 40 TRY, tedy velmi levně. Můžeme ale využít i místních obchodů, ve kterých najdeš téměř vše. Jedinou drahou komoditou je tu pivo :-) Sehnat se dá, ale místní pijí především čaj.
Krom outdoorového oblečení, batohu, termosky a dalších drobností budeš samozřejmě potřebovat kompletní skialpovou výbavu. Lyže, boty, pásy, hůlky a doporučuji i helmu na sjezdy. Lyže můžeme převézt letadlem (příplatek k letence vychází okolo 500 Kč), nebo pokud nemáš, lze si výbavu zapůjčit i na místě (cca 25 eur/den).
Lavinová výbava: Každý člen výpravy musí mít s sebou lavinový vyhledávač, sondu a lopatu.
Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
1. den: Odlet z Prahy přes Istanbul do Erzurum. Ubytujeme se na hotelu a vyrazíme ochutnat místní kebab a prohlédnout si město. Kdysi bylo postaveno jako pevnost na obranu proti Rusům a je plné zajímavých zákoutí, hradeb a muzeí.
2. den: Hned za městem se nachází lyžařský areál Palandoken. Toto moderní středisko se dá snadno srovnat s velikými alpskými areály, koneckonců je stavěné s vyhlídkou na organizaci olympijských her. Podnikneme první skialpovou túru v jeho okolí, které nabízí celou řadu hezkých výšlapů a lehčích sjezdů, ať se rozlyžujeme a sladíme tempo ve skupině. Podle podmínek se můžeme i posunout kousek nahoru lanovkou. Část dne věnujeme lavinové prevenci. Přespání na hotelu.
3. den: Druhá túra v okolí Palandokenu. Pokud budou podmínky přát sjezdu, koupíme si jednodenní skipas (asi 80 TRY) a ušetříme si čas na hezké sjezdy, kterých tu není málo. Spaní na hotelu.
4. den: Pod vedením místních horských vůdců vyzkoušíme ledolezení v aréně pod střediskem. Je zde uměle vytvořená ledová stěna vysoká do 20 metrů, kde je možné lézt s vrchním jištěním. Zbytek dne si užijeme buď zasloužený odpočinek, nebo jej ještě vyplníme lyžováním.
5. den: Vypravíme se za město do oblasti Uzundere, kde natékají přírodní ledy vysoké až 300 metrů. Vyzkoušíme si, jaké je opravdové lezení ledů v přírodě opět pod dozorem místních horských vůdců. 4. a 5. den jde v případě nezájmu o ledy vyplnit lyžováním v areálu Palandoken
6. den: Restday a přesun do Vanu. Ráno se nalodíme do mikrobusu a přejedeme na východ do města Van. Jeho okolí nabízí asi nejlepší podmínky pro skitouring v Turecku. Po cestě můžeme navštívit řadu zajímavých míst jako historické město Ani, Kars.
7. den: Jednodenní výstup na Süphan Dağı (4058 m), druhou nejvyšší sopku v Turecku nacházející se hned nad břehy jezera Van. Místní hory mají z celé oblasti nejstabilnější sněhovou pokrývku, takže o skluznice se rozhodně nemusíme bát.
8. den: Výstup na Artos Dağı (3537 m), nádherný vrchol na jižním konci provincie Van. Celodenní túra s parádními sjezdy :-)
9. den: Rezervní den pro přesuny, příp. restday. Pokud mám budou přát podmínky, podnikneme ještě jeden výšlap na lyžích v horách okolo Vanu, nebo můžeme podniknout výlet na celou řadu památek, které okolí nabízí. Přeci jen jsou to místa, kde se psala historie.
10. den: Odlet z Vanu přes Istanbul do Prahy.